0

سالایف: امام خمینی(ره) ارزش‌های انسانی را احیا کرد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

سالایف: امام خمینی(ره) ارزش‌های انسانی را احیا کرد

نسخه چاپيارسال به دوستان
برگزاری نشست «امام خمینی و کرامت انسانی» در قرقیزستان
سالایف: امام خمینی(ره) ارزش‌های انسانی را احیا کرد

خبرگزاری فارس: مشاور رئیس جمهور قرقیزستان در نشست تخصصی «امام خمینی (ره) و کرامت انسان» که در این کشور برگزار شد، گفت: گرامیداشت امام خمینی(ره) ارزش‌های اسلامی را در دل‌ها احیا می‌کند.

خبرگزاری فارس: سالایف: امام خمینی(ره) ارزش‌های انسانی را احیا کرد

به گزارش خبرنگار منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی، این مراسم با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم آغاز شد و سپس "محمد حسین عابدینی" رایزن فرهنگی کشورمان به سخنرانی پرداخت.

وی گفت: حرمت و کرامت از اصول ارزشی بشری است و هیچ مساله‌ای در دنیا با این اصل برابری نمی‌کند و قرآن کریم در آیه 70 سوره «اسراء» به این اصل اشاره دارد.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: تمام قیام‌ها و جنگ‌هایی که در تاریخ اسلام به وقوع پیوسته برای دفاع از حریت و کرامت انسان بوده، چه در زمان پیامبر (ص) و چه در قیام امام حسین (ع) در کربلا و چه در مبارزه امام خمینی (ره) با استکبار جهانی و غرب.

وی با اشاره به فرمایش امام معصوم (ع) که «بهای جان‌ها و تن‌های شما جز به بهشت نیست پس خود را جز به بهشت، به چیز دیگری  نفروشید»، یادآور شد: خداوند متعال در قرآن کریم در سوره «بقره» آیه 279 می فرماید: (لاتظلمون و لاتظلمون) یعنی نه ظلم کنید و نه زیر بار ظلم بروید.

امام خمینی (ره) بزرگترین شخصیت علمی، سیاسی و‌ دینی در جهان معاصر بود که هیچگاه از حدود الهی و دستورات خدا غافل نشد و در جهت احیاء و تقویت فرهنگی و اخلاقی جامعه لحظه‌ای درنگ نکرد و این چنین است که انقلاب اسلامی ایران را بعنوان انقلاب ارزش‌ها می‌شناسند.

*

سخنران بعدی این مراسم "عبدالحلیم رحیم‌جان‌اف" رئیس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان بود که ضمن توصیف نقش و جایگاه امام خمینی (ره) در خدمت به ایران و اسلام، گفت: بر همه ما کاملا واضح و روشن است که امام خمینی (ره) تمام عمر پربار خود را صرف مبارزه با استبداد و حکومت ظالمانه رژیم طاغوت نمودند و در راه آزادی واقعی و حقیقی ملت عزیز ایران و از همه مهمتر زنده نگه داشتن پرچم اسلام زحمات و سختی‌های بسیار زیادی را متحمل شدند و در این مبارزه چندین بار بازداشت و به زندان افتادند و از ایران به کشورهای عراق و فرانسه تبعید شدند.

وی افزود: ولی هیچگاه دست از مبارزه نکشیدند و خسته نشدند امروز نیز ما به خاطر ارج نهادن به زحمات ایشان و احترام به یکی از بزرگترین عالمان دینی و معنوی جهان اسلام در اینجا جمع شده‌ایم و اعتقاد داریم که هر چند امام خمینی (ره) در بین ما نیستند ولی خط امام (ره) و مکتب امام زنده و پویا است و ملت شریف ایران و مسلمانان آزاده جهان از سیره و روش ایشان پیروی می‌نمایند.

در ادامه این مراسم "دویشان حاجی چاتانف" معاون مدیر مرکز «دلمراک» طی سخنرانی خود گفت: بشر در حال حاضر با توجه به تمام مشکلات و گرفتاری‌های پیش روی خود، دو راه بیشتر ندارد: یکی راه روی آوردن به اسلام و  انتخاب آن به عنوان برنامه زندگی است و دیگری راه ضلالت و بدبختی است.

وی افزود: اگر اسلام را انتخاب کنند که همان کلمه الله و صراط مستقیم است و در این مسیر در زندگی هم از ارزش‌های معنوی و هم از ارزش‌های مادی بهره‌مند خواهند شد، ولی قرار گرفتن در راه ضلالت، ‌انسان را به بیراهه و بدبختی خواهد برد.

"جدگر سالایف" نویسنده، شاعر و مشاور رئیس جمهور قرقیزستان یکی دیگر از سخنرانان این برنامه بود که ضمن سرودن شعری در وصف حضرت محمد (ص) و اهل بیت (ع) اظهار داشت؛ از آنکه به این جلسه دعوت شده‌ام خوشحالم چرا که چنین جلساتی موجب می‌گردد تا ما ارزش‌های اسلامی را در دل خود احیا نماییم به ویژه اینکه این جلسه به احترام یکی از عالمان برجسته دینی به نام امام خمینی (ره) برگزار گردیده که ما باید از انسان بزرگی مانند ایشان درس‌های زیادی برای زندگی خود فرا بگیریم.

"سعد وقاص" مترجم قرآن و رییس مرکز حفظ قرآن قرقیزستان نیز در این برنامه با گرامیداشت یاد و نام امام خمینی (ره) گفت: امام خمینی هموطن بهترین صحابه رسول خدا (ص) یعنی سلمان فارسی بودند که در زندگی پربار خود به 3 مساله توجه داشتند: اول اینکه اعتقاد داشتند همانطور که در قرآن کریم آمده خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی‌دهد مگر اینکه آن قوم خودشان بخواهند سرنوشت خود را تغییر دهند.

وی افزود: دوم اینکه امام خمینی (ره) ‌به جوانان بسیار ارج می‌دادند و همانطور که رسول خدا (ص) ‌در بسیاری از جنگ‌ها فرماندهی سپاه اسلام را به جوانان می‌سپردند امام خمینی (ره) نیز به همکاری با جوانان اعتقاد داشتند و حتی در هنگام تبعید در فرانسه با جوانان کار می‌کردند.

این مسئول قرآنی ادامه داد: سوم اینکه سیره و الگوی اخلاقی امام خمینی برگرفته از عمل به دستورات قرآن و سیره پیامبر اسلام (ص) بود که توانستند در این مسیر الهی به پیروزی برسند. تقوا، ‌ساده‌زیستی و انسانیت امام خمینی (ره) و رهایی از قید و بندهای مادی چیزهایی است که در زندگی ایشان عیان بود که بازگو کننده مرد الهی بودن آن بزرگوار می‌باشد.

"بیشنبیک بکیشف"معاون شبکه تلویزیونی "ال تی ایر" قرقیزستان ضمن سخنرانی خود گفت: همه ما می‌دانیم تمام مشکلات و بدبختی‌هایی که دنیای اسلام چه در گذشته و چه در حال حاضر با آن روبه رو بوده و می‌باشد زیر سر رژیم صهیونیستی اسرائیل و آمریکا و شوروی سابق بوده و تنها فردی که توانست در برابر همه این قدرت‌ها بایستد و علیه استبداد و خودکامگی آنها قیام کند، امام خمینی (ره) ‌بودند.

سخنران پایانی این نشست " عزیز اسکاکف" استاد دانشگاه ملی قرقیزستان بود که گفت: من در مورد الهی بودن امام خمینی (ره) فقط به ذکر یک جمله بسنده می‌کنم و آن اینکه ایشان فارغ از هرگونه تعلقات مادی بودند و هیچ گاه گرفتار زرق و برق‌های دنیایی و پست و مقام نشدند. برای همین در زمان جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی توسط رژیم بعث عراق پس از فتح خرمشهر توسط ایران این پیروزی را نصرت خدا می‌دانستند و فرمودند؛ خرمشهر را خدا آزاد کرد. همانگونه که در فتح مکه حضرت رسول خدا (ص) فتح مکه را از آن خدا می‌دانست.

در ادامه این برنامه شعری در فراق جانسوز حضرت امام خمینی (ره) ‌توسط یکی از هموطنان ایرانی مقیم بیشکک قرائت شد و سپس فیلم کوتاهی در مورد زندگی حضرت امام خمینی (ره) که از سوی رایزنی فرهنگی تهیه شده بود نمایش داده شد. در پایان نیز به تمامی شرکت‌کنندگان این مراسم بسته‌های فرهنگی شامل سی‌دی ،‌کتاب‌های آب حیات و آوای توحید به زبان روسی و کتاب سخنان کوتاه و حکمت‌آمیز امام خمینی (ره) ‌به زبان قرقیزی اهدا شد.

 

انتهای پیام/.

 
 
شنبه 13 خرداد 1391  11:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها