0

نشانه‌های آرتروز زانو چیست؟

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

نشانه‌های آرتروز زانو چیست؟

 

آرتروز زانو همان ساییدگی مفصل و از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالاتر از 40 سال است. آرتروز مفصل زانو، شایع ترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن است كه میزان ابتلا به آن در خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است.

نشانه ها

برخی افراد موقع بلندشدن از زمین یا موقع راه رفتن احساس درد در زانو یا احساس خشكی پا هنگام صبح دارند و وقتی زیاد راه می روند، درد زانوی آنها بیشتر می شود و احساس می كنند كه زیر زانویشان خالی می شود؛ اینها نشانه های آرتروز زانوست.

آرتروز همان پیرشدن غضروف مفصلی است كه بر اثر ساییدگی زیاد ایجاد و باعث درد می شود، گاهی هم استخوان اضافه در ناحیه زانو ایجاد می شود كه این استخوان شبیه منقار است و به آن نیش مفصلی می گویند و موجب درد هنگام راه رفتن می شود.

زانو وسیله حركت بدن و حكم چرخ های بدن را دارد. همان طور كه باید به چرخ های ماشین رسیدگی كرد تا به سرعت فرسوده نشود، باید از زانو هم مراقبت كرد.

عادت دو زانو نشستن برای زانویی كه آرتروز دارد، خوب نیست. درست است كه آرتروز در میانسالی رخ می دهد، اما باید پیش از میانسالی مراقب این عضو بدن باشیم.

توصیه هایی برای مبتلایان به آرتروز

بهتر است افرادی كه دچار آرتروز زانو هستند، در منزل از صندلی های بلند استفاده كنند. به این معنی كه هنگام نشستن، كف پاها بالاتر از سطح زمین قرار گیرد. همچنین استفاده از سرویس های بهداشتی فرنگی نیز می تواند به این افراد كمك كند.

كاهش مدت زمان راه رفتن و پوشیدن كفش های دارای كفی نرم نیز موثر است. همچنین بهتر است این افراد از بالا و پایین رفتن از پله ها و دوزانو یا چهارزانو نشستن نیز اجتناب كنند. ورزش درمانی نیز از دیگر راه هایی است كه به این بیماران توصیه می شود.

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

جمعه 12 خرداد 1391  11:21 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها