0

جزئيات بازپرداخت تسهيلات صندوق توسعه ملي

 
farashbandzare
farashbandzare
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 3535
محل سکونت : فارس

جزئيات بازپرداخت تسهيلات صندوق توسعه ملي

جزئيات بازپرداخت تسهيلات صندوق توسعه ملي

عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي جزئيات اعطاي تسهيلات و نحوه بازپرداخت آن را تشريح كرد.
محمود دودانگه در گفت وگو با ايسنا با بيان اين مطلب تصريح كرد: هفته گذشته ابلاغيه اي توسط دولت مصوب شد كه اجازه مي دهد تسهيلات صندوق توسعه ملي توسط بانك مركزي به قيمت مرجع به بخش خصوصي فروخته شود تا بخش خصوصي نگران بازپرداخت ارزي نباشد.
وي ادامه داد: ساز و كار اين است كه بنگاه دريافت كننده تسهيلات بايد معادل ريالي وام را با نرخ سود ريالي آن به بانك مركزي پرداخت كند تا بتواند ارز با نرخ مرجع را دريافت كند.
عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي تصريح كرد: بانك عامل هم موظف شده ارز با نرخ مرجع را از هم اكنون پيش فروش كند اما ريال را زمان سررسيد اقساط دريافت كند. بانك مركزي نيز موظف است در مقابل دريافت ريال ارز بدهد اما محاسبات به صورت ريالي و با سود تسهيلات ريالي خواهد بود.
دودانگه با اشاره به اين كه اين روش ريسك نوسانات نرخ ارز را براي دريافت كننده تسهيلات از بين مي برد و به بخش خصوصي كمك مي كند، گفت: آنچه كه بابت ريال گرفته مي شود سود نيست و هزينه اي است كه براي ريسك پرداخت مي شود.
عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي اظهار كرد: براساس ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه فعاليت صندوق توسعه ملي به صورت ارزي است، به استثناي بخش كشاورزي كه 10درصد از منابع صندوق به صورت ريالي به اين حوزه پرداخت مي شود.
وي افزود: به طور طبيعي در بخش ساختمان، صنعت، حمل و نقل و... قانون همان مصوبه ابتدايي است كه در مورد صندوق اعلام شده است و هيچ تغييري در آن اتفاق نيفتاده است.
عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي با تأكيد بر اين كه تسهيلات صندوق توسعه فقط به بخش خصوصي اختصاص داده مي شود، گفت: تعريف بنگاه بخش دولتي در صندوق توسعه ملي با تعريف آن در قانون تجارت متفاوت است.
به عبارت ديگر در صندوق توسعه ملي تأكيد شده كه بنگاهي كه بيش از 20درصد سهم آن متعلق به دولت باشد، دولتي محسوب مي شود و اين يكي از خطوط قرمز صندوق براي پرداخت تسهيلات است.
دودانگه در ادامه گفت: شركت هاي هواپيمايي خصوصي هيچ منعي براي دريافت تسهيلات از صندوق توسعه ملي ندارند.وي با بيان اين كه تاكنون مجموع قراردادهاي منعقد شده با بانك هاي مختلف حدود 15ميليارد دلار است، اظهار كرد: قرارداد ما با بانك صنعت و معدن به عنوان اولين بانك عامل 5/5 ميليارد دلار بوده كه اكنون در مرحله گشايش ال.سي است.
عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي، سرمايه صندوق را 25ميليارد دلار اعلام و اضافه كرد: موجودي صندوق نيز حدود 27ميليارد دلار است

سیــر و ســلــوک عــارفــانــه

http://bayanbox.ir/view/279314356572007390/solook.gif

"خــــدا"

یار همیشه همراه

سه شنبه 12 اردیبهشت 1391  3:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها