0

تنظيم رزولوشن براي شروع طراحي

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

تنظيم رزولوشن براي شروع طراحي

 

 
1 ـ پیكسل(pixel) : به كوچك‌ترین واحد تشكیل‌دهنده تصاویر Raster كه از كنارهم قرارگرفتن آنها یك تصویر واقعی تشكیل می‌شود، پیكسل گفته می‌شود.

2 ـ رزولوشن(resolution) : به تعداد پیكسل‌های موجود در واحد طول تصویر رزولوشن گفته می‌شود كه این عدد با واحد‌های نقطه در هر اینچ (DPI (Dot Per Inch و خط در هر اینچ (LPI (Line Per Inch برای خروجی‌های چاپی و واحد پیكسل در هر اینچ (PPI (Line Per Inch برای خروجی مانیتور و تلویزیون سنجیده می‌شود.

هرچه تعداد پیكسل‌های تشكیل دهنده یك تصویر در واحد طول بیشتر باشد(رزولوشن بالاتر) تصویر جزئیات بیشتری را نمایش می‌دهد و خروجی كیفیت بالاتری خواهد داشت. هرچه تعداد پیكسل‌های تصویر كمتر باشد (رزولوشن پایین‌تر) تصویر جزئیات كمتری را نمایش داده و لبه‌های تصویر به صورت دندانه‌ای دیده خواهد شد.

هرچه رزولوشن تصویر بالاتر باشد حجم تصویر نیز به تبع آن بیشتر خواهد بود و به علت این كه دستگاه‌هايی كه خروجی پروژه ما را نمایش خواهند داد توان محدودی دارند، با توجه به نوع خروجی بایستی رزولوشنی را انتخاب كنیم كه اولا به علت كم بودن مقدار آن، كیفیت پروژه افت نكند و ثانیا به علت زیاد بودن مقدار آن، حجم پروژه بیهوده بالا نرود. به همین منظور معمولا 2 گروه خروجی برای كارهای طراحی در نظر گرفته می‌شود:

1 ـ خروجی برای چاپ.

2ـ خروجی برای صفحه نمایش مانیتور یا تلویزیون.

 

در حالت اول یعنی خروجی چاپی، برای به دست آوردن بهترین كیفیت در مقابل متعادل‌ترین حجم بایستی رزولوشن DPI300 را برای كار خود در نظر بگیریم و در صورتی كه بخواهیم خروجی در حالت دوم یعنی برای مانیتور یا تلویزیون تولید كنیم، كافی است مقدار رزولوشن را PPI 72 تعریف كنیم.

 

برای تصاویر مورد استفاده در طراحی 4 حالت وجود دارد:

1 ـ طراحی توسط خود طراح.

2 ـ استفاده از سی‌دی‌های بانك تصاویر یا اسكن تصویر.

3 ـ تهیه تصویر با دوربین‌های دیجیتال.

4 ـ استفاده از تصاویر موجود در اینترنت.

 

در صورتی كه در نظر داریم برای خروجی چاپی پروژه خود را طراحی كنیم، باید حتما دقت داشته باشیم كه یا تصاویر ماهیت برداری داشته باشند یا رزولوشن تصاویر اولیه به مقدار گفته شده یعنی DPI300 نزدیك باشد تا بهترین نتیجه را كسب كنیم.

در صورتی كه روش سوم را مورد استفاده قرار دهیم، باید تنظیمات اندازه تصاویر دوربین را در بالاترین مقدار آن قرار دهیم تا تصاویر قابل قبولی جهت پروژه‌های چاپی ثبت شود.

چنانچه از روش چهارم استفاده كنیم حتما بایستی هنگام جستجوی تصویر در موتورهای جستجو گزینه Large File را فعال كنیم تا تصاویر بزرگ‌تر از 800*600 پیكسل در نتایج نمایش داده شود، زیرا تصاویر كوچك‌تر از این اندازه معمولا كیفیت جالبی برای استفاده در خروجی‌های چاپی نخواهند داشت.

برای مشاهده اندازه تصاویر یا رزولوشن آنها می‌توانیم در فتوشاپ از قسمت Image گزینه Image size را انتخاب كنیم تا پنجره Image size ظاهر شود.

به كمك این قسمت می‌توانیم طول و عرض و رزولوشن تصویر مورد نظر را مشاهده كرده و در صورت نیاز مقادیر آنها را تغییر دهیم و كم يا زیاد كنیم، ولی بایستی دقت شود تصاویر پیكسلی به علت ماهیت شان نسبت به تغییر ابعاد و رزولوشن حساس بوده و معمولا نتیجه جالبی مخصوصا هنگام افزایش مقدار رزولوشن از مقدار خیلی كم به مقادیر زیاد به دست نخواهد آمد و تصویر تار خواهد شد، زیرا این افزایش رزولوشن به كمك میانیابی پیكسل‌ها و ایجاد پیكسل جدید از طریق تركیب رنگ 2 پیكسل كنار هم توسط فتوشاپ انجام می‌گیرد كه بالطبع همان پیكسل‌های اصلی تصویر اولیه نخواهد بود.

نوید حاتمی

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

یک شنبه 14 خرداد 1391  10:29 AM
تشکرات از این پست
vimkey
vimkey
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : اسفند 1390 
تعداد پست ها : 277
محل سکونت : خراسان جنوبی
دوشنبه 2 مرداد 1391  7:53 PM
تشکرات از این پست
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

پاسخ به:تنظيم رزولوشن براي شروع طراحي

نقل قول vimkey

خسته نباشید.

نصر من الله و فتح القریب

یاد دوران سربازی افتادم اونوقتی که فرمانده می گفت خسته نباشید

دوشنبه 2 مرداد 1391  10:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها