0

فوت و فن آشپزي

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

فوت و فن آشپزي

جام جم آنلاين: شبکه آموزش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال1381 با شعار شبکه فرصت‌های برابر آموزشی کار خود را آغاز کرد و از همان ابتدا تلاشش بر آموزش، فرهنگ‌سازی درست و ارتقای سطح علمی، فرهنگی و هنری مخاطبان بوده است.

البته در چند سال ابتدایی آغاز به کار آن، شبکه با افت و خیزهای فراوانی همراه بود و از نبود برنامه قابل توجه و مدون رنج می‌برد.

برنامه‌سازی در آن نیز ضعف‌های فراوانی داشت و از سطح استاندارد سایر شبکه‌ها پایین‌تر بود، اما با گذشت زمان روز به روز كامل‌تر شد و اکنون با جرات می‌توان گفت پیشرفت شبکه و برنامه‌هایش کاملا مشهود است.

این شبکه اهداف آموزشی خود را در قالب‌های متنوعی چون گفت‌وگو، مسابقه، مستند و حتی مجموعه‌های نمایشی ارائه مي‌كند.

«غذا حاضر است» مجموعه‌ای آموزشی است با هدف استفاده درست از مواد غذايي. همچنین راهكارهاي بالا بردن كيفيت غذاي جامعه، تغيير ذائقه مخاطبان و روش‌هاي بهينه‌سازي مصرف موادغذايي از دیگر نکاتی است که در برنامه به آن توجه می‌شود.

درضمن در این ميان به بهداشت و سلامت جامعه نیز توجه می‌کند و به نقش تغذیه مناسب در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها اشاره دارد و از این نظر سطح اطلاعات مخاطبانش را بالا می‌برد.

این مجموعه در 40 قسمت 15 دقیقه‌ای تهیه و تولید شده است و تهیه‌کنندگی آن را سیدابراهیم مجرد به عهده دارد و در آن بازیگرانی چون فردوس كاوياني، مينا نوروزي، علي زريني، علي يداللهي و روناك ابراهيم‌زاده همکاری دارند.

داستان این مجموعه درباره دختری‌است که برایش خواستگار می‌آید، اما مادر دختر اعلام می‌کند دخترش چیزی از آشپزی نمی‌داند و پيش از رفتن به خانه بخت باید فوت و فن‌های آشپزی را یاد بگیرد. این مساله بهانه‌ای می‌شود تا مخاطبان در هر قسمت شاهد ماجراهای مختلفی در این مجموعه باشند.

همان‌طور که از خلاصه داستان پیداست، خط اصلی خیلی پررنگ نیست و قرار هم نیست جذاب و سرگرم‌کننده باشد، بلکه بیشتر بهانه‌ای است تا تماشاگر با نکات آموزشی و فرهنگی مجموعه همراه شود لذا لزومی بر نقد داستانی این مجموعه وجود ندارد، اما به لحاظ ساخت و اجرا، مجموعه از سطح بسیار بالایی برخوردار نیست.

خرده داستان‌هایی که در هر قسمت هم روایت می‌شود کمی بچگانه و بیش از حد ساده است و بازیگران نیز با توجه به همین سطح، کار را ساده انگاشته‌ و بازی‌های اغراق‌شده و کودکانه‌ای از خود به نمایش گذاشته‌اند، اما هدف اصلی برنامه، درست و قابل ستایش است و به نوعی می‌توان ضعف‌های اجرای آن را نادیده گرفت.

قطعا افزایش تولید چنين برنامه‌هايي و نیز تجربه سازندگانشان می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه شود و این همان هدفی است که شبکه آموزش دنبال می‌کند. این مجموعه هر روز ساعت 10:45 از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود.

 

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  3:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها