0

پرداخت 8 میلیارد دلار تسهیلات از موجودی 31 میلیاردی صندوق/قرارداد جدید با دو بانک خصوصی

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

پرداخت 8 میلیارد دلار تسهیلات از موجودی 31 میلیاردی صندوق/قرارداد جدید با دو بانک خصوصی

خبرگزاری فارس: عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به موجودی 31 میلیارد دلاری این صندوق و پرداخت 8 میلیارد دلار از منابع آن، از انعقاد قرارداد با دو بانک خصوصی پاسارگاد و پارسیان خبر داد.

خبرگزاری فارس: پرداخت 8 میلیارد دلار تسهیلات از موجودی 31 میلیاردی صندوق/قرارداد جدید با دو بانک خصوصی

سید محمد قاسم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه تاکنون 8 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای گشایش اعتبار توسط بانک‌های عامل مسدود شده اظهارداشت: تاکنون 5.5 میلیارد دلار برای صنایع و معادن و 2.5 میلیارد دلار به صورت ریالی برای بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه حدود 10 تا 15 میلیارد دلار با بانک توسعه صادرات قرارداد منعقد شده است، افزود: زمانی که به بانک مرکزی اعلام می‌کنیم که مبلغ گشایش اعتبار شده باید از حساب صندوق توسعه ملی مسدود شود، برای ما به منزله پرداخت تسهیلات است و میزان تسهیلات پرداخت شده را باید از بانک‌ها سوال کرد.

عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی در پاسخ به این سوال که آیا شما پس از انعقاد قرارداد با بانک‌ها نظارتی بر روند پرداخت این اعتبارات انجام می‌دهید، گفت: صندوق توسعه ملی بر روند پرداخت تسهیلات نظارت می‌کند اما ممکن است در روند پرداخت تسهیلات از ناحیه مشتری یا باز کردن ال‌سی مشکلاتی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی که بانک تعدادی طرح را که دارای توجیه فنی و اقتصادی است به ما معرفی می‌کند دستور مسدود شدن منابع مورد نیاز صادر می‌شود اما این امکان وجود دارد که در روال کار برای بازگشایی ال‌سی یا شرایط مشتری برای دریافت تسهیلات مشکلاتی وجود داشته باشد و در روند پرداخت اعتبارات مونعی ایجاد شود.

قاسم حسینی در پاسخ به این سوال که مدت زمان پرداخت تسهیلات چقدر است، بیان کرد: مدت پرداخت تسهیلات حدود سه ماه است و در صورتی که در این مدت منابع پرداخت نشود بانک می‌تواند دلایل عدم پرداخت منابع را اعلام کند و این مدت تمدید کند.

وی میزان منابع صندوق توسعه ملی تا پایان فروردین را 31 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت:‌ این موجودی با احتساب تسهیلاتی است که تاکنون پرداخت شده و منابع موجود در صندوق هم‌اکنون 23 میلیارد دلار است.

عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی در پاسخ به این سوال که در سال جاری قرارداد جدیدی با بانک‌ها منعقد خواهد شد، اظهارداشت: تا چند روز آینده با بانک پاسارگاد 2.5 میلیارد دلار و با بانک پارسیان 600 میلیون دلار قرارداد به امضاء خواهد رسید.

وی تصریح کرد: انعقاد قرارداد با بانک به معنی پرداخت تسهیلات نیست، بلکه اعتبار زمانی پرداخت می‌شود که بانک طرح‌‌های دارای توجیه فنی و اقتصادی را پذیرش کرده و به صندوق اعلام کند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  4:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها