0

همايش «فاتحان خرمشهر» در مشهد برگزار شد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

همايش «فاتحان خرمشهر» در مشهد برگزار شد

همايش «فاتحان خرمشهر» در مشهد برگزار شد

گروه اجتماعی: همايش فاتحان خرمشهر، شب گذشته با هدف گردهمايی رزمندگان خراسانی شركت‌كننده در عمليات بيت‌المقدس و با حضور نزديك به 300 نفر از آزادگان، ايثارگران و رزمندگان خراسانی عمليات بيت‌المقدس در مجتمع فرهنگی آيه‌های مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، خرمشهر در جريان جنگ تحميلی در چهارم آبان ماه سال 59 پس از مقاومت 34 روزه مردم و رزمندگان بسيجی كه با كم‌ترين امكانات و تجهيزات در مقابل ارتش تا دندان مسلح عراق كوچه به كوچه و خانه به خانه مقاومت و ايستادگی و حماسه‌ها خلق كرده بوند، در يك جنگ نابرابر به اشغال كامل رژيم بعث عراق در آمد.

خرمشهر پس از 578 روز اشغال در 3 خرداد سال 61 به دنبال عمليات بيت‌المقدس آزاد شد. عملياتی كه در 4 مرحله و با 6 هزار شهيد و 24 هزار مجروح از جمله 451 شهيد خراسانی به سرانجام رسيد.

شب گذشته، 11 خردادماه همايش فاتحان خرمشهر با هدف گردهمايی رزمندگان خراسانی شركت كننده در عمليات بيت‌المقدس و با حضور نزديك به 300 نفر از آزادگان، ايثارگران و رزمندگان خراسانی عمليات بيت‌المقدس در مجتمع فرهنگی آيه‌های مشهد برگزار شد.

حضور نداشتن مسئولان استانی و شهری و حتی مسئولان رده بالای سپاه پاسداران و بسيج خراسان از نكات قابل تأمل همايش فاتحان خرمشهر بود.

اين همايش با تأخيری 40 دقيقه‌ای آغاز شد و با پخش كليپ، بيان خاطرات 3 نفر از رزمندگان دفاع مقدس، اجراهای مجری برنامه و مداحی به پايان رسيد.

سردار سيدهاشم درچه‌ای، اولين سخنران اين همايش بود، او در سال ۶۱ در حاليكه فرمانده عمليات و معاون فرمانده تيپ جوادالائمه(ع) بود به مدت 6 سال و نيم به اسارت درآمد. او در حالی اردوگاهی با ۲ هزار اسير را به طور محرمانه هدايت و با ايران ارتباط برقرار كرده بود كه رژيم بعث عراق گمان می‌كرد او يك سرباز ساده است.

وی به تحليل و تشريح عمليات بيت‌المقدس و خاطرات مربوط به اين عمليات پرداخت و اظهار كرد: پيرامون خرمشهر را رود و آب‌های سطحی فراگرفته و 5400 كيلومتر از سرزمين ايران نيز در اشغال عراق بود.

درچه‌ای ادامه داد: ما برای فتح خرمشهر بايد از آب عبور می‌كرديم و اين درحالی بود كه بعد از آب تازه با ميدان مين، استحكامات و در نهايت ارتش تا دندان مسلح عراق روبرو می‌شديم.

وی افزود: شب‌های اول عمليات با شكست و شهادت، اسارت و مجروح شدن رزمندگان ما همراه بود، ما تنها يك پل را تصرف كرديم كه پس از مدتی عراقی‌ها آن را پس گرفتند، همچنين دو گردان موفق به پيشروی شدند كه در نهايت تمام رزمندگان آن شهيد و يا اسير شدند.

اين رزمنده هشت سال دفاع مقدس با بيان اينكه سربازان دشمن از مرگ هراس داشتند، تاكيد كرد: رزمندگان ما برای دفاع از اسلام و تعظيم خدا و كلام الله به ميدان مبارزه می‌رفتند و در اين ميان به خوبی از پس امتحانات الهی بر آمدند.

وی با بيان اينكه ما راه فتح خرمشهر را نمی‌دانستيم، عنوان كرد: پس از اينكه رزمندگان اسلام امتحانات الهی خود را به خوبی پشت سر گذاشتند، ياری و امدادهای غيبی خداوند به كمك سپاه اسلام آمد و باعث شد ما خرمشهر را با 17 هزار اسير عراقی فتح كنيم.

بيان خاطره توسط سردار باقرزاده و مروی، ادای احترام به شهدای خراسانی انقلاب اسلامی ايران و 8 سال دفاع مقدس، هك كردن اسامی شركت‌كنندگان در همايش بر روی پلاك‌های جنگی و برگزاری مسابقه مقاله و خاطره در مورد علميات بيت‌المقدس از ديگر برنامه‌های اين همايش بود.

 
 
جمعه 12 خرداد 1391  7:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها