0

گام آخر غیرکاغذی کردن گواهینامه‌ها برداشته شد

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

گام آخر غیرکاغذی کردن گواهینامه‌ها برداشته شد

خبرگزاری فارس: مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی از برداشته شدن گام آخر طرح غیرکاغذی کردن گواهینامه‌ها و اسناد بازار سهام خبر داد و گفت: اعتباردهی نظام مند به مشتریان خوشنام کارگزاری‌ها در آینده اجرا خواهد شد.

خبرگزاری فارس: گام آخر غیرکاغذی کردن گواهینامه‌ها برداشته شد/اعتباردهی نظام مند کارگزاران به سهامداران

حامد سلطانی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، با اشاره به برنامه‌های گذشته شرکت سپرده گذاری مرکزی در مورد حذف کاغذی اوراق بهادار و سایر اسناد در بازار سهام اظهار داشت: گام آخر طرح غیر کاغذی کردن گواهینامه‌ها و همچنین اعلامیه خرید و فروش و اسناد ویژه کارگزاران مانند تسویه و پایاپای برداشته شد و از این پس دیگر به مانند گذشته اوراق کاغذی رد و بدل نمی‌شود.

وی ادامه داد:‌ بر همین اساس هر سهامداری می‌تواند در هر جایی که معامله‌ای را انجام می‌دهد، اسناد مربوطه را از همان جا از کارگزار به صورت آنی دریافت کند. این امکان موجب شده تا سهامداران شرکت‌های حاضر در فرابورس هم که تا پیش از این در شهرستان ها مشکلاتی داشتند، به راحتی بتوانند اسناد خود را از شرکت‌های کارگزاری دریافت کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه طرح غیر کاغذی شدن گواهینامه‌ها به کارگزاران امکان فایل ‌کردن اسناد را داده، خاطرنشان کرد: کارگزاران در گذشته مجبور بودند، برای بایگانی کردن 5 تا 10 ساله اسناد اقدام به خرید ساختمان‌هایی در اطراف خیابان حافظ کنند؛ از طرفی دیگر باید برای دریافت اوراق، هر روز پیک‌هایی را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی می‌فرستادند، تا این اوراق دریافت و به مشتریان تحویل داده شود، اما از این پس کارگزاران خواهند توانست ضمن حذف هزینه‌های مرتبط با پیک و خرید ساختمان اقدام به آرشیو الکترونیکی اسناد و گواهینامه‌ها کنند.

سلطانی‌نژاد در بخش دیگری از اظهارات خود به نهایی شدن صندوق تضمین تسویه معاملات بازار سهام طی چند روز آینده اشاره کرد و گفت: ‌این صندوق که طبق فرمول‌های علمی تهیه شده تا چند روز آینده بعد از تصویب توسط سازمان بورس راه‌اندازی خواهد شد و طی آن خطر نکول شرکت‌های کارگزاری بورسی و فرا بورسی پوشش داده شده و آن دسته از کارگزاران بدهکار که در مورد مقرر با سپرده‌گزاری مرکزی تسویه نکنند، جریمه می شوند. مبالغ دریافتی هم به صندوق تسویه واریز خواهد شد.

وی به برنامه اعطای اعتبار به مشتریان خوشنام شرکت‌های کارگزاری خبر داد و گفت:‌ بعد از تصویب و ابلاغ  دستورالعمل این امکان توسط سازمان بورس، آن دسته از مشتریان معتبری که نزد کارگزاران خود دارای اعتبار هستند، می‌توانند به صورت نظام‌مند اعتبارهایی را دریافت کنند. کارگزاران هم در عوض سهام یا سایر اوراق بهادار سهامداران را نزد خود نگه می‌دارند و فقط براساس یک قرارداد امکان تغییر کارگزار ناظر را فراهم می کنند.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه این ابزار در اعطای اعتبار کارگزاران به مشتریان کمک شایانی خواهد کرد، در خاتمه گفت:‌ امکان فنی آن در سامانه معاملات لحاظ شده تا بعد از تصویب دستورالعمل مربوطه توسط سازمان بورس تا چند هفته دیگر راه‌اندازی شود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  4:42 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها