0

كشف عسلويه دوم در جنوب ايران

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

كشف عسلويه دوم در جنوب ايران

جام جم آنلاين: در حالي كه ميدان گازي پارس جنوبي تاكنون لقب بزرگ‌ترين ميدان گازي مستقل را يدك مي‌كشيد ظاهرا متخصصان نفتي كشورمان به تازگي رقيبي جدي در جنوب ايران براي آن كشف كرده‌اند.

اطلاعات دريافتي خبرنگار جام‌جم حاكي از كشف عسلويه دومي در جنوب ايران است كه مي‌تواند منشا تمدن صنعتي ديگري در نوار جنوبي كشور شود.

يك مقام آگاه به خبرنگار ما گفت: يكي از لايه‌هاي مخزني يكي از بزرگ‌ترين ميادين نفتي جهان كه در جنوب ايران واقع شده است و در خشكي قرار دارد و مخزن عظيم گازي آن با ذخاير نزديك به حجم ذخايري پارس جنوبي مي‌تواند جايگاه ايران را به عنوان دومين صاحب ذخاير گازي جهان استحكام بخشد.

هر چند براساس لرزه‌نگاري‌هاي اكتشافي حجم دقيق ذخاير اين مخزن گازي برآورد نشده، اما مقامات شركت ملي اكتشاف مي‌گويند، مطالعات اكتشافي اين مخزن براي بررسي نوع، كيفيت و ميزان ذخاير گازي آن با سرعت ادامه دارد.

با اين حال، تخمين‌هاي اوليه حكايت از آن دارد، حجم ذخاير اين مخزن نزديك به ذخاير گازي پارس جنوبي يعني حدود 14 تريليون مترمكعب است.

اين مخزن در خشكي و در يكي از سازندهاي يك ميدان نفتي بزرگ در جنوب ايران واقع شده است و گفته مي‌شود شايد فقط در قسمت يال ميدان (گوشه) با يكي از كشورهاي همسايه مشترك باشد اما طبق اطلاعات اوليه اكتشافي بخش عمده اين ميدان در سرزمين ايران واقع شده است.

براساس اين گزارش ميدان گازي پارس جنوبي در عسلويه استان بوشهر يكي از بزرگ‌ترين ميادين گازي مستقل دنيا است كه در آب‌هاي سرزميني خليج فارس واقع شده و با قطر مشترك است.

ايران در پارس جنوبي 14 تريليون مترمكعب گاز طبيعي در اختيار دارد كه 50 درصد ذخاير گازي كشور و هشت درصد گاز جهان را شامل مي‌شود.

براي استحصال گاز پارس جنوبي 28 فاز براي آن تعريف شده است و هم‌اكنون از آن روزانه 280 ميليون مترمكعب گاز ترش توليد مي‌شود.

قطر با 400 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در اين ميدان اكنون در برداشت گاز از آن از ايران جلوتر است و روزانه 360 ميليون مترمكعب گاز طبيعي استخراج مي‌كند.

بنا بر اين گزارش، ايران در چند سال اخير با اكتشاف‌هاي جديد توانست حجم ذخاير هيدروكربوري خود را ارتقا دهد. به گونه‌اي كه در حال حاضر ايران داراي 151 ميليارد بشكه ذخاير نفتي است.

زمستان سال 90 نيز پس از انجام لرزه‌نگاري‌هاي اكتشافي در درياي خزر، ايران به يك مخزن گازي جديد دست يافت كه حجم ذخاير آن را 50 تريليون فوت مكعب برآورد كرده‌اند هر چند هنوز اطلاعات دقيق آماري آن اعلام نشده است.

عمليات اكتشافي در اين حوزه همچنان ادامه دارد تا كارشناسان بتوانند حجم ذخاير گازي خزر را كه گفته مي‌شود مستقل است، برآورد كنند.

بنا به آمار و گزارش‌هاي رسمي بين‌المللي، در حال حاضر ايران دومين دارنده ذخاير گازي جهان پس از روسيه است.

روسيه اكنون 50 تريليون مترمكعب گاز در اختيار دارد. براساس اين گزارش، با كشف مخزن جديد و تاييد برآوردهاي اوليه درباره حجم ذخاير گازي آن، فاصله گازي ايران با دارنده نخست ذخاير گاز در جهان يعني روسيه بشدت كاهش خواهد يافت و در مقابل، فاصله گازي ايران با قطر و تركمنستان بيشتر خواهد شد.

هفته پيش شركت گافني انگليس در ميدان گازي يولاتان تركمنستان دست به يك اكتشاف جديد زد، اما اين ذخاير نيز نتوانست رتبه تركمنستان را ارتقا دهد. هم‌اكنون حجم گازي تركمنستان با كشف اخير به 21.2 تريليون مترمكعب افزايش يافته است.

زيبا اسماعيلي - گروه اقتصاد

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  2:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها