0

رضایی: خانم «دباغ» می‌تواند الگوی زنان امروز جامعه باشد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

رضایی: خانم «دباغ» می‌تواند الگوی زنان امروز جامعه باشد

نسخه چاپيارسال به دوستان
در نشست فیلم مستند بانوی مبارز مطرح شد
رضایی: خانم «دباغ» می‌تواند الگوی زنان امروز جامعه باشد

خبرگزاری فارس: کارگردان مستند «بانوی مبارز» گفت: تمام وقایع زندگی خانم «دباغ» می تواند به عنوان الگویی برای زنان امروز مطرح شود، زیرا این بانوی مبارز در زندگی، بر آرمان‌هایش ایستادگی کرده است.

خبرگزاری فارس: رضایی: خانم «دباغ» می‌تواند الگوی زنان امروز جامعه باشد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، عصر روز گذشته، دومین نشست مجموعه نمایش‌های آسمان آبی ویژه مستندهای منتخب جشنواره فجر، پیرامون فیلم مستند «بانوی مبارز» در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد.   

این برنامه با حضور «پناه برخدا رضایی» کارگردان، «محمدتقی فهیم» مجری-کارشناس، «حسین سلطان‌محمدی» منتقد، خانواده دباغ و جمعی از علاقه‌مندان سینمای مستند برگزار شد.

بر اساس این گزارش، پناه‌برخدا رضایی با اشاره به دشواری پیش‌رو در ساخت فیلم مستند بانوی مبارز که به شرح زندگی و مبارزات انقلابی سرکار خانم مرضیه حدیدچی (دباغ) می پردازد افزود: تلاش من بر این بود که در این اثر مستند، کارگردانی آن‌چنان که باید نمایان نشود و بیشتر خود سوژه در تار و پود فیلم دیده شود.

وی یادآور شد: موضوع این فیلم مستند که در قالب پرتره ساخته شده، از جذابیت‌های بسیاری برخوردار بود؛ چرا که داستان زندگی خانم دباغ، فراز و نشیب‌های بسیاری را در پی داشته است.

رضایی در ادامه، با اشاره به فضاسازی برای این اثر مستند اظهار داشت: فضای مورد نیاز برای تولید این مستند با استفاده از شاخص‌های روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی طراحی شد تا مخاطب درک بهتری از روایت این فیلم مستند داشته باشد.

وی گفت: از روزی که با خانم دباغ آشنا شدم، وی را شخصی فروتن دیدم که عقیده داشت در زندگی‌اش برای تولید یک فیلم مستند چیز خاصی وجود ندارد، در حالی که زوایای پنهان بسیاری در زندگی این بانوی مبارز وجود دارد.

این کارگردان سینمای مستند یادآور شد: تک تک وقایع زندگی خانم دباغ می‌تواند به عنوان الگویی برای زنان امروز مطرح شود، زیرا این بانوی مبارز در زندگی، بر آرمان‌هایش ایستادگی کرده است.

وی ضمن اشاره به سخنوری سوژه فیلم توضیح داد: تلاش من بر این بود تا سوژه این اثر، به موضوعی دم‌دستی تبدیل نشود و در عین حال مسائل فنی در تولید این فیلم به درستی رعایت شود.

رضایی تأکید کرد: در تولید فیلم بانوی مبارز، تنها با یک مادر و یک زن روبرو نیستیم، بلکه این اثر روایت یک بانوی مبارز است و به همین منظور در بخش‌هایی از فیلم، از موسیقی حماسی استفاده کردیم.

وی با تقدیر از مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، ساخت فیلم بانوی مبارز را رسالتی بر دوش خود دانست و اظهار امیدواری کرد ایرانیان با دیدن این اثر با شخصیت خانم دباغ بیشتر آشنا شوند.

 بر اساس این گزارش سلطان محمدی منتقد جلسه نقد و بررسی فیلم مستند بانوی مبارز نیز گفت: معتقدم فیلم بانوی مبارز از نگاه شخص خانم دباغ جلو می‌رود، زیرا شخصیت این بانوی مبارز پرحادثه و در عین حال فعال است.

وی افزود: برخی پرسش‌های مطرح شده درباره خانم دباغ، در فیلم بانوی مبارز بی‌پاسخ می‌ماند. به عنوان نمونه ما نمی‌دانیم سرنوشت همسر ایشان چه می‌شود و از ورود او به لبنان اطلاعات دقیقی به مخاطب داده نمی‌شود.

این منتقد و نویسنده سینما در عین حال یادآور شد: نقل قول‌های تاریخی بسیاری درباره وقایع تاریخی فیلم وجود دارد، اما نقل این اتفاقات از نگاه خانم دباغ برای مخاطب جالب است.

به گفته سلطان محمدی، چیدمان فیلم بانوی مبارز به خوبی بسته شده و شخصیت فیلم به قدری فراز و نشیب دارد که کنجکاوی‌های بسیاری برای مخاطب از رهگذر فیلم ایجاد می شود و بیینده به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در باره شخصیت خانم دباغ می‌شود.

در انتهای این نشست، «شفیع آقامحمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خطاب به حضار گفت: ما در مستند بانوی مبارز، با 2 شخصیت مهم آشنا می‌شویم. چرا که این فیلم، جدا از معرفی خانم دباغ به عنوان یک بانوی مبارز ایرانی، امام راحل را نیز به ما معرفی می‌کند.

وی یادآور شد: بضاعت تولید فیلم پرتره در سینمای ما همین است و نباید بیش از این، از سینمای مستند انتظار داشته باشیم و بدون شک در این عرصه پیشرفت‌های بسیاری خواهیم داشت.

آقامحمدیان یادآور شد: نباید محصولات فرهنگی خود را با غرب مقایسه کنیم؛ به عنوان نمونه در غرب دوربین به همراه اندیشه تولید آن به وجود آمد، اما ما تنها وارد کننده دوربین فیلمبرداری هستیم.

وی تأکید کرد: باید تلاش کنیم از وجوه مختلف، حضرت امام (ره) را بهتر بشناسیم و سینمای مستند در این رهگذر می تواند مؤثر باشد.

در انتهای این مراسم، از پناه‌برخدا رضایی کارگردان مستند «بانوی مبارز» تقدیر شد. 

انتهای پیام/ی

 
 
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  9:49 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها