0

نگاهی به اخبار و تحولات آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

نگاهی به اخبار و تحولات آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

نسخه چاپيارسال به دوستان
نگاهی به اخبار و تحولات آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

خبرگزاری فارس: دیدار سفیر آمریکا از سمرقند، تأکید "باکر اولو" بر گسترش روابط قرقیزستان با کشورهای اسلامی و آمادگی قطر برای پذیرفتن مهاجرین کاری تاجیکستان، بخشی از مهم‌ترین اخبار آسیای مرکزی می‌باشند.

خبرگزاری فارس: نگاهی به اخبار و تحولات آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آسیای مرکزی،"جرج کارول" سفیر تام الاختیار آمریکا در ازبکستان برای یک سفر رسمی 2 روزه وارد استان "سمرقند" شد و از دانشگاه دولتی این شهر بازدید کرد.

در این دیدار "الغ بیک تاشکنبای‌اف" رئیس دانشگاه  فوق اظهار داشت: دانشگاه ما با دانشگاه‌های "فلوریدا"، "میشیگان" و "دپارتمان کشاورزی" آمریکا همکاری دارد.

سفیر آمریکا نیز که ابتدای صحبت خود را به زبان ازبکی آغاز کرد، گفت: من فکر می‌کنم که در سمرقند زمینه مناسب برای برقراری روابط فرهنگی و علمی بسیار زیاد است در ضمن وی در ملاقات خود با انستیتو زبان‌های خارجی پیشنهاد کرد که اساتیدی از ازبکستان برای تدریس زبان ازبکی به دانشگاه‌های آمریکا اعزام شوند که از این طریق روابط 2 کشور در سطوح مختلف گسترش خواهد یافت.

سفیر آمریکا همچنین با شهردار سمرقند و مدیران اجرایی این استان نیز دیدار کرد و در مورد همکاری‌های دوجانبه تبادل نظر کرد.

دیدار سفیر آمریکا از مراکز فرهنگی ازبکستان در حالی است که این کشور هر ساله با عزام دانشجویان و اساتید از کشورهای منطقه به آمریکا سعی در تغییر دیدگاه این قشر تآثیرگذار در جامعه در همسویی با منافع بلند مدت آمریکا برای نفوذ در این کشورها ارزیابی می‌شود.

"تورسون بای باکر اولو" خواستار گسترش روابط با کشورهای اسلامی شد

تورسون بای باکر اولو نماینده فراکسیون "عارناموس" در پارلمان قرقیزستان بر این عقیده است که گسترش روابط با کشورهای اسلامی روندی مثبت می‌باشد زیرا این کشورها برخلاف امریکا و روسیه هیچگاه روابط خود را منوط به قید شرایط نمی‌کنند.

وی در تاریخ 26 آوریل در جلسه پارلمان گفت: دولت قرقیزستان شروع به همکاری و روابط با کشورهای اسلامی کرده است که به سود کشور خواهد بود. 

این  نماینده پارلمان همچنین از وزارت امور خارجه درخواست کرد تا فعالیت اداره کل مهاجرت کاری را هر چه زودتر آغاز کند زیرا مهاجرین قرقیزی مقیم کشورهای روسیه و قزاقستان نیاز به کمک دولت خود دارند.

به عقیده باقر اولو  برنامه فعالیت این اداره باید به تأیید پارلمان برسد.

دانش امامان جماعت ارزیابی می‌شود

در تاجیکستان با حضور هیئت داوران دانش امامان جماعت مساجد جمهوری ارزیابی می‌شود.

به نقل از خبرگزاری رگنوم در این ارزیابی نه تنها مسائل مربوط به تاریخ اسلام و مذهب پرسیده خواهد شد بلکه قوانین کشوری و ارزش دین و مذهب نیز پرسیده خواهد شد.

این هیئت متشکل از شورای علما، نماینده کمیسیون امور مذهب، نمایندگان مراکز اسلامی و روحانیون محلی خواهد بود.

این در حالی است که در سال 2011 از 3000 مسجد فعال در تاجیکستان فقط 300 مسجد اجازه فعالیت را داشتند و ورود بانوان و افراد کمتر از 18 سال به مسجد ممنوع شد. 

آغاز پژوهش‌ها در مورد طرح انتقال آب تاجیکستان به ایران

"علی اصغر شعر دوست"سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به خبرنگاران گفت که در حال حاضر  شرکت‌های ایرانی نقشه انتقال آب تاجیکستان را به کشور های عربی آماده می‌کنند

سفیر ایران با اشاره به نشست همکاری‌های اقتصادی ایران-تاجیکستان که ماه می در شهر تهران برگزار می‌شود، افزود: ایران از طرح‌های ساخت خط لوله انتقال آب، نفت و گاز، برق، راه آهن و جاده شوسه در بین کشورهای منطقه، حمایت خواهد کرد.

وی اظهار داشت: این طرح‌ها برای احیای راه بزر گ ابریشم شرایط خوبی فراهم می‌کند به همین خاطر یکی از موضوعات مهم که در نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران-تاجیکستان مطرح می‌شود انتقال آب تاجیکستان توسط خط لوله از شمال افغانستان به ایران و فروش آن به کشورهای عربی خلیج فارس خواهد بود.

مرزبانان تاجیک به تجهیزات ردیاب آمریکایی مجهز شدند

سفارت آمریکا در دوشنبه در ادامه همکاری‌های نظامی خود با تاجیکستان، به مرزبانان تاجیک بالغ بر 170000 دلار تجهیزات نظامی کمک کرد.

به نقل از سفارت آمریکا در تاجیکستان این تجهیزات شامل دستگاه‌های امواج کوتاه و دستگاه‌های موبایلی انفرادی با امواج کوتاه و دیگر لوازم ردیابی می‌باشد.

این تجهیزات را رئیس شعبه مرزبانی تاجیکستان سرهنگ "شیخ‌اوف" دریافت کرد.

ظاهرا تجهیزات مذکور برای تقویت قدرت مرزبانان تاجیکستان در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و افراط‌گرایان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این در حالی است که از سال 1992 سفارت آمریکا در دوشنبه مبلغ 984 میلیون دلار در رشد برنامه‌های دموکراسی و تأمین امنیت و مسائل اقتصادی به تاجیکستان کمک کرده است.

تحلیلگران معتقدند که قطعا کمک آمریکا بی‌دلیل نیست و هدف این کشور نفوذ در مناطق حساس مرزهای تاجیکستان با افغانستان است.

قزاق‌ها استراحت در "ایسیک کول" را ترجیح می‌دهند

به نقل از پایگاه خبری "اینترفاکس قزاقستان" ، "رزا آسانبایوا"مسئول آژانس‌های توریستی قزاقستان اعلام کرد که مردم قزاقستان ترجیح می‌د‌هند که در ایسیک کول قرقیزستان استراحت کنند.

وی گفت: قزاق‌ها در مورد گردشگری ترکیه، اسپانیا، کرواسی، بلغارستان، جزایر یونان و ایسیک کول را انتخاب می‌کنند و این در حالی است که جدیدا دولت اردن مجتمع توریستی "آواز" در ترکمنستان را نیز معرفی کرده است. 

آسانبایوا تأکید کرد که انتخاب مکان استراحت به چند عامل بستگی دارد یکی اینکه ویزا لازم نداشته باشد دوم اینکه پرواز مستقیم داشته باشد و البته شرایط استراحت و ارزان بودن آن نیز از عوامل مهم است.

آمادگی قطر برای پذیرفتن مهاجران کاری از تاجیکستان

در ملاقات مقامات بلندپایه تاجیکستان با هیئتی از قطر در مورد همکاری‌های بین دولتی در زمینه پذیرفتن مهاجرین کاری از تاجیکستان توافقات ضمنی صورت گرفت که پروتوکل این قرارداد در آینده نزدیک به امضا خواهد رسید.

در این دیدار توافق شد که قطر به مهاجران کاری تاجیکستان برای ساختمان‌سازی نیاز دارد و مهاجرین کاری قرار است که در طرح ساختمان‌سازی در قطر برای بازی‌های المپیک 2020 کار کنند.

هیئت قطری همچنین اعلام کرد که آماده است پزشکان تاجیکستان را در صورت بلد بودن زبان انگلیسی بپذیرد.

این در حالی است که 90 درصد اتباع تاجیکستان برای کار در ساختمان و تجارت به خارج از کشور می‌روند که در سال گذشته پول ارسالی به تاجیکستان 2.96 میلیارد دلار بوده است.

بانک‌های روسیه آماده ورود به بازار قرقیزستان می‌باشند

"آندره بلیانین اف" رئیس سازمان گمرک روسیه که در رأس یک هیئت در کمیسیون مشترک روسی-قرقیزی در "بیشکک" اقامت دارد در پایان اجلاس کمیسیون فوق اظهار داشت که بانک‌های روسی آماده ورود به بازار قرقیزستان می‌باشند.

نامبرده گفت، یکی از مضوعاتی که  در اجلاس کمیسیون مشترک بررسی گردید، موضوع مساعدت برای ایجاد نمایندگی‌های بانک‌های روسی در قرقیزستان بود که طرفین در این رابطه موافقتنامه‌ای امضا کردند.

بلیانین اف ادامه داد: بانک‌های روسی فعلا به این موضوع بسیار محتاطانه برخورد می‌کنند و در حال حاضر تنها نمایندگی بانک "اورآسیا" در بیشکک فعالیت می‌کند.

این در حالی است که عدم آرامش سیاسی و اقتصادی در قرقیزستان باعث شده است که برای مدت طولانی بانک‌های روسیه از ورود به بازار این کشور خودداری کردند و از سوی دیگر بانکداران روسیه محافظه‌کار بوده و تنها اخیرا آمادگی خود را برای بررسی زمینه‌های فعالیت در قرقیزستان اعلام کردند.

به عقیده رئیس سازمان گمرک روسیه، یکی دیگر از عوامل علاقمندی بانکداران روسیه برای فعالیت در قرقیزستان این است که بر طبق قوانین جدید این کشور، متقاضیان شرکت در مناقصه‌ها برای بهره‌برداری از معادن مشمول ارائه ضمانت بانکی می‌باشند.

کاهش تولید نفت و گاز در ازبکستان

بنا به اطلاع پایگاه خبری "uzmetronom.com "، کمیته دولتی آمار ازبکستان اعلام کرد که در 10 سال اخیر میزان تولید نفت وگاز در این کشور بیش از 2 برابر کاهش یافته است.

بنا به این گزارش، سال 2002 در ازبکستان، 4 میلیون تن نفت و 3/2 میلیون تن گاز تولید شده بود که این میزان در سال 2011 به 9/1 میلیون تن نفت و 1/7 میلیون تن گاز کاهش یافته است.

مقامات این کشور گفتند که این روند باعث کاهش تولید بنزین و سوخت دیزل در ازبکستان شده است.

در سال 2002، یک میلیون و 588 هزار تن بنزین و یک میلیون 700 هزار تن سوخت دیزل استحصال شده است که این میزان در سال 2011 به ترتیب یک میلیون و 306 هزار و یک میلیون و 52 هزار تن بوده است.

این در حالی است که هم‌اکنون ازبکستان بازار مواد سوخت خود را از طریق واردات از روسیه، ترکمنستان و قزاقستان تأمین می‌کند.

این گزارش همچنین حاکی است که مقامات روسیه تصمیم دارند طبق یک قرارداد هزینه گمرکی صادرات نفت خام و محصولات پالایش شده از آن را از اول ماه می سال جاری کاهش می‌دهد.

در اول آوریل هزینه گمرکی برای صادرات مواد سوخت 304 دلار برای هر تن تعیین شده بود که با این تصمیم روسیه از اول ماه می سال جاری به 296 دلار برای هر تن کاهش خواهد یافت.

میزان هزینه گمرکی صادرات بنزین به ازبکستان از سوی روسیه که در ماه آوریل 6/414 دلار تعیین شده بود، از اول ماه می به 7/ 403 دلار کاهش خواهد یافت.

سفر مفتی قرقیزستان به کویت

بنا به گزارش مفتیات قرقیزستان، "چوبک جلیل اف" مفتی این کشور بمنظور تبادل تجربه به کویت سفر کرد.

این منبع تصریح کرد که وی تصمیم دارد در چارچوب این سفر با "عادل عبد الفلاح"، معاون وزیر امور دین کویت ملاقات کند.

مفتی قرقیزستان همچنین تصمیم دارد تجربه کشورهای عربی در زمینه سازماندهی صندوق‌های وقف را به منظور تطبیق در قرقیزستان، بررسی کند.

گسترش همکاری‌های ترکیه و قرقیزستان در زمینه کشاورزی

"آموربیک بابان‌اف" نخست وزیر قرقیزستان میزبان هیئتی از ترکیه به ریاست "محمدمهدی اکر" وزیر کشاورزی و دامپروری ترکیه بود.

در این دیدار نخست وزیر قرقیزستان ضمن ابراز خرسندی از گسترش روابط بین2 کشور ترکیه و قرقیزستان گفت: ترکیه شریک قابل اعتماد قرقیزستان است و در طول دوران استقلال تحت هر شرایطی از ما حمایت کرده است و ما علاقمندیم که ترکیه از پتانسیل‌های کشور ما استفاده کرده و ما نیز زمینه‌های سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنیم.

وزیر کشاورزی ترکیه نیز با ابراز امیدواری از ادامه همکاری در زمینه‌های مختلف با قرقیزستان گفت: ما نیز تمایل داریم که از پتانسیل‌های قرقیزستان استفاده کنیم که در حال حاضر 300 موسسه تجاری 500 میلیون دلار سرمایه خود را به کار بسته‌اند و امیدواریم که این همکاری‌های ادامه یابد.

وی همچنین از گسترش همکاری در زمینه کشاورزی و بهبود نژاد گاو و کمک به افزایش بهره‌وری و کار‌آفرینی خبر داد.

انتهای پیام/م

 
 
دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  7:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها