0

شرایط بیمه نوسانات نرخ ارز ابلاغ شد

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

شرایط بیمه نوسانات نرخ ارز ابلاغ شد

 بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران شرایط عمومی بیمه نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی- صادراتی را برای اجرا به مدیران عامل شرکت های بیمه ابلاغ کرد.

 
خبرگزاری فارس: شرایط بیمه نوسانات نرخ ارز ابلاغ شد

 

به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دولت، شورای عالی بیمه با استناد به موادی از قانون تأسیس بیمه مرکزی و بیمه گری و قانون برنامه پنجم توسعه، به منظور کاهش خطرپذیری ناشی از نوسانات قیمت‌ها، به شرکت های بیمه اجازه داد که برای واحدهای تولیدی و واحدهای صادرکننده کالا یا خدمات که در معرض ریسک نوسانات نرخ ارز هستند بیمه نامه نوسانات نرخ ارز صادر کنند.

شرایط عمومی بیمه نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی- صادراتی، در 29 فروردین1390، تحت عنوان آیین‌نامه شماره70، در شورای عالی بیمه تصویب شد و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به امضای سید محمد کریمی رئیس کل بیمه مرکزی و رئیس شورای عالی بیمه، این آیین نامه را برای اجرا به مدیران عامل شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد.

براساس این آیین‌نامه واحدهای تولیدی- صادراتی در معرض ریسک نوسانات نرخ ارز، به عنوان "بیمه گذار"، می توانند با ارائه پیشنهاد کتبی‌که مورد قبول شرکت بیمه به عنوان "بیمه گر"، باشد و با پرداخت "حق بیمه"، برای پوشش ریسک ناشی از نوسانات نرخ ارز در قراردادهای تجاری خود، "بیمه نامه" دریافت کنند. منظور از نوسان نرخ ارز در آیین نامه شماره70 شورای عالی بیمه، ریسک افزایش نرخ ارزهای خارجی برای تولید کنندگان و ریسک کاهش نرخ ارزها برای صادرکنندگان اعلام شده است.

به این ترتیب تولیدکنندگان داخلی که نگران تأثیر منفی افزایش نرخ ارز خارجی بر فعالیت‌های تولیدی خود هستند، همچنین صادرکنندگانی که کاهش نرخ ارز را به نفع خود و توسعه صادرات خود نمی داننند، می‌توانند برای کنترل تأثیر منفی نوسانات نرخ ارز پایه نسبت به نرخ روز انعقاد بیمه نامه، از بیمه استفاده کنند. در این بیمه نامه، زیان بیمه گذار، ناشی از تفاوت نرخ ارز پایه در تاریخ سررسید بیمه نامه، نسبت به  نرخ تاریخ انعقاد بیمه نامه، خسارت تلقی می‌شود و شرکت بیمه متعهد است که آن قسمت از خسارت را که بر اساس مفاد شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه، متوجه بیمه گذار شده باشد تا سقف مندرج در بیمه نامه پرداخت نماید.

این بیمه نامه مواردی مانند خسارت ناشی از عدم دریافت مجوز صدور کالا و خسارت ناشی از عدم ایفای تعهدات طرفین تجاری را از تعهدات شرکت بیمه مستثنا کرده و بی توجهی بیمه گذار به ایفای تعهدات خود و فسخ قرارداد تجاری بیمه گذار را از جمله موارد فسخ بیمه نامه برشمرده است.

گفتنی است که تصویب و ارائه بیمه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی- صادراتی پیش از این در کارگروه توسعه صادرات مورد تأکید دکتر رحیمی معاون اول رئیس جمهور قرار گرفته است.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

دوشنبه 11 اردیبهشت 1391  12:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها