0

عزم ملي براي نهادينه كردن نام خليج فارس

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

عزم ملي براي نهادينه كردن نام خليج فارس

جام جم آنلاين: طي سال‌هاي اخير كشورهاي عرب حاشيه خليج فارس و در صدر آنها كشور عربستان تلاش فراواني در تحريف نام خليج فارس داشته‌اند تا از اين تغيير نام اعتباري براي خود بيافرينند. البته اعراب حاشيه خليج فارس در پيمودن اين مسير تنها نبودند و گهگاه از سوي برخي موسسات بزرگ غربي از جمله نشنال جئوگرافي نيز همراهي مي شدند. اما اين همراهي ها در نهايت به عذر خواهي اين گونه موسسات و جايگزيني نام اصيل خليج فارس به جاي نامهاي جعلي ديگر انجاميد.

فردا يكشنبه دهم ارديبهشت روز ملي خليج فارس است. خبرنگار جام جم آنلاين در آستانه روز ملي خليج فارس با طرح اين سوال كه چگونه بايد نام خليج فارس را نهادينه كرد، نظرات نمايندگان را جويا شده است.

تشكيل فراكسيون خليج فارس در مجلس

رئيس كميته حقوق بشر مجلس معتقد است كه ملت ايران خليج فارس را يك ميراث فرهنگي و تاريخي مي داند و براي زنده نگه داشتن نام آن روز دهم ارديبهشت را روز ملي خليج فارس ناميد.

زهره الهيان با اشاره به اهمييت روز ملي خليج فارس تاكيد كرد: اين روز در تقويم ما ثبت شده است و ملت ايران هر ساله اين روز را گرامي خواهد داشت.

«دشمنان براي تحريك كردن كشورهاي منطقه بخصوص كشور امارات لابي هايي را انجام مي دهند بعنوان مثال اين كشورها در زمينه جزاير سه گانه تحت تاثير لابي صهيونيسم هستند».

نماينده تهران در مجلس با اشاره به وحدت و انسجام ملت ايران در مقابله با بيگانگان، گفت: ملت ايران نشان داد  هر جا كه مسايل كلان و منافع ملي مطرح باشد، همه يكپارچه پاسخ محكمي به ياوه گويان خواهند داد.

الهيان خطاب به كشورهاي منطقه گفت: به منافع ملي خود بيانديشيد و وارد بازي صهيونيست ها نشويد چرا كه به ضرر خودتان خواهد بود.

«موضع ايران در خصوص جزاير سه گانه پيام صلح و دوستي براي منطقه و دفاع از تماميت ارضي است».

وي با بيان اينكه تعدادي از نمايندگان مجلس فردا در روز ملي خليج فارس شركت خواهند كرد، افزود: نمايندگان به خاطر اهميت خليج فارس و نهادينه كردن اين نام در كشور، در مجلس فراكسيوني به نام «فراكسيون خليج فارس» تشكيل دادند.

«اين فراكسيون در مجلس نهم فعال خواهد شد و جنبه هاي حقوقي، تاريخي، قومي و فرهنگي جزاير سه گانه ايران و خليج فارس را پيگيري خواهند كرد».

از هر فرصتي براي نهادينه كردن نام خليج فارس بايد استفاده كرد

نايب رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس معتقد است كه بايد از همه فرصت ها و امكانات موجود در كشور براي نهادينه كردن نام خليج فارس بهره برد.

« بايد نام كوچه، نام خيابان، نام شهر، نام راه آهن، نام ايستگاهها، نام دريا، نام دانشگاه، نام مدرسه،  و... را به اسم خليج فارس گذاشت تا اين نام نهادينه شود». 

حسين ابراهيمي تصريح كرد: مسئولين مي توانند همايش ها و سمينارهاي ضروري خود را در استان هرمزگان و در بندرعباس به نام خليج فارس برگزار كنند تا در اين امر مهم سهيم و نقش آفرين باشند.

وي افزود: مسئولين بايد طوري برنامه ريزي كنند تا نام خليج فارس همواره در اذهان تداعي شود.

« شيطنت هاي صورت گرفته در خصوص خليج فارس از سوي مدعيان احمقي است كه نه خليج فارس را مي شناسند و نه ملت ايران را».

نماينده بيرجند در مجلس اظهار داشت: از زماني كه خليج فارس بوجود آمده نام آن همين بود و در حال حاضر كه هزاران سال از عمر آن مي گذرد هيچ خدشه اي بر آن نيست و بهتر است كشورهايي كه عمر آنها كمتر از نيم قرن است، از شيطنت در اين باره بپرهيزند.

دولت و مجلس براي روز ملي خليج فارس وظايف مهمي بر عهده دارند

محمد كرمي راد معتقد است كه روز ملي خليج فارس بايد هر سال گرامي داشته شود و رسانه ملي، خبرگزاريها، روزنامه ها و مطبوعات، وظيفه اطلاع رساني ملي و فرا ملي در قبال ان دارند.

« رسانه ها بايد با ا رائه دلايل و مستندات تاريخي ضمن پاسخ قاطع و محكم به ادعاهاي واهي ياوه گويان، ذهن مردم دنيا را نسبت به حقانيت جمهوري اسلامي ايران بر نام خليج فارس و مالكيت بر جزاير سه گانه روشن سازند».

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس افزود: اعضاي اين كميسيون به خاطر اهميت روز ملي خليج فارس، فردا يكشنبه در مراسم اين روز كه در بندعباس برگزار مي شود، شركت خواهند كرد و سپس سفري به جزاير ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك خواهند داشت.

كرمي راد به اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران اشاره كرد و گفت: كشور امارات كوچك تحت تاثير لابي صهيونيست و آمريكا هر از چندگاهي ادعاهاي تكراري خود را مطرح مي كند اما بايد بداند كه ايران هرگز از حقوق حقه خود دست نخواهد كشيد.

« يكي از كشورها نقشه خليج فارس كه مربوط به سال 1460ميلادي بود را  به ايران هديه داد كه در اين نقشه نام خليج فارس درج شده است و اين نشان مي دهد كه ساليان سال نام خليج فارس بر اين خليج نهاده شده و اين نام غير قابل خدشه است».

نماينده كرمانشاه افزود: مجلس و دولت بايد در اين راستا با هم هماهنگ باشند و ضمن نهادينه كردن نام خليج فارس، از تماميت ارضي ايران به خوبي دفاع كنند.

استراتژي واحد قواي سه گانه براي نهادينه كردن نام خليج فارس

نماينده بهشر و نكا اعتقاد دارد روز ملي خليج فارس بايد در كنار روزهاي مبارك ديگر ايران ماندگار شود.

« براي جاودانه كردن نام خليج فارس قواي سه گانه و همه مسئولين سازمانها، نهادها و وزارتخانه ها بايد با هم هماهنگ بوده و برنامه ريزي دقيقي در اين زمينه داشته باشند و با يك استراتژي واحد در اين مسير گام بردارند».

احمدعلي مقيمي افزود: مجلس شوراي اسلامي كه متشكل از نمايندگان مردم است آمادگي همكاري تام و كامل در اين زمينه را دارد.

« خليج فارس بايد بر تارك جمهوري اسلامي ايران بدرخشد».

يوسف اسدي- خبرنگار پارلماني جام جم آنلاين

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  1:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها