0

سقوط اسد به ضرر غرب خواهد بود

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

سقوط اسد به ضرر غرب خواهد بود

 


یک اندیشکده اروپایی با بررسی ناآرامی ها در سوریه، به تحلیل پیامدهای سقوط احتمالی حکومت در سوریه پرداخت و معتقد است جایگزین کردن اسد با یک ماهیت عجالتا نامعلوم سیاسی، بیش از آنکه سودی دربرداشته باشد، می تواند برای غرب و هم پیمانانش زیان آور باشد.

 

به گزارش فارس، اندیشکده «فراید» در مقاله ای به قلم «میکائیل براح»، ضمن پرداختن به درگیری های اخیر در سوریه، و موافقان و مخالفان سرنگونی بشار اسد در سوریه، پیامدهای احتمالی چنین اتفاقی را مورد بررسی قرار می دهد و اذعان دارد که کنار رفتن اسد از حکومت در سوریه می تواند منجر به ایجاد نه تنها بی ثباتی داخلی، که تنش های قومی منطقه ای گردد.

 

* هزینه دخالت نیروهای خارجی در درگیری های سوریه می تواند بسیار سنگین باشد

 

روند خشونت ها در سوریه وارد سومین سال خود می شود. جامعه بین المللی بر نیاز سوریه به گذر از دوران بشار اسد اتفاق نظر دارد، اما تعداد نقش آفرینانی که می توانند دوره انتقال قدرت صلح آمیزی را در دمشق مدیریت کنند، انگشت شمار است. مردم سوریه بهای سنگینی را در جریان درگیری ها با حکومت پرداخت کرده اند و حالا جامعه بین المللی بر سر یک دو راهی قرار گرفته است. هزینه عدم مداخله در امور سوریه بسیار بالا است، اما هزینه دخالت نیروهای خارجی در این درگیری ها می تواند حتی بیشتر از این هم باشد. یک سال پیش، ناتو به علت شدت گرفتن سرکوب مخالفان توسط ژنرال قذافی، تصمیم به دخالت در لیبی گرفت؛ آن هم در شرایطی که اوضاع لیبی در آن زمان به وخامت موقعیت کنونی سوریه نرسیده بود. اما برخلاف لیبی، پیامد حمایت از مخالفان اسد چندان ساده و قابل تحمل به نظر نمی رسد. خطر درگرفتن جنگی داخلی در سوریه، پس از سرنگونی اسد، بسیار جدی و تهدیدآمیز جلوه می کند. از طرفی کنار گذاشتن اسد در سوریه، می تواند منجر به ایجاد تحولاتی عمده در توازن ژئوپلتیک منطقه گردد.

 

* سقوط حکومت اسد، امنیت منطقه را به طور جدی تهدید می کند

 

در خصوص توان و ظرفیت بقای حکومت اسد سخنان بسیاری گفته شده است، و بسیاری نیز در باب لزوم دخالت جامعه بین المللی برای پایان دادن به خشونت ها در سوریه صحبت کرده اند، همانطور که عده قابل توجهی هم بر خطر درگیری نظامی نیروهای خارجی در این کشور تاکید کرده اند. با این حال، هنوز هم به بررسی های دقیق تری در خصوص دیدگاه های موافقان و مخالفان ادامه حکومت اسد نیاز داریم. در حال حاضر برای حل این بحران، تمام چشم ها به طرح کوفی عنان دوخته شده است. با اینکه طرح عنان تاکنون در ایجاد پیشرفتی قابل توجه در رفع مشکلات سوریه ناموفق بوده است، اما دست کم توانسته است مشروعیت بین المللی حکومت اسد را تا حدودی افزایش دهد. انتظار می رود که سقوط حکومت اسد، امنیت منطقه را به طور جدی تهدید کند. به نظر می رسد که اسد در معرفی خود به جامعه بین المللی، به عنوان تنها جایگزین چنین خطری موفق عمل کرده باشد. اما این خطر حقیقتا تا چه اندازه جدی است، چه جریاناتی در زیر این تحولات نهفته است، و سناریوهای مختلف تغییر در حکومت سوریه چیست؟

 

* سوریه از توانمندی لازم برای مدیریت دوران انتقال قدرت به دموکراسی برخوردار است

 

جدای از خشونت ها، خواسته مشروع مردم سوریه برای داشتن حکومتی برحق و پاسخگو، به ویژه در پرتو حوادث اخیر در تونس، مصر، و لیبی در سال ۲۰۱۱، حتی تصور ادامه حکومت اسد را غیرممکن می سازد. با این حال، پیروزی احزاب اسلام گرا در انتخابات تونس و مصر، ادامه نقش ارتش و نقش آفرینان قدیمی در کنترل اوضاع، و ایجاد تنش های ملی و قطبی شدن فضای سیاسی که انتظار می رود از ملازمان همیشگی دوره های انتقال قدرت سیاسی باشند، منجر به ایجاد تردیدهایی در خصوص ارجحیت ورود هر چه سریع تر سوریه به دوران گذار شده است. اما علی رغم تمام این تردیدها، بالا گرفتن مناظرات پرشور سیاسی و روند رو به رشد کمی و کیفی جوامع سیاسی و مدنی در کشورهای نام برده، ما را به فرا رسیدن آینده ای روشن تر امیدوار می سازند. برای نخستین بار در فضای سیاسی دنیای عرب، شاهد حکومت هایی پاسخگو خواهیم بود، و احزابی سیاسی که امکان بقای خود را تنها در برآورده ساختن انتظارات مردم می دانند. پتانسیل انسانی سوریه برای تقویت قوای سیاسی بسیار بالا است: شهروندان سوری عموما تحصیل کرده و نسبت به امور سیاسی بسیار علاقه مند هستند. هر چند که جنبش مخالفان در سوریه تاکنون مرتکب اشتباهات بسیاری در ایجاد انسجام و هماهنگی های لازم میان نیروهای خود بوده است، اما از قابلیت سازمان بخشی به مبارزات، برنامه ریزی کارآمد و طرح ایده های کاربردی و گردآوری صداهای مختلف و حمایت از ایشان برخوردار است. در نتیجه ما تصور می کنیم که سوریه از توانمندی لازم برای مدیریت دوران انتقال قدرت به دموکراسی برخوردار باشد.

 

* سوریه کماکان حمایت ارزشمند ایران، حزب الله، مسکو، و پکن را به همراه دارد

 

احتمال موضع گیری هم پیمانان در قبال سرنگونی حکومت اسد، بسته به اینکه چه کسی قرار است جای وی بگیرد، می تواند در جبهه مخالف یا موافق باشد. اعضای جامعه بین المللی را می توان بر اساس رویکردشان نسبت به حکومت سوریه که بسته به اولویت های متفاوت آنها در خصوص نقش منطقه ای اسد شکل می گیرد دسته بندی کرد. برای نمونه آمریکا، اسرائیل، و عربستان سعودی، به علت ارتباط اسد با نقش آفرینان ایران، لبنان، فلسطین، و/یا عراق، از مواضع دوستانه ای نسبت به حکومت سوریه برخوردار نیستند. ایران از دسترسی مستقیم به جهان عرب [که به واسطه رابطه با سوریه امکان پذیر است] سود می برد. میزان حمایت مادی و لجستیکی سازمان یافته ایران، که به سبب امکان فعالیت در خاک سوریه تقویت شده است، از نیروهای حماس و حزب الله، و مواضع ضداسرائیلی آنها پشتیبانی می کند. حمایت فعالانه سوریه از نیروهای مقاومت در عراق، برخلاف منافع غرب است. برخی از این هم پیمانان اخیرا تغییراتی را در مواضع خود ایجاد کرده اند: به تعدادی از شیوخ قبایل سنی مذهب در عراق توصیه شده است که از مخالفان اسد در سوریه، به لحاظ مالی حمایت کنند، و یا می بینیم که دفتر سیاسی حماس در دمشق تعطیل شده است. اما سوریه کماکان ارتباط نزدیک خود را با حزب الله و تهران حفظ کرده است. پیوندهای محکم دمشق با مسکو و پکن نیز توانست اهمیت اساسی خود را برای حکومت سوریه، درست در شورای امنیت سازمان ملل به نمایش بگذارد؛ جایی که روسیه و چین مانع از پذیرش قطعنامه ای شدند که می توانست مبنایی قانونی برای مداخله نیروهای خارجی در بحران سوریه ایجاد کند.

 

* بی شک تلاش برای تغییر حکومت در سوریه با مخالفت های قابل توجهی روبه رو خواهد شد

 

در بهترین حالت ممکن، در پی سقوط حکومت اسد، دمشق از سوی هم پیمانان سنتی خود که دارای گرایش های خصمانه ای نسبت به غرب هستند، فاصله گرفته و دریچه ای به روابط آزاد با غرب خواهد گشود. در صورت شکل گرفتن یک نظام دموکراتیک حقیقی، پایان حکومت اسد می تواند ضربه سهمگینی به هم پیمانان کنونی سوریه وارد آورد. در این حالت، تعهد سوریه به «جبهه امتناع [در برابر صلح اعراب و اسرائیل]» ممکن است به دست فراموشی سپرده شود. با این وجود، چگونگی تغییر حکومت در سوریه تنها با توجه به جهت گیری های سیاسی جانشین اسد است که می تواند بر تغییر هم پیمانان منطقه ای دمشق تاثیر بگذارد. اگر کنترل دمشق به دست اسلام گرایان بیفتد، سوریه پیوندهای نزدیکی با عربستان سعودی برقرار خواهد کرد، و در عین حال می تواند وارد مرحله جدیدی از گسترش روابط خود با کشورهای غربی شود. اما در صورتی که نیروهای آزادی خواه و پیشرو قدرت را در دست گیرند، در میان هم پیمانان آینده دمشق، کشورهای غربی نسبت به جهان عرب از اولویت و اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود؛ و در هر دو حال، روابط سوریه با ایران و حزب الله دستخوش تغییراتی اساسی شده که به طور قطع به نفع این دو نخواهد بود. هر چند که بسیاری خواهان پایان یافتن حکومت اسد هستند، اما به احتمال زیاد تغییر حکومت با مخالفت های قابل توجهی روبه رو خواهد شد.

 

* غرب نگران است که با کنار رفتن اسد، جنگی فرقه ای منطقه را دربرگیرد

 

سقوط اسد به مثابه تهدیدی سهمگین

 

رئیس جمهور سوریه، با استفاده از استدلالات قابل قبولی موفق شده است که با بهره برداری از دغدغه ها و نگرانی های غرب، انتخاب های سیاسی خود و اصرارش بر باقی ماندن در راس قدرت را توجیه کند. اسد به خوبی می داند که غرب می ترسد مبادا با سقوط حکومت در دمشق، جنگی فرقه ای در این کشور آغاز شود که تا ورای مرزهای سوریه گسترش یابد. بنابراین وی با تاکید بر ماهیت اسلام گرایانه اکثریت مخالفان حکومت خود، امکان این را یافته است که با استفاده ابزاری از نگرانی های غرب، به اعمال خشونت در سرکوب شورش ها ادامه دهد. به طریق مشابهی، پذیرش طرح عنان نیز یک گام کوچک راهبردی برای اسد به شمار می آید: او با اطلاع از این امر که پذیرش این طرح نمی تواند مانع استفاده از روش های خشونت آمیز در سرکوب مخالفان شود، امیدوار است که از این طریق بتواند در خصوص راهبرد نظامی مخالفان خود، از هوشیاری بیشتری برخوردار باشد.

 

* قطر و عربستان بر لزوم تجهیز تسلیحاتی مخالفان اسد اصرار دارند

 

در زمان نگارش این مطلب، امکان سرنگونی حکومت اسد هنوز غیرقطعی بوده و در پرده ای از ابهام قرار دارد. تعدادی از همسایگان سوریه بی صبرانه پایان این حکومت بعثی را انتظار می کشند. برخی از آنها، مانند قطر و عربستان سعودی، حتی بر نیاز به تجهیز تسلیحاتی نیروهای مخالف اصرار می ورزند. مطلوب یا نامطلوب بودن سقوط اسد از دید غرب، تنها به این عامل بستگی دارد که چه کسی جای او را خواهد گرفت، و اینکه نیروهای جانشین وی تا چه اندازه می توانند در برابر اعمال نفوذ نیروهای خارجی در جهت دهی به جنبش مخالفان، مقاومت کنند. در میان خطرات عمده ای که سرنگونی حکومت دمشق می تواند به همراه داشته باشد، باید از درگیری های قومی، خلا قدرتی که منجر به تقویت جایگاه نیروهای افراطی در سوریه شده، و عدم ثباتی که بتواند زمینه ساز تنش های فراملی در منطقه باشد، یاد کرد.

 

* خطر فرقه گرایی می تواند آینده سوریه پس از سقوط اسد را از وضع کنونی مصر و تونس وخیم تر سازد

 

امکان درگیری های قومی، در کشوری که چندین گروه از اقلیت های مذهبی را در خود جای داده است، بسیار محتمل می نماید؛ جمعیت سوریه به طور عمده از مسیحیان، علویان، و درزیان تشکیل شده است. پس به تبع، وجود انشعاب های ایدئولوژیک میان نقش آفرینان سیاسی دارای دیدگاه های مذهبی، به احتمال زیاد می تواند در دوران انتقال قدرت در این کشور سابقا سکولار، منجر به ایجاد درگیری ها و برخوردهایی جدی شود. در صورتی که حکومت دمشق، به شکلی ناگهانی سرنگون شود، امتناع اقلیت علوی سوریه از حمایت از اکثریت سنی مذهب در جریان مبارزات مخالفان با اسد، می تواند آتش انتقام از علویان را در میان گروه های مخالف و/یا افرادی که بهای سنگینی را برای ایجاد تغییر پرداخته اند، شعله ور سازد. در همان زمان، اسلام گرایان که به سختی برای کنار گذاشتن اسد از قدرت مبارزه کرده اند، خواهند کوشید تا سوریه را به همسایگان اسلام گرای سنی مذهب خود، نزدیک تر کنند. در عین حال که محبوبیت جمعیت اخوان المسلمین در سوریه رو به افول می نماید، اما نباید فراموش کرد که این گروه که به تازگی در حال گسترش نفوذ خود در تونس و لیبی است، پیش از سرنگونی رهبران این دو کشور و سازمان دهی به انتخابات، در موقعیت های مشابهی قرار داشتند. شعله ور شدن آتش فرقه گرایی در دوره انتقال قدرت پس از سرنگونی اسد در سوریه، می تواند از یک فضای سیاسی قطبی، که در حال حاضر در مصر، و در درجات خفیف تری در تونس مشاهده می شود، بسیار ویرانگرتر باشد.

 

* سقوط اسد می تواند با قدرت گرفتن گروه های افراطی در سوریه همراه شود

 

در فضای سیاسی پس از سرنگونی اسد، می توان منتظر تشدید مداخلات خارجی از سوی گروه هایی از یکی از پنج همسایه مرزی سوریه بود. احتمال اینکه چنین مداخلاتی از سوی اسرائیل صورت گیرد، بسیار کمتر است، زیرا در آنجا تحرکات و جریان عبور و مرور در مناطق مرزی به سختی کنترل می شود. اما اردن، ترکیه، لبنان، و عراق میزبان گروه ها و افرادی بوده که در پی سوءاستفاده از مجاورت خود با سوریه در راستای ایجاد تغییراتی اساسی در آرایش سیاسی آینده این کشور هستند. این تهدید بیشتر از جانب گروه های افراطی اسلام گرا احساس می شود، چه سلفی ها و چه شبکه های اسلام گرایی که در غالب کشورهای هم جوار سوریه حضور داشته، و تصور می شود از سوی عربستان سعودی تامین مالی می شوند. به علاوه، منابع اطلاعاتی آمریکا القاعده را مسئول برخی از حملاتی می داند که از زمان آغاز درگیری ها در سال ۲۰۱۱، در سوریه به وقوع پیوسته است. سقوط ناگهانی حکومت اسد، در کنار عدم آمادگی گروه های مخالف برای کنترل اوضاع، و عدم شایستگی آنها در هدایت کشور در مسیر انتقال قدرت می تواند منجر به ایجاد خلأی سیاسی و امنیتی شده، و به گروه های افراطی اجازه دهد تا قدرت را در سوریه، در دست گیرند؛ همانند اتفاقی که در عراق و در پی سقوط صدام حسین رخ داد. حضور پررنگ سلفی ها در مرزهای سوریه، درست پس از آغاز شورش ها در سال ۲۰۱۱، از علایمی است که نشان می دهد این گروه ها آماده اند، تا در صورت به پا خاستن یک دسته، همگی وارد عمل شوند. این گروه ها که به لحاظ ایدئولوژیک خود را در برابر سوریه ای سکولار تحت حاکمیت یک رهبر غیرسنی می دانند، و دوست دارند که یک سنی سلفی، قدرت را در دمشق در دست گیرد، می کوشند تا مردم سوریه را به سوی ارزش های سنتی اسلامی و افراطی سوق دهند.

 

* جایگزین کردن اسد با یک ماهیت عجالتا نامعلوم سیاسی، بیش از آنکه سودی دربرداشته باشد، می تواند به ضرر غرب باشد

 

تغییر هم پیمانان راهبردی سنتی سوریه می تواند با پیامدهای نامطلوبی برای ثبات منطقه همراه شود. حکومت سوریه به عنوان یک آتش افروز منطقه ای شناخته می شود. اما با این حال، بسیاری از تهدیدات گاه و بی گاه دمشق در برابر دشمنان منطقه ای خود، مانند اسرائیل، حریری، و هم پیمانانش در لبنان، ائتلاف سابق غربی در عراق، عربستان سعودی، و اخیرا، قطر، تنها در حد درشت گویی هایی بوده که هیچگاه به برخوردهای خشونت آمیز منتهی نشده است. سوریه از سال ۱۹۷۳ بدین سو، هیچگاه حمله مستقیمی را علیه اسرائیل صورت نداده است، اما مشخص نیست که در جنگ داخلی لبنان، در روابطش با حزب الله، یا در ترور نخست وزیر سابق لبنان، رفیق حریری و برخی دیگر از شخصیت ها، دقیقا ایفاگر چه نقشی بوده است. درست است که سوریه در برابر دشمنانش بسیار شدید اللحن سخن می گوید، اما در اراده دمشق در تبدیل این سخنان آتشین به اقداماتی عملی تردیدهای فراوانی وجود دارد. از این نظر، می توان استدلال کرد که خطرات ذاتی جایگزین کردن اسد با یک ماهیت عجالتا نامعلوم سیاسی، بیش از آنکه سودی دربرداشته باشد، می تواند برای غرب و هم پیمانانش زیان آور باشد. تغییر حکومت در سوریه، نه تنها می تواند منجر به بی ثباتی داخلی گردد، که حتی می تواند ناآرامی های منطقه ای را کلید زند. در صورتی که ایران و حزب الله حمایت سوریه را از دست دهند، احساس ضعف ناگهانی ای که بر این دو نقش آفرین منطقه ای غلبه خواهد کرد، ممکن است به اقداماتی جسورانه و افراطی تر در برابر دشمنان سنتی آنها یعنی کشورهای حوزه خلیج [فارس]، شامل عربستان سعودی و قطر، و همینطور آمریکا و هم پیمانان غربی اش تحویل شود. تحمیل انزوای منطقه ای بیشتر به ایران می تواند با افزایش تنش ها، خطر اقدامات خشونت آمیز را افزایش دهد.

 

* هرگونه مداخله خارجی برای ایجاد تغییرات سیاسی در سوریه، با مخالفت شدیدی روبه رو خواهد شد

 

سه سناریوی محتمل برای آینده سوریه

 

احتمال سرنگونی حکومت اسد تا چه اندازه است، و چه کسی از بیشترین شانس ممکن برای تکیه زدن بر جایگاه وی برخوردار است؟ در حال حاضر، برای آینده سوریه، می توان سه سناریوی محتمل را متصور شد.

 

از زمان آغاز ناآرامی ها در سال ۲۰۱۱، بسیاری از تحلیل گران سقوط حکومت سوریه را اجتناب ناپذیر اعلام کرده اند. پس از گذشت یک سال، چنین اتفاقی هنوز رخ نداده است. تحریم های اقتصادی و فشارهای دیپلماتیک نتوانسته اند، تاثیر مطلوب را ایجاد کنند. حکومت سوریه به شکل کارآمدی در برابر تمام تلاش های بین المللی برای پایان دادن به خشونت ها، مقاومت کرده است. در جریان آخرین تحولات، حکومت اسد در ظاهر، با طرح کوفی عنان برای رسیدن به راه حلی برای بحران سوریه، موافقت کرده است. با این حال، حکومت و مخالفانش به طور دائم یکدیگر را به زیرپا گذاشتن تعهدات خود در قبال آتش بس متهم می کنند. جامعه بین المللی تاکنون در یافتن ابزارهایی کارآمد برای حل بحران سوریه ناموفق بوده است، و این در حالی است که درخواست های مکرر قطر و عربستان برای مسلح کردن مخالفان اسد نیز به طور دائم با مخالفت های بین المللی روبه رو می شود. در همین زمان، غالب ناظران خارجی، مخالفت شدیدی را با هرگونه اقدامی از سوی غرب یا دیگر نیروهای خارجی چه آمریکا، چه عربستان سعودی، و قطر، یا حتی ترکیه برای ایجاد تغییرات سیاسی در سوریه پیش بینی می کنند. در حال حاضر امکان یافتن راه حلی قابل پذیرش و موفق برای حل بحران سوریه، بسیار بعید و تصورناپذیر می نماید.

 

* محتمل ترین سناریوی آینده نزدیک سوریه، باقی ماندن حکومت کنونی در راس قدرت است

 

بنابراین، محتمل ترین سناریوی آینده نزدیک سوریه، ادامه خشونت ها و باقی ماندن حکومت کنونی در راس قدرت است. به نظر می رسد که اسد تمام پیشنهادات ممکن برای ایجاد تغییراتی تدریجی را کنار گذاشته، و از سوی دیگر نیز تمایلی به ایجاد اصلاحاتی سیاسی در وی مشاهده نمی شود. با این حال حکومت سوریه می کوشد تا به دیگران بقبولاند که در حال تغییر است. پس از پذیرش قانون اساسی جدید در همه پرسی ۲۶ فوریه ۲۰۱۲، حالا نوبت انتخابات پارلمانی «شورای مردم سوریه» است که قرار است در هفتم ماه می همین سال برگزار شود. گفته می شود که اختیارات رئیس جمهور در طول حداکثر دو سال کاهش خواهد یافت؛ دوره ای که اسد می تواند در طول آن با خیال آسوده برای حفظ جایگاه خود در راس قدرت بکوشد.

 
 


سه شنبه 12 اردیبهشت 1391  11:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها