0

۲۹ آوریل● مرگ راینهارت دوزی؛ خاور‌شناس شهیر

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۹ آوریل● مرگ راینهارت دوزی؛ خاور‌شناس شهیر

مرگ راینهارت دوزی؛ خاور‌شناس شهیر
مرگ راینهارت دوزی، خاور‌شناس بزرگ هلندی در چنین روزی از سال ۱۸۸۳ میلادی به وقوع پیوست.
راینهارت دوزی، کتاب‌شناس و تاریخ‌دان و خاور‌شناس معروف هلندی در بیست و یکم فوریه‌ی ۱۸۲۰م در این کشور به‌دنیا آمد. وی تحصیلات خود را در علوم تاریخ و زبان‏‌شناسی ادامه داد و در بیست و چهار سالگی به اخذ درجه‌ی دکترای ادبیات نائل گردید.
دوزی گرچه با زبان‏های فرانسه، آلمانی، یونانی، انگلیسی و لاتین آشنایى داشت اما توجه بیش‌ترش به زبان عربی بود. وی در ابتدا در کتابخانه‌ی دانشگاه شهر به مطالعه و فهرست‌برداری از کتب خطی شرقی پرداخت و در سی سالگی به‌عنوان استاد فوق‏العاده به تدریس در این دانشگاه مشغول شد.
دوزی هم‌چنین علاوه بر مدیریت بخش نسخه‏های خطی شرقی، به تصحیح و شرح و انتشار متون عربی پرداخت. با این حال، علاقه‌ی اصلی دوزی، به تاریخ اندلس و عملکرد مسلمانان بود. وی برای تکمیل مطالعات و تنظیم و نگارش کتاب‏های خود به چندین کشور اروپایى مسافرت کرد و نسخه‏های خطی موجود را بررسی نمود.
دوزی از آن پس، کتاب‏های متعددی درباره‌ی تاریخ اسلام و اعراب نگاشت که از آن جمله می‌توان به «تاریخ اسلام از آغاز تا نیمه‌ی قرن نوزدهم»، «تاریخ سیاسی و ادبی عرب در اندلس» و هم‌چنین، نقد کتاب فرازهایی از تاریخ اعراب مغربی اشاره کرد.
به‌طور کلی شهرت اصلی دوزی به‌خاطر تحقیقات مفصل او درباره‌ی تاریخ اعراب در اسپانیا و نیز فرهنگ تکمیلی قاموس‏های عربی می‌‏باشد. راینهارت دوزی، سرانجام در تاریخ بیست و نهم آوریل سال ۱۸۸۳ میلادی در سن شصت و سه سالگی درگذشت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  1:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها