0

افزایش محبوبیت فیلم‌های سینمایی ایران در ترکمنستان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

افزایش محبوبیت فیلم‌های سینمایی ایران در ترکمنستان

نسخه چاپيارسال به دوستان
فارس گزارش می‌دهد
افزایش محبوبیت فیلم‌های سینمایی ایران در ترکمنستان

خبرگزاری فارس: با وجود پخش فیلم‌های کارگردانان محلی، هندی، ترکی، روسی، آمریکایی و اروپایی در تلویزیون ملی ترکمنستان، فیلم‌های ایرانی به دلیل خالی بودن از خشونت و مسائل ضداخلاقی در بین ترکمن‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

خبرگزاری فارس: افزایش محبوبیت فیلم‌های سینمایی ایران در ترکمنستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، فیلم سینمایی ایرانی «توکیو بدون توقف» به کارگردانی «سعید عالم‌زاده» که به زبان ترکمنی ترجمه و دوبله شده ‏است، این هفته از شبکه تلویزیونی ملی «میراث» کشور ترکمنستان پخش شد.

پخش فیلم‏های مطرح سینمایی ایرانی از تلویزیون ملی ترکمنستان در حالی است که فیلم‏های کارگردانان معاصر ایرانی در بین ترکمن‌ها از شهرت بالایی برخوردار بوده و پخش آن‌ها چه از طریق تلویزیون و چه از طریق سالن‌های سینما به ویژه در قالب روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مورد استقبال گرم مردم ترکمنستان قرار می‏گیرد.

مردم ترکمنستان که از اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی مشترک با ملت ایران برخوردارند، فیلم‏های سینمایی ایرانی را که با سبک منحصر به فردی تهیه می‏شوند، جزئی از تعاملات فرهنگی و هنری بین 2 ملت تلقی کرده و به صورت خانوادگی آن‌ها را تماشا می‏کنند.

این فرایند در حالی است که فیلم سینمایی «بچه‏های ابدی» به کارگردانی «پوران درخشنده»، چندی پیش (16 اسفند‌ماه) در قالب برنامه‏های هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، در سالن سینمایی «وطن» عشق‏آباد به نمایش درآمد.

فیلم «بچه‏های ابدی» قبلا توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق‏آباد به زبان ترکمنی دوبله شده و به نمایش درآمده بود اما با درخواست طرف ترکمنی مبنی بر نمایش یک فیلم ایرانی در حاشیه برنامه‏های اصلی هفته فرهنگی کشورمان، این فیلم با حضور صدها نفر از علاقمندان مجددا به نمایش درآمد.

این در حالی است که شبکه تلویزیون ملی ترکمنستان موسوم به «میراث» که شبکه ویژه فرهنگی، هنری و تاریخی این کشور محسوب می‏شود و به پخش برنامه‌های فرهنگی و هنری و تاریخ ملی ترکمن‌ها اختصاص دارد، چندی پیش (20 ژانویه 2012) نیز  فیلم سینمایی ایرانی «آواز گنجشک‏ها» را پخش کرده بود.

پخش فیلم سینمایی «آواز گنجشک‌ها»، به کارگردانی «مجید مجیدی» که در مراسم اسکار 2009 نماینده سینمای ایران نیز بود، دومین فیلم این کارگردان سرشناس ایرانی است که تلویزیون ملی ترکمنستان در ماه‏های اخیر پخش می‏کند.

تلویزیون ملی ترکمنستان همچنین فیلم سینمایی «بچه‌های آسمان» را پخش کرده بود که مورد استقبال مردم این کشور قرار گرفت.

آغاز آشنایی مخاطبان ترکمنستانی با فیلم‏های سینمایی کارگردانان معاصر ایران به سال‌های اولیه کسب استقلال ترکمنستان بر‌می‏گردد و برگزاری هفته و جشنواره‏های فیلم‏های ایرانی که در سال‌های متمادی و هرساله در عشق‏آباد پایتخت ترکمنستان و مراکز استان‌های پنج‌گانه این کشور به مناسبت دهه فجر و سایر مناسبت‏های مهم و سالروز دوستی بین ملت ترکمنستان و ایران برگزار می‏شوند، در این رابطه نقش اساسی ایفا کرده‏ است.

این امر در حالی است که تا به حال ده‌ها فیلم برتر سینمایی و هنری و مستند ایران با موضوعات مختلف هرساله به همت رایزنی فرهنگی سفارت ایران در عشق‏آباد و وزارت فرهنگ و سازمان صدا و سینمایی ترکمنستان در حاشیه روزهای فرهنگی ایران و یا هفته و جشنواره فیلم‌های سینمای ایران در ترکمنستان در بهترین سالن‌ها و تالارهای سینمایی عشق‏آباد و کلان‌شهرهای این کشور به نمایش گذاشته شده‌اند.

این برنامه‏ها و اقدامات از مهمترین فرصتی‌هایی است که مردم و مقامات فرهنگی و هنری کشور همسایه ترکمنستان با هنر و صنعت فیلم‌سازی ایران اسلامی آشنایی پیدا کرده و علاقه زیادی برای تماشای آن‌ها دارند.

فیلم‏های سینمایی ایرانی قبل از هر جشنواره در ترکمنستان به زبان ترکمنی ترجمه، دوبله و صداگذاری می‏شوند و سپس برای عموم مردم از شبکه‏های تلویزیون ملی ترکمنستان پخش می‏شود که بیشترین مخاطب را در سراسر ترکمنستان دارا می‏باشند.

هر چند که شبکه‏های تلویزیون ملی ترکمنستان در کنار فیلم‌های گارگردانان محلی، فیلم‏های سینمایی هندی، ترکی، روسی، آمریکایی و اروپایی را نیز با رعایت نکات اخلاقی و ویژ‏گی‌های محلی، سنتی و اجتماعی مردم مسلمان ترکمنستان پخش می‏کنند اما به نظر می‏رسد که فیلم‏های ایرانی هم به دلیل محتوی و هم به دلیل خالی بودن از خشونت و مسائل ضد اخلاقی، واقعیت‌گرایی و سبک و سلیقه منحصر به فرد آن‌ها، در بین مخاطبان ترکمنستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

انتهای پیام/ی

 
 
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  9:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها