0

توصیه صندوق بین المللی پول به کشورهای عربی : از تجربه هدفمندی یارانه ها در ایران استفاده کنید

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

توصیه صندوق بین المللی پول به کشورهای عربی : از تجربه هدفمندی یارانه ها در ایران استفاده کنید

 معاون مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول با ستایش از تجربه موفق اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در ایران ، اجرای این طرح در ایران با کمترین میزان تبعات منفی را به عنوان مدلی موفق برای الگو برداری سایر کشورهای خاورمیانه از جمله مصر می داند.

صندوق بین المللی پول به دولت های عربی پیشنهاد کرد که برای قطع سیستم پرداخت یارانه های دولتی از تجربه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در ایران الگو برداری کنند.

به گزارش عصر ایران ، صندوق بین المللی پول با اشاره به اقدام متهورانه ایران در سال 2010 در افزایش قیمت حامل های سوخت می نویسد : این اقدامی بود که هیچ کشور عربی منطقه در آن زمان جرات انجام آن را نداشت.

بر اساس این گزارش ایران و مصر اقتصادهایی مشابه دارند و به اصلاحات اقتصادی تقریبا مشابهی نیز نیاز دارند .

صندوق بین المللی پول در گزارشی می نویسد : نحوه اجرای طرح قطع یارانه ها در ایران از سال ها قبل مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و این کشور مجبور شد تا پرداخت سالانه 60 میلیارد دلار یارانه انرژی را همزمان با افزایش فشارهای تحریمی آمریکا و غرب بر روی صنعت نفت و گاز خود عملی کند.

صندوق بین الملی پول می افزاید : اقتصاد مصر نیز به قطع یارانه انرژی نیاز دارد چرا که بیش از 20 درصد از کل بودجه مصرفی این کشور را به خود اختصاص داده است ، به ویژه این اقدام پس از وقوع انقلاب سال 2011 در مصر ضروری تر به نظر می رسد چرا که از زمان سرنگونی حکومت مبارک کسری بودجه مصر دورقمی شده و کمک های خارجی دریافتی این کشور کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

از نظر صندوق بین المللی پول صر برای اجرای سیاست قطع یارانه ها باید یک یا دو درس از ایران بیاموزد:

رسانه های ایران از مدت ها قبل از آغاز اجرای طرح هدفمندی به روشنگری افکار عمومی پرداخته و نابرابری های موجود در سیستم پرداخت یارانه انرژی ( برخورداری پولدارها از یارانه انرژی بیشتر) را برای مردم به ویژه برای قشر آسیب پذیر جامعه تشریح کردند.
 برای جلوگیری از وقوع ناآرامی های اجتماعی دولت مصر باید اطمینان حاصل کند که اقشار ضعیف و کم درآمد مصر به این درک رسیده اند که آنها تنها ذی نفعان از وضع فعلی پرداخت یارانه ها نیستند و حتی اگر تنها اثر سوء پرداخت یارانه انرژی آلودگی هوای شهرها و تردد خودروهای فرسوده باشد ، کاستن از تبعات منفی این دو معضل ضرورتی اجتناب ناپذیر است که بهترین راه آن اصلاح سیستم پرداخت یارانه بر حامل های انرژی است.

در عین حال صندوق بین المللی پول به دولت مصر هشدار می دهد که یکی از دلایل موفقیت سیاسی اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در ایران این بود که دولت ایران به دلیل توانمندی اقتصادی قادر بود به جای یارانه انرژی به همه مردم این کشور یارانه های نقدی ماهانه پرداخت کند در حالی که دولت مصر به دلیل کمبودهای مالی فاقد این توان است.

صندوق در ادامه هشدار می دهد : مدل پرداخت یارانه نقدی در ایران در عین حال برای اقتصاد کشوری چون مصر که نیازمند کاهش سریع هزینه های عمومی و دولتی است و همانند ایران قادر به پرداخت یارانه نقدی به همه مردم از جمله اقشار ثروتمند نمی باشد ، مناسب نیست.

در عین حال خانم "نعمت شفیق" معاون مدیر صندوق بین المللی پول با ستایش از تجربه موفق اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در ایران ، اجرای این طرح در ایران با کمترین میزان تبعات منفی را به عنوان مدلی موفق برای الگو برداری سایر کشورهای خاورمیانه از جمله مصر می داند.

بر اساس آمار صندوق بین المللی پول در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا سالانه رقمی معادل 200 میلیارد دلار به صورت یارانه انرژی و غذایی پرداخت می شود که از این رقم 160 میلیارد دلار آن تنها یارانه انرژی است.
 
 این در حالی است که بر اساس این آمارتنها 20 درصد از این حجم یارانه پرداختی به اقشار فقیر اختصاص داده می شود و 80 درصد یارانه پرداختی بر روی انرژی و مواد غذایی را ثروتمندان و اقشار متوسط و بالا مصرف می کنند.
یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  5:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها