0

نجابت:مردم به"نمایندگان یقه‌گیر"در مجلس احتیاج ندارند

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

نجابت:مردم به"نمایندگان یقه‌گیر"در مجلس احتیاج ندارند

 نماینده مردم تهران در مجالس هفتم و هشتم با بیان اینکه نگاه حداکثری نیاز فعلی کشور است تاکید کرد: به نماینده‌ای احتیاج داریم که شرح صدر داشته باشد نه نمایندگانی کم ظرفیت که یقه گیری کنند و مسایلی جزئی را به جای مسایل کلان ببینند، نماینده‌ای می خواهیم که عقلانیت داشته باشد و فهیم باشد.

به گزارش افکارنیوز، حسین نجابت نماینده تهران و کاندیدای جبهه متحد اصولگرایان در گفتگو با مهر، درخصوص علت کاندیداتوری اش در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: به طور عمومی فکر می کنم از متوسط نمایندگان موجود و داوطلبان در برنامه ریزی و پیگیری مسائل کلان کشور کمتر نیستم و خودم را چون بالاتر از متوسط می دانم بنابراین برای این دوره از انتخابات کاندیدا شدم.

وی ادامه داد: معتقدم باید دائما ظرفیت مجلس و افرادش ارتقا پیدا کند، مجلس باید افرادی داشته باشد که دارای شرح صدر، درک عمیق و آشنا به مسائل منطقه باشند. انرژی و امنیت دغدغه همه حکومتها است امنیت یک مسئله جدی است و انرژی پس از امنیت قرار می گیرد در کشور ما انرژی اهمیت بیشتری دارد چون خواسته یا ناخواسته رگ حیات سیاسی - اجتماعی ما به نوعی مرتبط با نفت و گاز و انرژی است و من در کمیسیون انرژی ایده هایی در این زمینه داشته ام.

بازار پولی و مالی باید اصلاح شود

نجابت گفت: معتقدم در مجلس نهم باید به طور واقعی نه شعاری حمایت جدی کنیم و باید بازار پولی مالی را به شدت اصلاح کنیم وضعیت کنونی بازار پولی و مالی ما مریض و به شدت فاسد است. تسهیلات باید در اختیار کارآفرین و تولید کننده واقعی قرار گیرد، باید هر چه توان داریم موانع سر راه تولید را برداریم ما در مجلس هفتم طرح رفع موانع تولید را داشتیم که با کمال تاسف به یک نتیجه نیم بند رسید و در دولتها هم اجرایی نشد.

وی افزود: مسئله فساد اقتصادی همه را زمین گیر می کند وقتی فساد رخنه کرد تولید به سرانجام نمی رسد و نتیجه مطلوب نخواهد داشت. رانت اطلاعاتی، تبعیض در مراودات، طایفه گرایی و فساد مالی خاص از مواردی است که باید با آنها مبارزه شود . دادگاه اخیر که فساد مالی ۳ هزار میلیاردی را رسیدگی می کند می تواند نقطه شروع خوبی در مبارزه با مفاسد اقتصادی باشد.

وظیفه نمایندگی رسیدگی به امور منطقه ای و اجرایی نیست

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به مشکل نگاه منطقه ای برخی از نمایندگان مجلس، تصریح کرد: برخی از نمایندگانی که مسئولیت وکالت مردم را به عهده می گیرند مخصوصا نمایندگان از شهرهای کوچکتر و شهرستانها، بیشتر وقت خود را به مسائل حوزه انتخابیه اختصاص می دهند در حالی که وظیفه نماینده این نیست و این کار تلف کردن وقت نماینده است.

وی با بیان اینکه کسی که می خواهد قانون جامعی تصویب کند باید اهل فکر، تدبیر و عقلانیت باشد، گفت: مجلس در سالهای اخیر با کمبود کارشناس مواجه نبوده است مهم این است که بتوانیم یک نماینده را در حوزه کارشناسی فعال کنیم. متاسفانه نمایندگان مناطق مختلف با امور اجرا در منطقه خود درگیر می شوند و از قانونگذاری می مانند. این یک مشکل رویکردی و فرهنگی است. باید بین شوراهای روستا و استان تقسیم کار شود و نماینده باید به کارها بیشتر نظارت کند نه اینکه خود پیگیر حل مشکلات حوزه انتخابیه باشد.

کار جمعی در کشور نهادینه نشده است

نجابت ادامه داد: مرکز پژوهش ها باید از توان مجموعه تحقیقات کشور بیشتر استفاده کند که ما دچار ضعف فرهنگی در این عرصه هستیم. رفتار سازمانی و جمعی هنوز در جامعه و حتی میان پژوهشگران شکل نگرفته و دچار معضل فرهنگی در این حوزه هستیم. ما باید همکاری با دیگر نهادها را گسترش دهیم. مرکز پژوهش ها در بررسی برنامه پنجم توسعه، ۹۰ نامه به دانشگاهها و مراکز عالی فرستاد و خواستار کسب نظر آنها شد اما کمتر از انگشتان دو دست به ما پاسخ دادند و پاسخ ها هم خیلی جامع نبود. این نه به لحاظ فقدان کار کارشناسی در کشور است، بلکه اساسا در کشور کار جمعی نهادینه نشده است .

این نامزد معرفی شده از سوی جبهه متحد درباره آرایش سیاسی آینده مجلس نیز گفت: مجلس یک نهاد سیاسی است اما سیاسی کاری غیر از سیاست ورزی است ، از اول انقلاب رقابتهایی بین گروه های سیاسی بود در هر مقطعی آرایش سیاسی تغییر کرده است به عنوان مثال نهضت آزادی با توجه به عملکرد خود به تدریج از صحنه کنار رفت.

خالص سازی نیروهای انقلاب رویکردی حداقلی است

وی ادامه داد: معتقدم پس از فتنه ۸۸ یک جراحی با بصیرت با کمک مردم انجام گرفت و افراطیون اصلاح طلب از صحنه حذف شدند. هم اکنون نیز انتخابات مجلس نهم رقابت را درون گروه های اصولگرا وارد کرد که عمده رقابت بین دو لیست جبهه متحد و جبهه پایداری است حال مردم در انتخابات باید تحلیل داشته باشند که کدام یک از دو لیست را انتخاب کنند. معتقدم به نماینده ای نیاز داریم که کارآمد باشد و شرایط فعلی را چه در داخل و چه در عرصه بین‌الملل درک کند.

نماینده تهران گفت: در این دور از انتخابات مردم می خواهند بین دو رویکرد اصولگرایی انتخاب کنند. یک رویکرد قصد دارد نیروهای انقلاب را خالص کند. اما آیا زمان فعلی برای چنین کاری مناسب است؟ زمانی که ما در حوزه سیاسی اجتماعی یک جراحی داشتیم و اصلاح طلبان افراطی حذف شدند، آیا درون اصولگرایان که داخل نظام هستند هم باید یک جراحی تحت عنوان خالص سازی نیروهای انقلاب انجام دهیم؟ این نگاه منتهی می‌شود به رویکرد حداقلی، در حال که رهبری به رویکرد حداکثری تاکید داشتند.

به نمایندگان یقه گیر احتیاج نداریم

وی ادامه داد: نگاه حداکثری نیاز فعلی کشور است و معنایش این نیست که اگر نگاه حداکثری داشتیم دیگر خلوص نداشته باشیم.

نجابت با تاکید بر این اینکه به نماینده‌ای احتیاج داریم که شرح صدر داشته باشد نه نمایندگانی کم ظرفیت که یقه گیری کنند و مسایلی جزئی را به جای مسایل کلان می‌بینند، تصریح کرد: ما در آستانه یک مذاکره بزرگ بین‌المللی قرار داریم. تحریم‌های به تعبیر خودشان فلج کننده داریم و باید انسجام داخلی خود را نشان دهیم تا قدرت چانه زنی مذاکره کننده بالا برود. ما نماینده‌ای می خواهیم که عقلانیت داشته باشد و فهیم باشد وقتی رقابت داخل اصولگرا آمد دیگر از مرحله شعار عبور کرده‌ایم. الان دو گروه مطرح هستند و باید دید کدام گروه کارآمدتر است. باید دید در این دو گروه تنوع در تخصص‌ها و تجربه‌ها چگونه است

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: نماینده مجلس با چنین ویژگی‌ هایی می تواند مجلسی بسازد که یاور رهبری باشد و اگر دولت در بعضی‌ جاها بداخلاقی کند مجلس بتواند با شرح صدر از آن عبور کند. دولت هم باید به گونه‌ای عمل کند که مسایل جزئی را پررنگ نکند.

فرصت لیدر منطقه شدن در صورت نشان ندادن کارآمدی نظام از بین می رود

اگر داخل نظام کارآمدی نشان ندهیم فرصت لیدر منطقه شدن را از دست می‌دهیم. نیروهای معاند سعی می‌کنند نشان دهند نظام کارآمد نیست و برای رسیدن به هدف دروغ می‌گویند و فیلم‌های هدفدار می سازند. همه تلاششان این است که ایران الگو نشود. الان میدان رقابت در نشان دادن کارآمدی است. یادمان باشد افق دید رهبری کف میدان تحریر و میدان لوء لوء، از منامه تا شمال آفریقا است، رهبری آنجا را رصد می کند. ما باید خیال نظام و حکومت را از اوضاع داخل مطمئن کنیم نه اینکه دائم در داخل مسئله آفرینی کنیم که نظام نتواند به مسائل منطقه ای بپردازد.

وی با بیان اینکه مجلس نسبت به عدم فعالیت مناسب دستگاه دیپلماسی گله جدی از دولت دارد، گفت: این درست نیست که کسانی خارج از دولت سمینار بیداری اسلامی برگزار کنند. اگر ۱۰ سمینار در این حوزه برگزار می شد الان وضع سوریه چنین نبود . علت اینکه ما به این مسائل مهم نمی پردازیم این است گاهی مسائل داخلی و سلیقه ای عمل کردن ما را زمینگیر می کند. ما به نماینده ای احتیاج داریم که این موضوعات را درک کند.

وی ادامه داد: فصل شعار دادن و درگیری های پر سر و صدا گذشته است اوج آن در مجلس هشتم بود که باید از آن عبور کنیم اگر به سلامت از آن عبور کنیم حتما یک آرایش سیاسی جدید خواهیم داشت. دیر یا زود آرایش سیاسی کشور تغییر می کند و آرایش سیاسی جدید نهادینه می شود. زمان، زمان به کارگیری عقلانیت و تدبیر است. باید آدم های پر جرات و شجاع در حوزه سیاست خارجی ما وجود داشته باشند. الان چنین چیزی نمی بینیم.

نجابت گفت: وقتی اختلافات جزئی را بزرگ می کنیم از این مسائل اساسی غافل می مانیم و مردم این را متوجه می شوند. مردم از یقه گیری ها خسته اند کارهای پر سر و صدا و اما بی فایده باید از صحنه سیاسی، حذف شود تا بتوانیم در منطقه نقش آفرین باشیم و وارد حوزه جهانی شویم.

درگیری های دولت و مجلس در خیلی جاها مخرب بود

نماینده تهران درخصوص چالش های بین دولت و مجلس نیز گفت: واقعا جای تاسف دارد که دکتر احمدی نژاد که کارش را خوب شروع کرد دایره مشورت خود را آنقدر تنگ قرار داد که از همه برکاتی که دوستانش می توانستند به دولت برسانند، محروم شد. احمدی نژاد به یک دایره تنگ مشورتی بسنده کرد این خود به خود ایجاب می کند که آرای دیگران را نبیند. علت این موضوع شاید رویکرد شخصیتی و فردی رئیس جمهور باشد و این خصیصه به تدریج در دولت رشد کرده است. به هر حال درگیری بین دولت و مجلس در سالهای اخیر خیلی سازنده نبود و در خیلی از جاها مخرب بوده است.

حزب سازی یکی از اشکالات همه دولتهاست

وی ادامه داد: مجلس بر عکس جاهای دیگر هیچ گاه در آراء و نظرات یکدستی دیده نمی شود در این مجلس دولت طرفدارانی دارد که اتفاقا پارتیزان هم هستند یکی از اشکالات ما این بوده است که دولتها حزب می ساختند، مثل حزب مشارکت، حزب کارگزاران و طرفداران آقای احمدی نژاد. این یک آفت است اما وجود دارد. آقای احمدی نژاد روحیه ای دارد که او را دچار اشتباهاتی کرده است از جمله زیر سئوال بردن ، در راس امور بودن مجلس، که زیبنده او نبود و زیبنده هیچ رئیس جمهوری نیست.

دولت بیشتر از مجلس در چالشهای اخیر مقصر است

نجابت گفت: الان هم کنکاش کردن در این موضوع که در چالش های دولت و مجلس که مقصر کیست خیلی مناسب نیست اما من فکر می کنم دولت تقصیر بیشتری داشته است اما اینکه مطلق گفته شود یک طرف مقصر بوده، رویکرد درستی نیست. اینکه گفته شود دولت مطلقا مشکل داشته غلط است دولت نمایندگانی دارد که واقعا دلسوز مردم و کشور هستند اما این دلسوزی ها در دعواهایی که به رسانه ها کشیده می شود، گم می شود.

مجلس و دولت در موارد اختلافی به حکم یک سطح بالاتر گردن نهند

وی ادامه داد: اشکال جایی است که نخواهیم بر اساس قانون کلی عمل کنیم. اینکه گفته شود قانون را قبول ندارم، خیلی حرف بدی است از طرف دیگرم اینکه ما در مجلس بی توجه به اینکه قانونی شدنی است، نه به تصویب برسد، درست نیست. حال اگر مجلس و دولت نتوانستند در موضوعی به توافق برسند به حکم یک سطح بالاتر گردن نهاده شود. در نظام ما بن بست وجود ندارد اگر خود را فعال ما یشاء بدانیم این تفکر برای ما مشکل ایجاد می کند.

قائم مقام رئیس مرکز پژوهشهای مجلس درباره گرانی ها و فشارهای وارد شده بر مردم در اثر آن نیز گفت: این روزها که جلسات تبلیغاتی داریم به طور واضح مشخص بود که دغدغه اصلی مردم گرانی های اخیر است. این مشکل حتی از مشکل بیکاری پیشی گرفته و به برخی اقشار به طور جدی آسیب رسانده است.

وی با بیان اینکه مقداری از این گرانی ها از تحریم هاست و ما هزینه یک کار بزرگ را می پردازیم، گفت: اما بخشی از این گرانی ها به دلیل بی تدبیری ها بوده است. پیش از این در مرکز پژوهش های مجلس به شدت هشدار دادیم که اگر شیب اجرای قانون هدفمندی مناسب نباشد دچار تورم بالا می شویم فکر می کنم اگر به موقع در مراودات خود برای تامین نهاده ها عمل نکنیم و قانون هدفمندی یارانه ها کامل اجرا نشود، مشکلات ما بیشتر می شود.

دو سال قبل نسبت به تعطیلی دامداری ها در اثر واردات گوشت قرمز هشدار دادیم

وی ادامه داد: ۲ سال قبل در مرکز پژوهش ها درباره واردات گوشت قرمز هشدار دادیم و تاکید کردیم اگر این روند افزایش یابد دامداری ها تعطیل می شود. به راحتی پیش بینی می شود که اگر واردات خوراک دام با قیمت بالا باشد ، قیمت محصولات هم افزایش می یابد. هدفمندی کار عظیمی بوده که غیر از این دولت هیچ دولتی نمی توانست آن را اجرا کند اما قانون باید کامل اجرا شود .

نجابت گفت: وقتی در بازار ارز و طلا نوسان شدید ایجاد شود اقتصاد ما لطمه خورد. اقتصاد از تغییراتی ناگهانی دچار لطمات زیاد می شود. اقتصاد با دستور و بخشنامه اصلاح نمی شود. هم اکنون کاملا در جریان هستم که چه فشاری بر مردم به دنبال گرانی ها وارد شده است. اقداماتی در دولت درحال انجام است اما با کمی تاخیر آغاز شد، هر چه جلوتر برویم کنترل سخت تر می شود و آب رفته به جوی باز نمی گردد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که به عنوان افرادی که در حکومت هستیم، نمی توانیم برای افراد متخصص کار ایجاد کنیم این ظلم است اما از آن فاجعه آمیزتر این است که فردی که شاغل است بیکار شود. بنابراین در جریان هدفمندی یارانه ها باید دقیق کارخانجات و شرکت ها و واحدهای تولیدی رصد شوند تا لطمه به آنها وارد نشود و یک کارخانه که هیچ، حتی یک کارگر هم بیکار نشود.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس ادامه داد: دولت اقدامات خوبی کرده اما کافی نبوده است. دولت دستورالعمل هایی صادر کرده و وزیران صنعت و اقتصاد قول کاهش قیمت ها را دادند و کاهش قیمت مرغ و تخم مرغ در روزهای اخیر علامت خوبی است و باعث خوشحالی است و امیدواریم ادامه یابد .

گاهی مصوبات دولت اصل قوانین را نقض می کند

نجابت درباره ابلاغیه جدید رئیس جمهور مبنی بر اینکه رئیس مجلس و نمایندگان آن حقی در رد مصوبات دولت ندارند گفت: ما یک کمیته تطبیق قوانین داریم که مصوبات و آیین نامه های دولت در این کمیته بررسی می شود تا مخالف قوانین نباشد، البته آقای احمدی نژاد این را قبول ندارد و ما فکر می کنیم این اشکال است. گاهی مصوبات و آیین نامه های دولت اصل قانون مصوب را هوا می کند.

وی ادامه داد: ما در جاهایی باهم اختلاف داریم و طبیعی است مهم این است که خویشتنداری کنیم و این موضوعات را به سطح مطبوعات نرسانیم و شاخ و شانه نکشیم.

نماینده تهران در پاسخ به این سئوال که، اگر این مسائل در جلسات سران سه قوه مطرح و حل نمی شود پس چه موضوعاتی در این جلسات مورد بحث قرار می گیرد، گفت: واقعا این نکته درست است باید از خودشان سئوال شود که چرا این مسائل در این جلسات گفته نمی شود. واقعا اگر دولت و مجلس بر سر موضوعی به تفاهم نمی رسند باید اختلاف نظر و سلایق خود را به شورای حل اختلاف ارجاع دهند. کشیدن این مسائل به جامعه درست نیست چون این مباحث امور تخصصی است و راههای مختلفی برای حل آن وجود دارد. نکته دیگر این است که نظر مراجع قانونی در این خصوص باید مورد پذیرش دولت و مجلس قرار گیرد.
سه شنبه 12 اردیبهشت 1391  8:19 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها