0

سیاست‌های دولت «اردوغان»، داد پارلمان ترکیه را هم درآورد

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

سیاست‌های دولت «اردوغان»، داد پارلمان ترکیه را هم درآورد

 در حالی که سیاست‌های دولت ترکیه نسبت به مسائل منطقه‌ای، روز به روز حالت مداخله‌جویانه‌تری به خود گرفته و موجب برانگیختن مخالفت کشورهای منطقه می‌شود، در درون این کشور نیز اعتراض‌هایی به رویه‌های جاری سیاست خارجی دولت اردوغان در حال شکل‌گیری است.

در حالی که سیاست‌های دولت ترکیه نسبت به مسائل منطقه‌ای، روز به روز حالت مداخله‌جویانه‌تری به خود گرفته و موجب برانگیختن مخالفت کشورهای منطقه می‌شود، در درون این کشور نیز اعتراض‌هایی به رویه‌های جاری سیاست خارجی دولت اردوغان در حال شکل‌گیری است.

به گزارش «تابناک»، اظهارات و اقدامات مداخله‌جویانه دولتمردان ترک که با یک خط مشابه رسانه‌ای در میان مطبوعات دولتی این کشور همراه شده، موجی از بی اعتمادی را نسبت به سیاست‌های این کشور ـ هم در درون و هم خارج از ترکیه ـ به راه انداخته است.

بنا بر این گزارش، هم‌اکنون رویه جاری سیاست خارجی ترکیه، به طور هماهنگ سه کشور سوریه، عراق و ایران را هدف گرفته و تلاش دارد تا جایی که می‌شود، با کنار زدن موانع منطقه‌ای موجود، راه را برای سلطه ترکیه بر منطقه هموار کند؛ اساس این سیاست بر دامن زدن به تنوعات قومی و مذهبی در منطقه و افروختن آتش اختلافات استوار شده است.

در رابطه با سوریه نیز موضع‌گیری‌های مقامات ترک، مبنی بر ضرورت اعمال فشار هر چه بیشتر بر دولت «بشار اسد» و نیز حمایت از مخالفان دولت این کشور در ماه‌های اخیر، همواره سبب جلب توجه بین‌المللی بوده است. 

اما در این میان، آنچه به عنوان یکی از مهمترین دلایل و شاید مهمترین دلیل این امر از سوی تحلیلگران مورد توجه قرار می‌گیرد، تلاش برای از میان برداشتن یکی از مهمترین متحدان منطقه ای ایران برای کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران است.

درباره عراق نیز لحن سیاست خارجی ترکیه در هفته‌های اخیر به شکل بی سابقه‌ای تند و غیرمتعارف شده است؛ از جمله اقدامات غیردوستانه ترکیه که با اعتراض شدید دولت عراق روبه‌رو شد، میزبانی از «طارق الهاشمی»، معاون مخلوع رئیس جمهور عراق و «مسعود بارزانی»، از رهبران بلندپایه کرد شمال عراق بود. در مذاکرات این دو مقام مخالف دولت عراق با دولتمردان ترک، موضع‌گیری‌های متعددی علیه دولت «نوری المالکی»، نخست وزیر عراق مطرح شد.

خط اصلی حملات به دولت مالکی که امروز نیز در یک مطلب از روزنامه «تودی زمان» تکرار شده، بر دامن زدن به مسائل قومیتی و مذهبی در این کشور مبتنی است. در این مطلب با طرح این ادعا که سیاست‌های مالکی، عراق را به سمت تجزیه پیش می‌برد، گفته شده که مخالفت اقلیت‌های کرد و سنی عراق با سیاست‌های دولت، موجب این تجزیه خواهد شد.

اما همین روزنامه مطلبی نیز درباره ایران منتشر کرده و مدعی شده جمهوری اسلامی ایران علیه اقلیت‌های سنی کشور سیاست‌های تبعیض فرقه ای اعمال می‌کند. نکته جالب توجه در این مقاله، طرح این ادعاست که ایران اصالتاً کشوری سنی مذهب بوده و گرویدن مردم به تشیع در قرن 16 میلادی، صرفاً بر پایه ملاحظات سیاسی صورت گرفته است!

اما همه این اظهارات در حالی است که این خط هماهنگ دولتی و رسانه‌ای، افزون بر اعتراض کشورهای منطقه، به اختلافات درونی در ترکیه نیز دامن زده است؛ امری که در جریان سخنرانی روز گذشته «احمد داود اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه در پارلمان این کشور به روشنی نمود پیدا کرد.

در جریان سخنرانی دیروز داود اوغلو در پارلمان ترکیه، شماری از نمایندگان پارلمان به شدت به اظهارات وی اعتراض کردند و این امر به درگیری لفظی میان داود اوغلو و نمایندگان انجامید. 
وزیر خارجه ترکیه در جریان این سخنرانی مدعی شده بود که ترکیه رهبری خاورمیانه را به دست خواهد گرفت و تحولات سیاسی منطقه از سوی این کشور مدیریت خواهد شد.

این اظهارات موجب واکنش برخی نمایندگان پارلمان ترکیه شد که دولت این کشور را به حرکت در مسیر کشورهای غربی و ایجاد تنش با همسایگان متهم کردند. 

به گفته این نمایندگان، این تنش سازی‌ها در حالی صورت می‌گیرد که دولت اردوغان اولویت سیاست خود بر تنش‌زدایی و «رفع همه مشکلات با همسایگان» را اعلام کرده بود.

از دیگر نکات مطرح از سوی این نمایندگان، این که دولتی که از رسیدن به تفاهم با اقلیت‌های کرد در درون کشور خود ناتوان است، چگونه مدعی دفاع از حقوق اقلیت‌ها در دیگر کشورها می‌شود؟!

به این ترتیب، روند جاری حاکی از سست شدن روزافزون پایه‌های سیاست خارجی منطقه‌ای دولت ترکیه و از میان رفتن وجاهت این دولت در محافل داخلی و خارجی است. بی گمان، ادامه این روند، می‌تواند بیش از پیش، سبب واگرایی دولت‌های منطقه از ترکیه و بی اعتمادی به سیاست‌های این دولت شود. 
یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  5:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها