0

۲ مه● مرگ داوینچی؛ هنرمند شهیر ایتالیایى

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲ مه● مرگ داوینچی؛ هنرمند شهیر ایتالیایى

مرگ داوینچی؛ هنرمند شهیر ایتالیایى
مرگ لئوناردو داوینچی، نقاش و مجسمه‏ساز و معمار نابغه ایتالیایی در چنین روزی از سال ۱۵۱۹ میلادی رخ داد.
لئوناردو داوینچی، هنرمند شهیر ایتالیایى در پانزدهم آوریل ۱۴۵۲م در دهکده‏ی وینچی در نزدیک شهر فلورانس ایتالیا به‏دنیا آمد و به‏زودی نبوغش در زمینه‏های گوناگون هنری آشکار شد. وی از آغاز جوانی به مطالعه‏ی طبیعت و بررسی سنگ‏‌ها، رود‌ها، کوه‏‌ها و... می‌‏پرداخت. علاوه بر این، لئوناردو از‌‌ همان زمان به مجسمه‏سازی علاقه‏ای وافر داشت. لذا پدرش وی را به فلورانس فرستاد تا هنر مجسمه‏سازی و نقاشی را بیاموزد.
داوینچی در مدت زمان کوتاهی نقاشی را فراگرفت و به استادی رسید. وی علاوه بر آن در رشته‏های مهندسی راه و ساختمان، اختر‌شناسی، زمین‏‌شناسی، کالبد‌شناسی و هوا‌شناسی استاد بود و اختراعات متعددی در هر رشته به انجام رساند. وی در یادداشت‏های روزانه‏ی خود، طرح‏های جالبی از زیردریایى، تانک جنگی، لباس غواصی، چتر نجات، نیروی جاذبه، اختراع دوربین، اختراع رطوبت‏سنج، اختراع بالگرد و... کشید که از جمله کارهای علمی و عملی این هنرمند و دانشمند بود.
داوینچی با این‏که فرزند قرون وسطی به‏شمار می‌‏رفت؛ با این حال، نوآوری و کارهای جالبش، وی را در زمره‏ی پیش‏قدمان رنسانس قرار داده است. اختراعات و اکتشافات او به‏قدری زیاد و متنوع‏اند که به‏راستی انسان را به حیرت می‌‏اندازد. حتی گفته می‌‏شود که لئوناردو داوینچی در علم و هنر، از هم‏عصران خود، ده‏‌ها و گاهی صد‌ها سال پیش افتاده بود و به جایى رسید که با مردم قرن بیستم، فاصله‏ی چندانی نداشت.
داوینچی پس از سفر به چند شهر ایتالیا، در سال ۱۵۰۶م به فرانسه رفت و نقاش دربار لویى دوازدهم پادشاه این کشور شد. وی با میکل آنژ دیگر نقاش و مجسمه‏ساز مشهور هموطن خود معاصر بود و این دو هنرمند نقش مهمی در تکوین هنر دوره‏ی رنسانس داشتند. داوینچی نقاشی بزرگ نیز به‏شمار می‌‏رود که آثارش را با دیدی آینده‏نگر و ژرف به‏وجود می‌‏آورد.
از داوینچی آثار بسیاری به‏جای مانده ولی اکثراً ناقص و نیمه‏تمام‏اند زیرا وی با چنان شتابی در عرصه‏ی علوم و فنون جولان می‌‏کرد که فرصت تکمیل آن‏‌ها را نمی‌‏یافت. با این حال، از جمله تابلوهای نقاشی او «شام آخر» و «لبخند ژوکوند» است که مهم‏‌ترین و زیبا‌ترین اثر اوست. هم‏چنین ساختمان کلیسای جامع میلان، از برجسته‏‌ترین آثار معماری داوینچی است. لئوناردو داوینچی، سرانجام در تاریخ دوم مه ‌سال ۱۵۱۹ میلادی در سن شصت و هفت سالگی درگذشت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391  11:56 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها