0

۲۹ آوریل● مرگ آلفرد هیچکاک؛ فیلم‌ساز بزرگ

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۹ آوریل● مرگ آلفرد هیچکاک؛ فیلم‌ساز بزرگ

مرگ آلفرد هیچکاک؛ فیلم‌ساز بزرگ
مرگ آلفرد هیچکاک، فیلم‌ساز مشهور قرن بیستم در چنین روزی از سال ۱۹۸۰ میلادی واقع گردید.
آلفرد هیچکاک، کارگردان معروف سینما در سیزدهم اوت ۱۸۹۹م در خانواده‏ای یهودی در شهر لندن به‌دنیا آمد. وی تحصیلات خود را در یک مدرسه‌ی مذهبی گذراند و سپس در رشته‌ی مکانیک و برق به ادامه‌ی تحصیل پرداخت. در این هنگام بر اثر علاقه‌ی فراوانی که به کارگردانی و تهیه‌ی فیلم‏های جنایى داشت، دوره‌ی کلاس کارگردانی را پشت سر نهاد و چند فیلم در انگلستان ساخت.
پس از چندی، شهرت هیچکاک در انگلستان به‌حدی رسید که کمپانی‏های بزرگ از او خواستند تا برایشان فیلم بسازد. وی در سال ۱۹۳۹م به آمریکا رفت و به ساخت فیلم مشغول شد. هیچکاک در طی اقامت چهل ساله در آمریکا، فیلم‏هایى ساخت که شهرت جهانی یافتند و او را به‌عنوان کارگردانی موفق، معرفی کردند.
هیچکاک را به‌عنوان بزرگ‏‌ترین متخصص فن سینما در قرن اخیر قبول دارند و حتی مخالفانش، این عنوان را با ریاضت به او تفویض می‌‏کنند. خاصیت ذاتی سینمای وی آن است که بیننده را مجذوب کند. فیلم‏های هیچکاک به‌ندرت غیرمنطقی است. درحقیقت کاری که وی انجام می‌‏دهد آن است که ماجراهای داستانش را براساس یک تصادف و تقارن بارز و استثنایى بنا می‌‏کند که این تصادف، وضعیت اساسی و عمده‌ی داستان او را تشکیل می‌‏دهد.
هیچکاک یگانه فیلم‏سازی است که می‌‏تواند افکار یک یا چند شخصیت اثر خویش را بدون توسل به گفت‌وگو، به تصویر برگرداند و به تماشاگر نشان بدهد. از این‌رو، می‌‏توان او را یک فیلم‏ساز واقع‏گرا دانست. هیچ فیلم‌ساز دیگری به‌جز هیچکاک نمی‌‏تواند حقیقت انسانی را آن‏طور که باید، بازگو کند.
هیچکاک کارگردانی است که آثارش به‌خاطر روشنی و سادگی، در سراسر جهان بیش از کارهای هر فیلم‏ساز دیگری، در دسترس درک و بهره‌ی تماشاگر قرار دارد. او در عین حال، کارگردانی است که در ساختن فیلم از ظریف‏‌ترین و نهفته‏‌ترین روابط بین افراد انسان، نظیر ندارد.
این کارگردان معروف فیلم‏های جنایی و دلهره‏آور، در آمریکا توانست محبوبیت زایدالوصفی به دست آورد و فیلم‏های برجسته‏ای هم‌چون «ربه‏کا»، «طناب»، «طلسم‌شده»، «بیمار روانی»، «پرندگان»، «سرگیجه»، «شمال از شمال غربی» و «پنجره عقبی» را بسازد. آلفرد هیچکاک، سرانجام در تاریخ بیست و نهم آوریل سال ۱۹۸۰ میلادی در سن هشتاد و یک سالگی درگذشت

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  1:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها