0

بخش‌های باقی‌مانده «1 ، 2 ، 3 ،... 5» اواخر اردیبهشت جلوی دوربین می‌رود

mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 287351

نسخه چاپيارسال به دوستان
در گفت‌وگو با فارس عنوان شد

خبرگزاری فارس: محمد معیری با اشاره به ساخت دکور برای بخش‌های باقی مانده، گفت: اواخر اردیبهشت‌ماه بخش‌های باقی‌مانده فیلم را جلوی دوربین می‌بریم.

خبرگزاری فارس: بخش‌های باقی‌مانده «1 ، 2 ، 3 ،... 5» اواخر اردیبهشت جلوی دوربین می‌رود

«محمد معیری» در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره روند تولید فیلم توضیح داد: بخش‌هایی از فیلم که در دکور می‌گذرد، باقی مانده است که با آماده شدن دکور بخش‌های باقی‌مانده را ضبط خواهیم کرد.

وی درباره بخش‌های باقی‌مانده که نیاز به ساخت دکور دارد، گفت: این بخش‌ها مربوط به یک چاه است که یک سری افراد آنجا زندگی می‌کنند و نیاز است که این مکان برای مخاطب قابل باور باشد، ما در فیلم فضای چاهی را به نمایش می‌گذاریم که کنده شده و مکانی امن در نظر گرفته می‌شود که عده‌ای بتوانند از آسیب‌های جنگ در امان باشند تا جنگ فروکش کند.

معیری در پاسخ به این سؤال که چقدر این داستان برگرفته از واقعیت است، گفت: داستان به صورت کامل تخیلی است و افغانستان مکان مناسبی برای روایت فیلم است که بتوانیم مفاهیم و داستانی که اتفاق می‌افتد را به مخاطب انتقال دهیم. به دلیل خصوصیات فردی ذهنم بسیار تخیلی است و دوست دارم چنین فضایی را در کار اول تجربه کنم.

وی در ادامه گفت: من ده سال گذشته مشغول نگارش فیلم‌نامه‌های متعددی بودم. داستان کوتاهی شنیدم که اتفاقی در جنگی رخ داده بود و گروهی مجبور شدند به دلیل نجات جان خود فردی بی‌گناه را به جای یک زندانی که فرار کرده بود جایگزین کنند، این کار فکرم را به خود مشغول کرد. از سوی دیگر احساس کردم اتفاقات زیادی در افغانستان رخ می‌دهد که دیده نشده و هنوز این کشور فضای آرامی ندارد و می‌تواند این سوژه در بستر افغانستان جواب دهد و باورپذیر باشد.

* فصل زمستان برایم مهم بود

وی درباره فضای جاده‌ای فیلم گفت: اگر تجربه بیشتری داشتم یک فیلم جاده‌ای را برای کار اول انتخاب نمی‌کردم. طبیعت را بسیار دوست دارم به همین دلیل علاقمندم تا قصه در بستر طبیعت روایت شود و تناقضی که در قصه ایجاد می‌شود بستر مناسبی داشته باشد، به همین جهت در طبیعت کار را پیش بردم اما سختی‌ها و مشکلاتش را نمی‌دانستم. برخی از افراد علاقه ندارند در طبیعت حضور داشته باشند و بیشتر دوست دارند در تهران و در آپارتمان کار کنند که من را خیلی آزار داد. کار کردن در خارج از تهران برای برخی از افراد نامتعارف است، اما خودم دوست داشتم این کار را انجام بدهم و آن باعث شد کمی اذیت بشویم.

معیری درباره فصل زمستان و کاربرد آن در داستان گفت: فصل در روایت داستان کارکرد دارد و من خیلی دوست داشتم، فصل به حس آدم‌ها بسیار کمک می‌کرد، انجماد برای من مهم بود.

وی درباره زمان آماده‌سازی فیلم گفت: فیلم را برای جشنواره فیلم فجر و جشنواره‌های خارجی آماده خواهیم کرد، تدوین مراحل پایانی را می‌گذراند، به جز حدود 10 درصد از کار که حدود چهار یا پنج روز زمان نیاز دارد.

* موسیقی فیلم تم افغانی دارد

وی درباره موسیقی فیلم توضیح داد: موسیقی در این کار بسیار مهم است. ایده‌هایی دارم اما هنوز با آهنگسازی قرارداد نبستم. به موسیقی فکر کردم و با تم‌های افغانی نوشته می‌شود.

معیری درباره ارتباط مخاطب با فیلم‌هایی از این دست و جاده‌ای گفت: هر فیلمی مخاطب خود را دارد، در ساخت فیلم صادق بودم. من کاری که باید را انجام دادم و به نظرم کار مخاطب خودش را خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که چقدر زبان بین‌المللی در آن لحاظ شده است، گفت: داستان فیلم داستانی است که در خارج از ایران رخ می‌دهد و طبیعتا مخاطب خارجی را هم در برمی‌گیرد.

* جلوه‌فروشی برخی از اسم‌ها را دوست ندارم

معیری درباره تغییر نام فیلم توضیح داد: سوال سختی است، من اسم فیلم را دوست دارم و جلوه فروشی که خیلی از اسم‌ها دارند را دوست ندارم، دوستان درباره نام فیلم پیشنهاداتی را ارایه داند اما مناسب نبود. نام فیلم از متن خود فیلم می‌آید و خاص است، اگر پیشنهاد بهتری بشنوم حتما استفاده می‌کنم.

بنا براین گزارش، فیلم در گونه فیلم‌های جاده‌ای ‌تعریف می‌شود و از بازیگران شاخصِ ایرانی و افغانستان در این فیلم استفاده شده است.

داستان در دوره طالبان شکل می‌گیرد و به قدرت رسیدن و فجایعِ طالبان را در سال 1999 روایت می‌کند. 

در خلاصه داستان فیلم آمده است: فیلم  روایت پنج  زندانی است که  محکوم  به اعدام هستند و باید توسط  دو عضو طالبان  برای ایجادِ  رعب و وحشت در شهر دیگری اعدام شوند که در حینِ این جابجایی یکی از این زندانیان موفق به فرار می‌شود و ماموران  به خاطرِ اینکه جانِ خودشان در خطر نیافتد مجبور به جایگزینی فردی دیگر به جای زندانی فراری می‌شوند.

در این فیلم همایون ارشادی، عبدالولی تلاش، فرهاد خردمند، آناهیتا افشار، شفق چوپان، حسن نوری، ایرج صادقی طاری، فرهاد اخلاقی، علی باقری، حمیدرضا آذرنگ، امیر مولوی و علی جاویدفر به ایفای نقش می‌پردازند.

تعدادی از عواملی که در ساخت فیلم همکاری دارند، عبارتند از:

تهیه‌کننده و کارگردان: محمد معیری/ مدیر فیلمبرداری : علیرضا برازنده/ جانشین تولید: کمیل آریانمنش/ دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: علی نظری/ دستیار کارگردان: حجت هاشمی، رسول کاهانی/ تدوین: هایده صفی‌یاری/ طراح صحنه و لباس: بهزاد کزازی/ صدابردار: عباس رستگارپور/ صداگذار: ایرج شهزادی/ مدیرتدارکات: مجتبی کشاورز/ عکس: محسن سیدی/ مسئول روابط عمومی:توحید ولی بیگی.

انتهای پیام/ی

دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  9:49 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها