0

مصر پرچمدار انقلاب در كشورهاي عربي است

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

مصر پرچمدار انقلاب در كشورهاي عربي است

 دبيركل مجمع جهاني بيداري اسلامي در ديدار با هيات بلندپايه مصري با بيان اينكه مصر پرچمدار انقلاب در كشورهاي عربي است، گفت: طي يك سال گذشته كه از پيروزي انقلاب مصر مي‌گذرد، شاهد پيروزهاي قدم به قدم اين كشور بوده‌ايم.

به گزارش ايسنا، علي‌اكبر ولايتي در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از مصري كه استقلال خود را از سلطه عوامل بيگانه به دست آورده، گفت: اميدواريم طي مدتي كه در ايران حضور داشتيد، برداشت شما از نوع برخورد مردم ايران همان برداشتي باشد كه واقعيت دارد.

در ادامه اين نشست، عاطف مخاليف نماينده مجلس مصر و عضو كميته روابط خارجي اين كشور با ايراد سخناني گفت: مجلس مصر توجه بسياري به روابط اين دو كشور دارد و تمام كساني كه در راس اين هيات در اين جلسه حضور دارند، در جريان اهميت دو كشور و منافع آنها در زمينه‌هاي، اقتصادي، سياسي و استراتژيك قرار دارند.

وي خاطرنشان كرد: دوراني كه بر اين دو كشور سپري شده، از سوي حاكمان ديكتاتور آنها به هيچ وجه بازنخواهد گشت.

اين نماينده مردم مجلس مصر اظهاركرد: مصر نزد همسايگان خود از جايگاه بالايي برخوردار است اما متاسفانه در دوران گذشته مصر مساله‌اي را بيان نمي‌كرد كه از سوي كشورهاي ديگر مورد بررسي قرار گيرد. بنابراين بايد جايگاه و موقعيت خود را براساس منافع ملي خود ترسيم و تعريف كند.

هم‌چنين عاطف المغاوري با اشاره به برگزاري اين نشست اظهاركرد: اميدوارم بازگشتي كه به ايران داشته‌ايم خوب باشد و ايران نيز به سمت ما بازگردد و براساس اصل همكاري در زمينه منافع مشترك دو كشور، هر دو طرف مسائلي را كه برسر آنها اختلاف نظر داشته‌اند، كنار بگذارند تا خسارت‌هايي كه به دو ملت رسيده جبران شود.

وي افزود: در خطوط توطئه‌هايي كه عليه كشورهاي منطقه اعمال مي‌شود، اين امر يك تناقض آشكار با منافع ملت‌هاي منطقه است زيرا ايران و مصر داراي تمدن غني قرار دارند كه مي‌تواند در كنار يكديگر باشد و از محورها و موضع‌هاي سياسي جلوتر رفته و منافع و طرح‌هاي منطقه را محقق كنند.

وي ابراز اميدواري كرد كه اين ديدار نتايج مذاكرات به ايجاد يك پل اقتصادي ميان دو كشور تبديل شود و مصر نيز پس از انقلاب 25 ژانويه بتواند از دستاوردها و تجارب ايران و نيز نحوه مواجه با فشارهاي خارجي و افتخار به حاكميت ملي استفاده كند.

به گزارش ايسنا، مجدي الزعبل دبير كل حزب الكرامه نيز در اين نشست با بيان اينكه ما در دوران ملت‌ها زندگي مي‌كنيم، اظهاركرد: مصر با انقلاب‌هاي خود به ملت‌هاي آزاده پيوست و همانطور كه نويسنده بزرگ مصري گفته است، مصر يا مي‌ميرد، يا رهبري جهان عرب را برعهده خواهد داشت.

وي افزود: از ديدگاه امنيت ملي قصد داريم كه سطح ملت عربي – اسلامي را بالا آورده و پيدا كنيم و اطمينان داريم كه در آينده نزديك نيز مجددا به ايران خواهيم آمد و همزمان با آن تمام توطئه‌هايي كه عليه كشورهاي اسلامي فراهم شده، از بين مي‌رود، زيرا هيات حاضر نيز دليل واضحي بر اين مساله است تا تبادل هيات‌ها افزايش يابد.

در ادامه اين نشست، البدراوي عضو حزب التحرير در سوالي مطرح كرد كه انقلاب ايران زماني به پيروزي رسيد كه در معرض توطئه‌هاي خارجي قرار داشت، اما توانست در برابر آنها بايستد و دكتر ولايتي در پاسخ به اين سوال عنوان كرد: انقلاب ايران با مجموعه‌هايي از توطئه‌هاي داخلي و خارجي مواجه بود و همانطور كه در گذشته بوده در حال حاضر نيز مواجه است. در آينده نيز نمي‌توانيم مطمئن باشيم كه توطئه‌اي عليه ايران نباشد.

وي تصريح كرد: علت اين امر روشن است. زيرا كساني كه در كشور ما حكومت مي‌كردند، به بيگانه وابسته بودند كه در راس آنها آمريكا قرار دارد، اما ايران به رهبري امام خميني (ره) 17 سال از سال 147 تا 1357 مبارزه كرد و توانست به پيروزي برسد.

ولايتي خاطرنشان كرد: از مهم‌ترين ويژگي‌هاي تفكر امام خميني (ره) اين بود كه اسلام را نجات‌بخش مي‌دانست و به هيچ مكتب ديگري غير از اسلام ايشان توجه و گرايش نداشت. از سوي ديگر ملت ما ملتي است كه از بن دندان اعتقاد راسخ به اسلام دارد و دعوت امام (ره) كه دعوت بازگشت به اسلام بود را از جان و دل پذيرفت.

دبير كل مجمع جهاني اسلامي بيداري مهم‌ترين عامل پيروزي انقلاب ايران را اعتماد به اسلام و مردم عنوان كرد و گفت: تا زماني كه حكومت در خط اسلام باشد و مردم در صحنه باشند، هيچ توطئه خارجي يا نفاق داخلي نمي‌تواند انقلاب را شكست دهد.

براساس اين گزارش، سردبير روزنامه الاهرام مصر نيز در سوالي از دكتر ولايتي درخصوص تجزيه كشورهاي اسلامي سوال كرد بويژه كشور سودان و ولايتي اينطور پاسخ داد كه؛ اين موضوع را در حال حاضر در كشور ليبي نيز احساس مي‌كنيم و مشاهده مي‌كنيم كه بعضي دست‌ها وجود دارد تا شرق و غرب ليبي را از يكديگر جدا كند.

ولايتي افزود: حتي دخالت آمريكا در پاكستان به خوبي واضح است. البته مردم پاكستان بسيار منسجم هستند و اميدواريم كه اين توطئه‌ها را خنثي كنند.

ولايتي با تاكيد بر اينكه نمي‌توان به بخشي از طرح‌ها و توطئه‌هاي دشمن اسلام توجه كرده و از ساير بخش‌ها غافل شويم، اظهاركرد: اگر حكومت‌هاي كشورهاي اسلامي و عربي براساس آراي مردم روي كار آمده باشند، حمايت مردمي را درپي دارد و اگر چنين شود و مردم به صحنه آيند، از توطئه‌ها بويژه توطئه تجزيه جلوگيري مي‌كنند.

دبير كل مجمع جهاني بيداري اسلامي در پاسخ به سوال ديگري درخصوص اتفاقات اخير در سوريه و موضوع تجزيه اين كشور نيز گفت: سوريه در بين چند دهه مركز پشتيباني از مقاومت در برابر صهيونيست‌ها و كشورهايي كه با فلسطين اشغالي مرز دارند بوده است و سوريه كشوري است كه در زمان جنگ بين كشورهاي عربي و اسرائيل ماند و فلسطيني‌ها را در خود جاي داد و هيچ‌گاه زير بار قرارداد سازش با اسراييل نرفت و با حمايت سوريه بود كه مقاومت اسلامي جنوب لبنان توانست پيروز شود. 

پنج شنبه 14 اردیبهشت 1391  8:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها