0

راه اندازي پايگاه اطلاعات مؤديان مالياتى

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

راه اندازي پايگاه اطلاعات مؤديان مالياتى

جام جم آنلاين: هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد ماده(120) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه –مصوب 1389- دستورالعمل تبادل اطلاعات مودیان مالیاتی را تصویب کرد.

به گزارش روز شنبه جام جم آنلاين به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، بر این اساس، دستگاه های اجرایی موظفند؛ پس از راه اندازی پایگاه الکترونیکی اطلاعات درآمدی و هزینه ای مودیان مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور، اطلاعات درآمدی و هزینه ای مودیان مالیات را شامل؛ معاملات(خرید و فروش داراییها، کالاها و خدمات)، تجارت خارجی(واردات و صادرات کالاها و خدمات)، قراردادهای مربوط به انجام معاملات و فعالیتهای تجاری، قراردادهای مربوط به انجام عملیات پیمانکاری، صدور و اخذ مجوزهای فعالیت اقتصادی و همچنین مجوزهای مربوط به انجام معاملات تجاری، تراکنشهای جابه جایی نقدینگی(بانکها، موسسه های پولی و اعتباری، تعاونی های اعتباری، صندوقهای قرضه الحسنه و عناوین مشابه، صرافی ها و همچنین تسهیلات بانکی اعم از ارزی و ریالی، گشایش اعتبار اسنادی و تنزیل اسناد اعتباری، ضمانتنامه ها و نظایر آن)، نقل و انتقال اموال غیر منقول، سهام و سایر اوراق بهادار، تراکنشهای بیمه ای(بیمه های اتکایی، باربری و مسئولیت مدنی و بیمه های اجتماعی) با رعایت مفاد این دستورالعمل در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.

همچنین تبادل اطلاعات و استفاده از اطلاعات موجود در این پایگاه با حفظ محرمانه بودن و رعایت ماده(232) قانون مالیاتهای مستقیم، تنها در چارچوب قانون برای تشخیص، تعیین، وصول و دادرسی مالیاتی خواهد بود.

بر اساس این مصوبه، دولت دستگاه های اجرایی را موظف کرده است؛ زمینه تبادل اطلاعات موضوع ماده(2) را با هماهنگی سازمان امور مالیاتی کشور از طریق؛ تبادل بر خط و غیر برخط از طریق اتصال بانک اطلاعاتی دستگاه اجرایی به پایگاه الکترونیکی اطلاعات درآمدی و هزینه ای مودیان مالیاتی بر اساس ساختار داده ای تعریف شده توسط سازمان.(دستگاه های اجرایی موظفند ماهانه برای بروزرسانی اطلاعات بانکهای خود در این زمینه اقدام کنند) و تبادل اطلاعات از طریق سایر رسانه های الکترونیکی از جمله لوح فشرده به صورت ماهانه در صورت فقدان زیرساختهای لازم و تا زمان ایجاد زیرساختها و اتصال در قالب بند(الف). (در این صورت، دستگاه های اجرایی موظفند ماهانه اطلاعات بروزرسانی شده مربوط را بر اساس ساختار داده ای مذکور در بند(الف)، در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند)" حسب شرایط و زیرساختهای موجود فراهم کنند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دستگاه های اجرایی موظفند؛ بسترهای ارتباطی و نرم افزاری لازم برای تبادل اطلاعات موضوع بند(2) را فراهم کنند. اطلاعات موضوع ماده(2) این دستورالعمل مشمول مواد(230) و (231) قانون مالیاتهای مستقیم و ضمانت اجرایی مندرج در آن است.

 

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  2:12 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها