0

۳ ژوئن● مرگ هاروی؛ کاشف جریان گردش خون

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۳ ژوئن● مرگ هاروی؛ کاشف جریان گردش خون

مرگ هاروی؛ کاشف جریان گردش خون
مرگ ویلیام هاروی، کاشف جریان گردش خون و بنیان‏گذار طب نوین در چنین روزی از سال ۱۶۵۷ میلادی روی داد.
ویلیام هاروی، دانشمند برجسته انگلیسی در یکم آوریل ۱۵۷۸م در فولکستون انگلستان به‌دنیا آمد و از کودکی به تحصیل پرداخت. وی تحصیلات خود را در رشته پزشکی به پایان برد و به استادی طب دانشگاه کمبریج دست یافت. او مدتی نیز در دربار انگلیس خدمت کرد و طی سالیان بعد به شهرت رسید.
وی معتقد بود که نمی‌‏توان شناخت وظایف اعضای بدن را در کتاب‏‌ها آموخت بلکه وسیله آموختن آن، کالبدشکافی و تجربه است. هاروی در راه شناسایى اعمال بدن تلاش وافری به‌کار برد تا این‌که پس از سال‏‌ها مطالعه و تحقیق، در چهارم دسامبر ۱۶۱۹م موفق به کشف جریان گردش خون گردید. وی، هم‏چنین وظایف و عمل قلب را بدون کمک میکروسکوپ کشف کرد.
هاروی در سال ۱۶۲۸م، تمام تجربیات خود را در یک جزوه هفتاد صفحه‏ای منتشر نمود. با انتشار این جزوه، نفرت عجیبی در مردم به‌وجود آمد زیرا آن‏‌ها عقیده داشتند که قلب مرکز و جایگاه روح است و خون در کبد وجود دارد. هم‏چنین، مردم زمان بر این باور بودند که غذا بعد از وارد شدن به معده، هضم و به‌وسیله روده‏‌ها وارد کبد می‌‏شود و به‌صورت خون در می‌‏آید. ولی هاروی ثابت کرده بود که غذا پس از هضم، وارد خون شده و خون پس از گردش در قلب، به تمام نقاط بدن می‌‏رود.
ویلیام هاروی، سرانجام در تاریخ سوم ژوئن سال ۱۶۵۷ میلادی در سن شصت و نُه سالگی درگذشت؛ ولی افکارش مطرود شد تا این‌که در سال ۱۶۶۱م، یکی از متخصصان پزشکی در مشاهدات میکروسکوپی، جریان خون را مشاهده کرد و بدین‌وسیله، کشف بزرگ هاروی مورد تأیید پزشکان و مردم قرار گرفت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 14 خرداد 1391  4:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها