0

چرا استان خلیج‌فارس؟

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

چرا استان خلیج‌فارس؟

 روزی که صدام فرودگاه مهرآباد تهران رادر31 شهریور ۱۳۵۹بمباران کرد،امام راحل فرمودند:دیوانه‌ای آمده سنگی انداخته و رفته است،امام در مقابل رفتار خشن و جنگ تمام عیار یکی از بزرگترین قدرت‌های عربی اینگونه واکنش نشان می‌داد، اما ...

 
خبرگزاری فارس: چرا استان خلیج‌فارس؟

 

بعد از یاوه‌گویی‌های اماراتی‌ها به خاطر حضور رئیس‌جمهور در جزیره ابوموسی سیلی از واکنش‌ها و مواضع در داخل کشور به راه افتاد که به خودی خود قابل تقدیر و تحسین است، اما از آنجا که در کشور ما سطح و میزان و مرجع واکنش‌ها نسبت به یک پدیده مدیریت نمی‌شود، واکنش‌ها نسبت به اظهارات اماراتی‌ها در حد واکنش به یک غول بزرگ یا امپراتوری بود، به طور مثال امیر فرمانده محترم نیروی زمینی ارتش هشدار می‌داد که اگر دیپلماسی جواب نمی‌دهد نظامیان وارد شوند. نظامیان به کجا وارد شوند؟

به جزیره خودمان؟ در مقابل یک یاوه‌گویی رسانه‌ای نظامیان چه اقدامی می‌خواهند انجام بدهند؟ می‌خواهند امارات را تصرف کنند؟ قطعاً منظور این نبوده است. می‌خواهند جزیره ابوموسی را تصرف کنند که در تصرف و مالکیت خودمان است. واکنش برای کشوری نوپا و بی‌ریشه‌ چون امارات باید در حد خودش باشد. واکنش در حد سخنگوی وزارت خارجه کافی بود، زیرا امارات نباید احساس هماوردی و همترازی بنماید.

روزی که صدام فرودگاه مهرآباد تهران را در 31 شهریور 1359 بمباران کرد، امام راحل فرمودند: دیوانه‌ای آمده سنگی انداخته و رفته است، امام در مقابل رفتار خشن و جنگ تمام عیار یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های عربی اینگونه واکنش نشان می‌داد، اما ما در مقابل یک سخن بی‌خاصیت و بدون پشتوانه و تکراری، چنان ظاهر شدیم که گویی امپراتوری روم به ایران حمله‌ور شده است.

مهم‌ترین واکنش در این زمینه طرح شتاب‌زده برخی از نمایندگان مجلس است که درصدد هستند «استان خلیج‌فارس» ایجاد نمایند. تقسیمات کشوری معمولاً مبتنی بر نظرات دقیق کارشناسی و بررسی همه‌جانبه ابعاد، جغرافیایی، امنیتی،‌جمعیتی و... صورت می‌گیرد.

اینکه با واکنش امارات استان ‌سازی کنیم، چه مشکلی از کشور یا سیاست خارجی حل می‌کنیم؟ منتزع کردن جزایر خلیج‌فارس از پیوستگی خشکی کشور کدام مشکل را از کشور حل می‌کند. آیا در بین جزایر خلیج‌فارس که مالکیت ما بر آن علی‌السویه هست، ابوموسی برتری خاصی نسبت به قشم، کیش ، لاوان و ... دارد. هنر این است که گوشمالی طرف در زمین خودش باشد.

ایجاد استان در خلیج‌فارس و هم‌نام بودن آن با نام «خلیج‌فارس» اصل هویتی خلیج‌فارس را کمرنگ نمی‌کند؟ خلیج‌فارس که پیوستگی هویتی آن به اندازه همه ایران است با چه تدبیری در حد یک استان تقلیل هویت می‌یابد؟ جداسازی جزایر خلیج‌فارس از سواحل اصلی کشور و قطع عقبه شغلی بندرنشینان و عقبه پشتیبانی و لجستیکی نفتی، نظامی و... با چه تدبیری دنبال می‌شود؟ دشمن نباید رفتار و تصمیمات ما را شتاب زده نماید. لجبازی با یک کشور دست‌چندم نباید منجر به تصمیمات یک بعدی سیاسی درون کشور شود. اصولاً در مقابل سخنان سخیف و زودگذر و بدون پشتوانه، تصمیم پایدار گرفته نمی‌شود و هزینه وفایده تصمیم باید متناسب با اقدام طرف مقابل باشد.

خلیج‌فارس، خلیج فارس است و ما استان فارس هم داریم، مجدداً استان خلیج‌فارس لازم نداریم. به جای سرمایه‌گذاری اینگونه در خلیج‌فارس، نمایندگان محترم و دلسوز مجلس به سمتی بروند که ذخایر مشترک را دریابند و سهم ملت بزرگ ایران را همتراز با این ملت از میادین مشترک استخراج نمایند.

کشورهای کوچک جنوب خلیج‌فارس اکنون ذخایر زیرزمینی و خدادادی یک ملت بزرگ را می‌برند و صرف نگهداری ناوگان و خرید تسلیحات امریکایی می‌کنند یا تروریسم را در عراق و پاکستان و افغانستان گسترش می‌دهند، بانک «نور» امارات در حوزه تجاری ما آنگونه ظاهر می‌شود، اما ما به جای گوشمالی و تنبیه آنان به دنبال استان‌سازی در حوزه مالکیت خودمان هستیم؟

اگر اینگونه بود باید ادعای صدام مبنی بر مالکیت بر خرمشهر را نیز اینگونه پاسخ می‌دادیم و خرمشهر را نیز استان می‌کردیم، بنابراین از نمایندگان محترم مجلس می‌خواهیم از این تصمیم شتاب‌زده در‌گذرند و به جای آن به کمک وزارت نفت بیایند و ذخایر ملت در خلیج‌فارس را با سرعت و بوروکراسی کمتر استخراج نمایند، بودجه‌ای را که برای استان جدیدالتأسیس در نظر می‌گیرند را صرف توسعه میادین نفتی مشترک نمایند.

حقوق ملت ایران در جزایر مذکور مفروض است. بهتر است نمایندگان محترم تنازع مستقیم به خاطر هیچ را رها نمایند و آنچه منافع ما در خلیج‌فارس است را دریابند. همانگونه که نیروی دریایی ما برای پاسداری از خلیج‌فارس و دریای عمان تا عمق باب‌المندب می‌رود، مجلس و دولت نیز به جای صرف انرژی و رویارویی بیهوده با امارات آنان را در حوزه منابع زیرزمینی خلیج‌فارس خلع سلاح نمایند.

حضور جدی در میادین مشترک به صورت غیرمستقیم، موجب زیان غرب و امریکا نیز خواهد شد اما تکه تکه کردن کشور ضرری برای دشمنان نخواهد داشت. اجازه فرمایید، استان‌های هرمزگان و بوشهر پیوستگی جزایر ایرانی خلیج‌فارس با عمق خاک ایران اسلامی را استمرار دهند. میدان مبارزه با یاوه‌گویی‌های ضعیف الجثه‌ها استان‌سازی نیست. اجازه فرمایید ابوموسی جمعیتی 75 میلیونی داشته باشد، آن را به جمعیت چند هزار نفری تقلیل ندهید. ابوموسی استان عمومی ایران است.

 عبدالله گنجی

منبع:سایت خبری جوان آنلاین

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  12:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها