0

اسلام آباد به درخواست آمریکا برای انصراف از خرید گاز ایران بی‌اعتنا باشد

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

اسلام آباد به درخواست آمریکا برای انصراف از خرید گاز ایران بی‌اعتنا باشد

خبرگزاری فارس: روزنامه نیشن پاکستان با اشاره به درخواست آمریکا برای انصراف این کشور از واردات گاز ایران تاکید کرد پاکستان نمی تواند نسبت به منافع ملی خود بی اعتنا باشد، زیرا این کشور با کمبود انرژی مواجه است که موجب توقف رشد صنایع و بیکاری مردم شده است.

خبرگزاری فارس: اسلام آباد به درخواست آمریکا برای انصراف از خرید گاز ایران بی‌اعتنا باشد

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از روزنامه نیشن پاکستان، با انتشار آگهی مناقصه ساخت و تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان در روز جعمه از سوی وزارت گاز و منابع طبیعی پاکستان، گام دیگری در تکمیل این پروژه برداشته شد.

بر اساس اسناد منتشره، این پروژه به منظور انتقال گاز طبیعی از نقطه ای در داخل خاک ایران در نزدیکی شهر بندری گواتر پاکستان به یک مجتمع گازی در منطقه نواب شاه انجام می گیرد. ایران پیشنهاد اختصاص 500 میلیون دلار کمک را برای تکمیل این پروژه مطرح کرده است که بخش قابل توجهی از هزینه 1.5  تا 1.8 میلیارد دلاری برآورد شده برای تکمیل این پروژه به شمار می رود. این پروژه با مخالفت سرسختانه آمریکا مواجه شده است. آمریکا با انعقاد قرارداد همکاری هسته ای با هند، این کشور را متقاعد ساخت که از پروژه مذکور کنار بکشد و تلاش می کند پاکستان را نیز وادار به انصراف از این پروژه بنماید. اما پاکستان نمی تواند نسبت به منافع ملی خود بی اعتنا باشد، زیرا این کشور با کمبود گسترده در زمینه انرژی مواجه است که موجب شده، صنایع مختلف این کشور از رشد باز بمانند و شهروندان بسیاری از کار بیکار شوند. به همین علت است که پاکستان بر اجرای این طرح پافشاری کرده و علیرغم مخالفت های آمریکا حاضر نیست از اجرای این پروژه دست بکشد. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته توسط کارشناسان پاکستانی این طرح قرار است تا دسامبر 2014 به اتمام برسد.

مخالفان این پروژه باید تاکنون به این واقعیت رسیده باشند که انصراف بانک صنعتی و بازرگانی چین لطمه ای به جنبه مالی پروژه وارد نکرده است و پاکستان باید تمرکز خود را نه تنها در به اتمام رساندن طبق برنامه این پروژه بلکه بر تکمیل پیش از موعد آن ملحوظ دارد تا انتقال گاز از طریق این خط لوله در زودترین زمان ممکن آغاز گردد. این تنها یک پروژه در زمینه انرژی برای پاکستان نیست، بلکه راهی است برای کاستن از برخی مشکلات اقتصادی داخل این کشور است.

شایان ذکر است که روابط بین دو کشور به خط لوله انتقال گاز محدود نخواهد ماند، بلکه گفتگو هایی به منظور انتقال روزانه 70 تا 80 هزار بشکه نفت خام از ایران به پاکستان در حال انجام است. این مسئله موجب ارتقای سطح همکاری های دو کشور در زمینه های دیگر شده و به این معنا خواهد بود که پاکستان نه تنها از نظر واردات گاز طبیعی، بلکه از نظر تامین نیازهای نفتی نیز به ایران وابسته خواهد شد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  4:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها