0

انقلاب در دنیای "کلود"/ اپراتورهای تلفن همراه در آستانه جهش تازه

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

انقلاب در دنیای "کلود"/ اپراتورهای تلفن همراه در آستانه جهش تازه

خبرگزاری فارس: انتظار می رود طی سال های آینده با استفاده گسترده اپراتورهای تلفن همراه از خدمات کلود، طیف متنوع تری از سرویس های ارزش افزوده به افراد ارائه شود و انقلابی تازه در دنیای تلفن همراه به وقوع بپیوندد.

خبرگزاری فارس: انقلاب در دنیای "کلود"/ اپراتورهای تلفن همراه در آستانه جهش تازه

به گزارش فارس به نقل از کامپیوترورلد، AT&T یکی از این اپراتورهاست که به دنبال یافتن راه های برای ارائه خدمات کلود هوشمند به مشتریان برای گسترده تر کردن خدمات شبکه های خود است.

- کلود کامپیوتینگ چیست؟

کلود کامپیوتینگ (Cloud Computing ) نوعی خدمات مبتنی بر اینترنت است که در آن عرضه کنندگان خدمات، انواع متنوعی از قابلیتهای سیستمهای اطلاعاتی و نرم افزاری را به مشتریان ارایه می دهند.  به عنوان مثال کاربران می توانند به جای خرید دهها نرم افزار و نصب آنها به صورت آفلاین بر روی سیستم شخصی، آنها را مستقیما بدون آنکه در کامپیوتر خودشان نصب شده باشند مورد استفاده قرار دهند.

برای این کار اتصال اینترنتی به رایانه سروری که نرم افزار مورد نظر بر روی آن نصب شده کافیست.  ویژگی های اصلی کلود کامپیوتینگ عبارتند از:

1.  ارایه توانایی ها به عنوان یک خدمت

2.  ارایه خدمات نرم افزاری به صورتی قابل انعطاف و در مقیاس های متنوع

3.  استفاده از اینترنت برای تهیه و ارایه بسیاری از خدمات نرم افزاری

4.  طراحی برای ارایه خدمات گسترده به مشتریان بیرونی

این تکنولوژی بسیاری از سازمانها را از بابت خرید و نگهداری نرم افزارها و بدین ترنیب نگرانی از دست دادن آنها بواسطه بحرانهای احتمالی آسوده خاطر می سازد و آنها می توانند با پرداخت حق عضویت ماهانه متناسب با نیازهای خود به نرم افزارهایی که این خدمات را ارایه می دهند دسترسی اینترنتی داشته باشند.  کاربران  همچنین با بهره مندی از این خدمات با هر نوع وسیله ای مانند کامپیوترهای دستی و حتی گوشی های تلفن همراه می توانند پردازشهای کامپیوتری پیچیده و سنگین را انجام داده و با سرعت بالا تبادل اطلاعات نمایند.

شرکت‌هایی نظیر گوگل، آمازون و یاهو به همراه شرکت‌های قدیمی‌تری نظیر Hewlett Packard، IBM، Intel  و مایکروسافت از مدتها قبل ارایه این خدمات را آغاز کرده اند ولی به نظر می رسد طی سالهای آینده سازمانها و نهادهای خصوصی و دولتی باید در مورد نحوه استفاده از این فناوری نوظهور به تصمیم گیری استراتژیک بپردازند. 

- خواب هایی که تعبیر می شوند

یکی از خدماتی که انتظار می رود با راه اندازی خدمات کلود در دسترس کاربران تلفن همراه قرار بگیرد، صدور فرامین متنوع صوتی با استفاده از گوشی برای دسترسی به خدمات ارزش افزوده است. نسخه برداری از اطلاعات، ترجمه و جستجوی صوتی از جمله دیگر خدماتی است که AT&T امید دارد بتواند با بهره گیری از خدمات کلود به علاقمندان ارائه دهد.

اگر چه این خدمات از طریق برخی گوشی ها و برنامه های کاربردی قابل دسترس است، اما می توان انتظار داشت در آینده با ارئه آنها از طریق شبکه های اپراتورهای همراه تنوع و کیفیت آنها به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد. AT&T یک گام عملی نیز در این زمینه برداشته و رابط کاربری برنامه نویسی خاصی موسوم به Watson API عرضه کرده که به برنامه نویسان امکان می دهد امکاناتی همچون تشخیص صدا، تبدیل متن به صدا و جستجوی صوتی را به برنامه های همراهی که طراحی می کنند، اضافه کنند.

یکی دیگر از طرح های ابتکاری که در این زمینه در حال اجراست برچسب زنی مجازی به اشیا مختلف مانند کلید اتومبیل، لپ تاپ و ... با استفاده از گوشی همراه است تا اگر فرد در زمان خروج از خانه یکی از آنها را جا گذاشت گوشی به وی اخطار دهد. سرویس کلود دیگری که AT&T در حال کار بر روی آن است به مدیران شبکه ها امکان می دهد از راه دور و به طور خودکار از داده های ذخیره شده بر روی لپ تاپ ها، گوشی ها و ... نسخه پشتیبان تهیه کنند.

این سرویس به خصوص در صورت وقوع طوفان و زلزله یا سرقت دستگاه های الکترونیک قابل استفاده خواهد بود. ارائه این خدمات بدون بهره گیری از ظرفیت سرویس های کلود، از طریق گوشی های همراه غیرممکن خواهد بود.

با توجه به افزایش تعداد اپراتورهای همراه در کشورهای مختلف جهان و بدیهی بودن دسترسی به خدماتی همچون پیامک، اینترنت همراه، MMS و ... امروزه رقابت میان این شرکت ها به عرصه های دیگری کشیده شده و آنها در زمینه ارائه سرویس های ارزش افزوده ای برنامه ریزی می کنند که تا پیش از این دسترسی به آنها از طریق گوشی های همراه با توجه به توان پردازش پایین این وسیله و همچنین محدودیت های فنی و ظرفیت محدود شبکه های تلفن همراه  تنها یک رویا تصور می شد.

کارشناسان ارائه خدمات کلود را مدلی استثنایی برای ارائه خدمات می دانند. زیرا سرویس هایی که بدین شکل ارائه می شوند در هر زمان و مکان قابل دسترس بوده و کاملا دستی یا portable هستند. همچنین می توان ارائه این خدمات را بر اساس ظرفیت شبکه های تلفن همراه برنامه ریزی کرد.

از سه سال پیش که ارائه سرویس های کلود آغاز و به سرعت همه گیر شد، همگان انتظار داشتند اپراتورهای تلفن همراه هم به این مساله توجه کنند، اما سازگار کردن این فناوری با شبکه های تلفن همراه یک چالش جدی بود که عملی شدن این رویا را به تاخیر انداخت. تغییر طراحی شبکه، استفاده از دکل های بیشتر و قدرتمندتر و به روز کردن نرم افزاری شبکه های همراه چالش هایی است که در این سه سال بر بخشی از آنها غلبه شده است.

راهکار دیگری که از سوی AT&T برای سازگار شدن با فناوری کلود مد نظر قرار گرفته، انتقال ترافیک شبکه از شبکه های نسل سوم و چهارم به شبکه های بی سیم وای – فای است. AT&T هم اکنون هزاران نقطه دسترسی به شبکه های وای –فای یا hotspot در نقاط مختلف جهان دارد، اما استفاده از این روش هم با برخی مشکلات نرم افزاری مواجه است. همچنین در زمینه بهره گیری از استانداردها و پروتکل ها هم باید به نکاتی توجه شود.

یک راهکار دیگر بهره گیری از نسل پیشرفته تری از استاندارد LTE موسوم به LTE-Advanced است که دسترسی به آن تنها با به روزرسانی نرم افزاری ممکن خواهد بود. استاندارد LTE به تدریج در شبکه های نسل چهارم تلفن همراه مورد توجه قرار گرفته است. البته کارشناسان می گویند در شرایطی که توجه همگان به ارائه فناوری های پیشرفته تر جلب شده، نباید مسائلی همچون مدیریت ظرفیت شبکه، ایمن سازی آن و هزینه های به روز رسانی نادیده گرفته شوند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  4:24 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها