0

سيمافيلم امسال 20 تله‌فيلم طنز مي‌سازد

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

سيمافيلم امسال 20 تله‌فيلم طنز مي‌سازد

نشست خبري سريال «داوران» كه قرار است 25 ارديبهشت ماه كليد بخورد، با حضور سيد جمال نحوي (مدير گروه علمي فرهنگي سيمافيلم)، سعيد شاهسواري (تهيه‌كننده)، احمد اميني (كارگردان) و مسعود رايگان (بازيگر اين سريال) در سيما فيلم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، مدير گروه علمي فرهنگي سيما فيلم درباره‌ي اين سريال توضيح داد: بسياري از پرونده‌هاي قضايي هزينه‌هاي سنگين مادي و معنوي را براي مردم و نظام در پي دارد و اين مساله اساسا به اين دليل است كه مردم از رويه‌هاي حقوقي بي‌اطلاع‌اند. اگر اين اطلاعات در دست مردم بود اين رويه را پيش نمي‌گرفتند و به همين دليل بايد گفت عدم اطلاع از قوانين و اطلاعات حقوقي يكي از بزرگترين معضلات ما است. هدف سريال «داوران» نيز توجه دادن مردم به جنبه‌هاي حقوقي است كه شكل‌هاي عمومي‌تري دارند. ما سعي كرديم محورهايي را انتخاب كنيم كه عموميت بيشتري دارند مثل موضوع شهادت دروغ كه خيلي از مردم از عواقب آن مطلع نيستند.

سيد جمال نحوي ادامه داد: جرايم اين چنيني بيشترين فراواني را دارد كه ما سعي كرديم توجه مردم را به آن‌ها جلب كنيم. سعي كرديم به طور غيرمستقيم به دنبال وكيل و قوانين حقوقي برويم و مردم را متوجه كنيم كه قبل از شروع هر كاري به ضوابط و مقررات آن توجه و با اهل فن مشورت كنند تا منجر به مسايل بعدي نشود. اين مساله هدف‌گيري كلي و اساسي ما بود كه باعث شد مجموعه «داوران» شكل بگيرد.

او همچنين درباره‌ي روند پيش‌ توليد سريال نيز خاطرنشان كرد: تقريبا سه سال پيش اين تصميم گرفته شد كه به چنين مجموعه‌اي پرداخته شود. مذاكرات اوليه نيز انجام شد. ما تحقيقات زيادي را انجام داديم و پرونده‌هاي متعددي وجود داشت كه مي‌توانست دست‌مايه‌ي كار ما باشد اما ترجيح داده شد پرونده‌هايي كه به زندگي مردم نزديك‌تر است موضوع سريال‌مان قرار بگيرد تا در كنار جنبه‌هاي دراماتيزه و داستاني سريال به جنبه‌هاي حقوقي هم توجه شود.

مدير گروه علمي فرهنگي سيما فيلم افزود: از ابتدا قرار بود اين سريال مجموعه‌اي از تله‌فيلم‌هاي اپيزدويك با محوريت شخصيت‌هاي اصلي داستان در 90 دقيقه باشد اما بعدها كه مجوز مجدد سريال‌سازي به سيمافيلم داده شد، اين تغيير شكل در مجموعه «داوران» نيز به وجود آمد؛ هر چند اين سريال هنوز هم به صورت اپيزوديك است پخش سريالي آن براي مخاطب كه مي‌تواند آن را در ساعات مشخصي دنبال كند مناسب‌تر است.

او در پاسخ به پرسشي درباره شباهت مجموعه «داوران» با سريال «جستجوگران» نيز گفت: «جستجوگران» به جرايم اقتصادي مي‌پرداخت در حالي كه سريال «داوران» به جرايم عمومي مي‌پردازد و اين سريال مسير ديگري را طي مي‌كند.

به گزارش ايسنا، در ادامه‌ي اين نشست احمد اميني ـ كارگردان مجموعه «داوران» ـ نيز توضيحاتي درباره‌ي اين سريال داد و خاطرنشان كرد: واقعيت اين است كه ما سه سال را صرف تحقيق و نگارش فيلمنامه كرديم اما فكر مي‌كنم اين زمان هدر نرفته و اميدوارم نتيجه‌ي كار نيز اين را نشان دهد. تابستان سال 88 بود كه جلال اميد، با من تماس گرفت و گفت چنين طرحي در سيمافيلم وجود دارد. من هم خيلي زود اين پيشنهاد را پذيرفتم. دليل شخصي‌ام اين بود كه چند سال بود كار نكرده بودم و به علاوه من به پرونده‌هاي قضايي علاقه شخصي دارم و اگر سينماگر نمي‌شدم شايد وكيل مي‌شدم. يكي ـ دو تا از بستگان ما هم در كار وكالت هستند و تماس‌هاي من با آن‌ها باعث شد تا آشنايي مختصري از مقولات كيفري داشته باشم. دو فيلم سينمايي «چتري براي دو نفر» و «اين زن حرف نمي‌زند» را مي‌ساختم كه شخصيت اصلي آن وكيل است. مجموعه اين دلايل باعث شد كه بي هيچ ترديدي كارگرداني «داوران» را بپذيرم.

او ادامه داد: از ابتدا صحبت از 10 تله‌فيلم با محوريت پرونده‌هاي كيفري بود كه هم جنبه‌ي آموزشي داشته باشد و هم گوشه‌هايي از مشكلات را روشن كند و در كنار آن‌ها سرگرم كننده باشد و بتواند اوقات فراغت مردم را پر كند.

كارگردان مجموعه «داوران» ادامه داد: معمولا پرونده‌هاي سينمايي كه كار مي‌شوند درباره‌ي قتل هستند تا جذابيت داشته باشند اما پرونده‌هاي معمولي حقوقي چون پيچيدگي‌هايي دارند كه خيلي اوقات نمي‌شود وارد آن شد، نشان داده نمي‌شوند. اما در اين مجموعه انتخاب از بين مسايل و مشكلاتي كه در جامعه وجود دارد و تبديل آن‌ها به شك قصه‌اي 90 تا 100 دقيقه‌اي هدف اصلي ما بود كه در وهله‌ي اول با حضور سعيد شهسواري و تيم نويسنده شكل گرفت. در اين سال‌ها نگارش سريال پيش رفت و در انواع و اقسام جلسات صحبت هاي زيادي بابت اين موضوع شد.

احمد اميني تاكيد كرد: كار ما از دو بابت حساس است؛ هم موضوع و هم مضمون آن حساسيت ويژه‌اي دارد وقتي يك پرونده كيفري را مطرح مي‌كنيم بلافاصله با قوه قضاييه مواجه هستيم كه حساسيت‌ها و خط‌قرمزهاي خاصي دارد و از لحاظ موضوع هم با كانون وكلا مواجه هستيم كه بسيار نسبت به طرح وكلا در رسانه‌ها حساس هستند و واكنش نشان مي‌دهند. به همين دليل نيز در طول اين كار يك مشاور حقوقي از ابتداي كار با ما بود و مدام طرح‌ها را مي‌خواند به علاوه جواد طوسي كه قاضي است چند تا از اين طرح‌ها را خواند تا ما هم از سوي يك وكيل و هم از سوي يك نفر كه در قوه قضاييه طرح‌ها را بررسي كرده باشيم تا در نهايت به مشكل برنخوريم. ولي حتما موقع پخش سريال با واكنش‌هايي مواجه خواهيم شد چون قصه‌هاي ما حساسيت دارند و دو تا از پرونده‌ها نيز زمينه‌ي واقعي دارند كه بسيار ناگوار هستند. با اين حال سعي كرديم كار يكنواختي ارائه ندهيم و كارمان حال و هواي متنوعي داشته باشد.

احمد اميني همچنين افزود: طرح يك پرونده مربوط به قتل يك مساله است و نشان دادن دقيق آن يك چيز ديگر است. مي‌توان يك مساله يك پرونده قتل را به وخيم‌ترين شكل ممكن مطرح كرد از سوي ديگر نيز مي‌توان آن را به صورتي طرح كرد كه ناراحت‌كننده نباشد و مخاطب را اذيت نكند به هر حال تلويزيون يك رسانه عام است و در همه‌ي خانواده‌ها وجود دارد همه ما هم مي‌دانيم كه تلويزيون با محدوديت‌هايي مواجه است كه ما نمي‌توانيم وارد يكسري جزييات شويم به همين دليل سعي شده پرونده‌ها مطرح شوند به گونه‌اي كه مردم را اذيت كند.

اين كارگردان خاطرنشان كرد:‌ از بين هفت تا هشت قسمتي كه آماده شده است دادگاه نداريم و فعلا در قصه‌ها نيازي به دادگاه احساس نكرديم؛ ساز و كار قصه و ضوابط آدم‌ها با يكديگر است كه داستان سريال «داوران» را شكل مي‌دهد.

او همچنين در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا مبني بر استفاده از پرونده‌هاي معروف قضايي كه در بين مردم شناخته شده هستند با اشاره به پرونده شهلا جاهد گفت: ما پرونده اي داريم كه از لحاظ مهم بودن بسيار به پرونده شهلا جاهد نزديك است اتفاقا مجرم آن پرونده نيز يك زن است. شرح دادگاه‌هاي اين پرونده در يكي از اپيزودهاي داوران مطرح مي‌شود اما اين پرونده به شهرت پرونده شهلا جاهد نيست.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار ديگري مبني بر اختلاف‌هاي اخير در اين سريال توضيح داد: توجه به اختلاس، كارشناسي ويژه‌اي مي‌طلبد كه با جنس اين كار متفاوت است. ما سعي كرديم پرونده‌هاي عمومي‌تري را وارد اين كار كنيم و به حوادثي بپردازيم كه عام‌تر هستند و ممكن است براي هر كدام از ما اتفاق بيفتد. اختلاس شرايط ويژه‌اي دارد كه ممكن است از 70 ميليون نفر جمعيت ايران تنها يك نفر وارد آن شود.

*** «داوران» 25 ارديبهشت كليد مي‌خورد

به گزارش خبرنگار ايسنا، سعيد شاهسواري، تهيه‌كننده اين سريال نيز از كليد خوردن مجموعه «داوران» در 25 ارديبهشت ماه امسال خبر داد و افزود: به جز مسعود رايگان كه حضور او در سريال قطعي شده، با چند بازيگر ديگر وارد مذاكره شده‌ايم ما همچنين بازيگران ميهمان زيادي نيز داريم كه مذاكرات اوليه با آن‌ها صورت گرفته است.

شاهسواري همچنين خاطرنشان كرد: «داوران» قرار است يك مجموعه 16 قسمتي باشد كه هر قسمت آن در 45 دقيقه توليد مي‌شود.

*** امكان افزايش تعداد قسمت‌هاي «داوران»

در ادامه اين نشست مدير گروه علمي فرهنگي سيمافيلم در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره‌ي امكان ادامه پيدا كردن مجموعه «داوران» در تعداد قسمت‌هاي بيشتر، توضيح داد: صحبت‌هايي شده كه اگر اين سريال كار پرمخاطب و خوبي شود، تعداد قسمت‌هاي آن نيز افزايش پيدا كند. نمي‌توان براي اين پروژه سقفي تعيين كرد چون ما معضلات حقوقي زيادي در كشورمان داريم كه بعضا خطرناك است و همه آن‌ها به عدم اطلاع‌رساني برمي‌گردد.

نحوي ادامه داد: موضوعاتي زيادي وجود دارند كه مي توانند دستمايه اين كار شوند؛ اگر سريال «داوران» كار خوبي شود و استقبال مردم از آن زياد شود و نويسنده‌ها بتوانند به كارشان ادامه دهند، آن را تا 26 قسمت ادامه خواهيم داد.

*** مسعود رايگان: نقشم در «داوران» و «جستجوگران» هيچ شباهتي به هم ندارند

به گزارش ايسنا در بخش پاياني اين نشست مسعود رايگان كه نقش جلال داوران را در اين سريال بازي مي‌كند گفت: من نخستين بار است كه با احمد اميني كار مي‌كنم اما وقتي چهار قسمت اوليه را خواندم متوجه شدم تحقيقات زيادي در آن صورت گرفته است. علاوه بر اينكه تحقيقات ميداني انها خوب بود و با متني مواجه بوديم كه كليدهاي بسته زيادي را باز مي‌كند تحقيقات زياد ديگري وجود دارد كه خود بازيگر بايد انجام دهد تا به روند شكل‌گيري داستان كمك كند.

مسعود رايگان در پاسخ به پرسشي درباره‌ي شباهت جلال «داوران» با نقشي كه در مجموعه «جستجوگران» بازي كرده بود، گفت: اين دو نقش هيچ شباهتي با يكديگر ندارند.

*** ساخت سريالي درباره‌ي شهداي انرژي هسته‌يي

به گزارش ايسنا، در بخش ديگري از اين نشست سيد حسين مسيح‌فر مدير روابط عمومي مركز سيمافيلم از تعهد ساخت 20 تله‌فيلم طنز تا پايان سال 91 خبر داد و افزود: ساخت حجم قابل توجهي از سريال‌ها را در دستور كار داريم و دنباله‌سازي مجموعه‌هاي موفق مثل «هوش سياه» و «جستجوگران» از ديگر سياست هاي سيمافيلم است.

او افزود: سياست اصلي ما پرداختن به مفاخر ملي است كه پروين اعتصامي و چند چهره شاخص ديگر در دستور كار است به علاوه ساخت سريال سلمان فارسي و خواجه نصير را نيز پي خواهيم گرفت.

به گزارش ايسنا در پايان اين نشست مدير گروه علمي فرهنگي سيمافيلم از پخش سريال «داوران» در زمستان امسال و ساخت سريالي درباره شهداي انرژي هسته‌يي خبر داد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  11:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها