0

تقویم تاریخ -10 اردیبهشت

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

تقویم تاریخ -10 اردیبهشت

 

1030م:مورخان انگليسي كه درباره گسترش اسلام در قرن 11 ميلادي در شبه قاره هند تحقيق كرده اند؛ درگذشت سلطان محمود غزنوي را 30 آوريل 1030 نوشته اند. سلطان محمود به نام گسترش اسلام، چند حمله نظامي به هند برد و از سوي خليفه عباسي وقت مورد تقدير قرار گرفت. وي با اين اقدام خود نخستين سنگ بناي كشوري را گذارد كه 9 قرن پس از او به نام پاكستان مركب از مسلمانان هند پا به عرصه وجود گذارد.

 

تصوير سلطان محمود

 

1292ش:دهم ارديبهشت سال 1295 هجري خورشيدي روزتاريك ديگري در تاريخ وطن ماست .در اين روز دولت ضعيف تهران به مداخله انگلستان و روسيه در امور مالي و نظامي ايران تن داد . به اراده انگلستان و روسيه ، ماليه و امور نظامي ايران به كميسيوني سپرده شد كه سه عضو غير ايراني آن را اين دو دولت خارجي كه طبق عهدنامه سن پترزبورگ ايران را به مناطق نفوذ خود قسمت كرده بودند تعيين مي كردند.

 

1300ش:ژنرال انگليسي «آيرونسايد» پس از اطمينان از اين كه دولت كودتا شكست نخواهد خورد دهم ارديبهشت 1300 ( دو ماه و يك هفته پس از كودتا ) ايران را ترك كرد. وي موفق نشد به بلشويكهاي روسيه از داخل ايران مستقيما آسيب بزند.

 

آيرونسايد


1312ش:در اين روز در سال 1312 پس از يك رشته بازي هاي سياسي و قهر و آشتي تقريبا دوساله ! قرارداد انحصار نفت با انگلستان كه سي سال از آن باقي مانده بود براي شصت سال تمديد شد!. قرارداد تازه كه جاي امتياز « دارسي » را گرفت در جلسه هفتم خرداد 1312 مجلس به تصويب رسيد و اين همان قراردادي است كه در اسفند 1329 لغو گرديد و....

 

1328ش:در اين روز در سال 1328 اعلام شد كه سازمان قضايي ارتش براي سران حزب كمونيست ايران ( توده ) كه پس از رويداد تيراندازي به شاه در 15 بهمن سال 1327 در دانشگاه تهران غير قانوني اعلام شده بود كيفرخواست اعدام صادر كرده است. پاره اي از اين متهمين قبلا وزير و نماينده مجلس بودند و يكي از آنان فرماندار تهران هم شده بود.

 

1649م:آوريل 1649 آغاز سركوبي جنبش خودجوش « له ولر ها Levellers» يا همتزار انگاشتن مردم( عمدتا در امور حكومتي ، سياست و آزادي هاي اجتماعي ) كه در همين دهه در انگلستان بپا خاسته بود و جان ليبورن ، «اورتن» و «والوين» عملا رهبري آن را برعهده داشتند به حساب آورده شده است.

 

جان ليبورن

 

2009م:Arlen Specterارلن سپکتر 79 ساله از اعضای برجسته حزب جمهوریخواه آمریکا که 29 سال (از سال 1980) با کمک این حزب و به نام آن به عنوان سناتور ایالت پنسیلوانیا بر کرسی مربوط در کنگره آمریکا تکیه زده بود و در این مدت ریاست کمیسیون های مختلف را در سنا بر عهده داشت 28 آوریل 2009 ناگهان اعلام داشت که حزب خود را تغییر داده و از این پس عضو حزب دمکرات (حزب اکثریت) خواهد بود. این تغییر ناگهانی تعجب برانگیز بوده است.

 

آرلن سپکتر


1795م:ژان ژاك بارتلمي Jean - Jacques Barthelemy محقق فرانسوي قرن18 كه تاريخ يونان قديم را نوشت سي ام آوريل 1795در 79 سالگي درگذشت . وي براي نوشتن تاريخ يونان قديم به ايتاليا و يونان سفر كرده بود و اسناد و مدارك بسيار خوانده بود.

 

ژان ژاك بارتلمي


1346ش:امروز زادروز «حسين انتظامي» روزنامه نگار معاصر وطن است. وي كه رياست شوراي سياستگزاري روزنامه "خبر" را برعهده دارد دهم ارديبهشت 1346 هجري به دنيا آمده است. حسين انتظامي قبلا مديريت و سردبيري روزنامه پرفروش «همشهري» را برعهده داشت.

 

حسين انتظامي


1931م:سي ام آوريل 1931 شبكه ان. بي. سي (نشنال برادكستينگ كامپني) متعلق به كمپاني آر. سي. آ (راديو كورپوريشن آو امريكا) كار پخش منظم برنامه هاي تلويزيوني را آغاز كرد و نخستين برنامه اي كه پخش شد جريان بازديد روزولت رئيس جمهور وقت آمريكا از يك نمايشگاه بين المللي در نيويورك بود.

 

711م:طارق ابن زياد 30 آوريل سال 711 ميلادي با هدق تصرف اسپانيا، با سپاهي از مسلمانان از تنگه 13 كيلومتري ميان آفريقا و اروپا كه به نام او جبل طارق (جيبرالتار) خوانده مي شود گذشت و پا به خاك اروپا گذارد. طارق كه يك ژنرال از مردم «بربرBerber» آفريقاي شمالي بود و معاونت موسي ابن نصير حكمران اموي آفريقيه (سرزمين هاي مسلمان نشين شمال آفريقا) را برعهده داشت به تصميم دمشق (وليد ابن عبدالملك از بني اميه) عزم تصرف اروپا و به اسلام دعوت كردن مردم اين منطقه را كرده بود.

 

تصور طارق به قلم فرنگي ها

 

1871م:ساختمان رايشستاگ (پارلمان همه آلمان )كه در1871 استفاده از آن آغاز شد و در جريان جنگ جهاني دوم به ويرانه تبديل گرديده بود. عكس ديگر يك سرباز ارتش سرخ را هنگام برافراشتن پرچم شوروي بر فراز رايشستاگ بمباران شده و ويران نشان مي دهد. ارتش سرخ بود كه برلن را تصرف كرد.

 

ساختمان رايشستاگ

 

سي ام آوريل 1945 روزي است كه فصل ديگري از تاريخ عمومي به صفحات نتيجه گيري خود رسيد و بسته شد. در اين روز واحدهاي ارتش سرخ كه به برلين وارد شده بودند بر پايتخت رايش سوم مسلط شدند، يك سرباز روس به گونه اي كه در عكس ديده مي شود پرچم شوروي را برفراز رايشستاگ (رايخستاگ) ــ عمارت معروف پارلمان كل آلمان كه به ويرانه تبديل شده بود برافراشت و چند سرباز ديگر شوروي اجساد نيمسوخته هيتلر و اوا براون را به دست آوردند. جنگ جهاني دوم در اروپا از سال 1939 آغاز شده بود.


1974م:سه ويت كنگ سي ام آوريل 1975 از پشت يك بام يك ساختمان ورود تانكهايشان را به شهر سايگون نگاه مي كنند ، شهر آرام است و قتل و جرح و غارت هم در كار نيست درست سي سال پس از خودكشي هيتلر و سقوط برلين ، در همين روز در 30 آوريل 1975 شهر سايگون پس از سالها جنگ خونين به تصرف نيروهاي ويت كنگ و وحدت طلب ويتنامي در آمد و كشور ويتنام يكپارچه شد.

 

سه ويت كنگ سي ام آوريل 1975 از پشت يك بام يك ساختمان ورود تانكهايشان را به شهر سايگون نگاه مي كنند


2002م:28 آوریل 2002 چند کارشناس علم حکومت، جامعه شناس، اقتصاددان، استاد ارتباطات و اینترنت در يک ميز گرد گفت و شنيد که در پايان يک نشست ترتيب داده شده بود اعلام کردند که به نظر اکثریت شرکت کنندگان در نشست، جهان درگیر یک جنگ است ـ جنگی که برخلاف جنگهای جهانی سابق ـ نقطه ای در سطح کره زمین نخواهد بود که از آن در امان باشد، جنگ اینترنتی و بنابراین باید نامش را «سایبر ورلد وار» گذارد و هر دولت و بویژه قدرت های سیاسی ـ اقتصادی باید دارای «سایبر استراتژی» باشند تا از این جنگ گزند کمتری بینند. طبق این اعلامیه که در آن زمان، توجه کافی به آن نشد «سایبر سکیوریتی» باید در سرلوحه برنامه های هردولت قرار داشته باشد.


2007م:تا سي ام اپريل 2007 از هشت فردي كه تا آن زمان خود را نامزد پست رياست جمهوري آمريكا از حزب دمكرات اين كشور كرده بودند، در نخستين مناظره، تنها «اوباما» متقاضي نامزدي اين حزب، در قبال ايران همان حرفي را زده بود كه جورج بوش، همكاران او و بيشتر نامزدهاي حزب جمهوريخواه به ويژه «مك كين» مي زدند. اوباما (كه از پدر كنيايي و از مادر آمريكايي است) در مناظره دمكراتهاي داوطلب نامزدي كه 26 آوريل2007 در تالار دانشگاه دولتي كاروليناي جنوبي در شهر «آرنجبورگ» برگذار شده بود و مستقيما از شبكه هاي تلويزيوني آمريكا پخش شد گفت: اگر انتخاب شوم، در قبال اتمي شدن ايران همه آپشن ها از جمله گزينه نظامي روي ميز خواهد بود. وي افزوده بود: براي من ترديد نيست كه ايران اتمي تهديد بزرگي براي قدرت آمريكا و (با كمي مكث) براي متحدين آمريكا در منطقه (اسرائيل) خواهد بود.

 

Gravel

 

انتخابات رياست جمهوري آمريكا در چهارم نوامبر 2008 (18 ماه پس از مناظره 26 آوريل 2007) انجام شد و اوباما که مورد توجه خاص شبکه هاي تلويزيوني اين کشور بود به پيروزي رسيد.

 

2007م: Randal L. Tobiasمعاون وقت وزير امور خارجه آمريكا در امور كمك هاي اين كشور به ساير نقاط از سمت خود كناره گيري كرد. 28 آوريل 2007 «راس» خبرنگار اينوستيگيتيو شبكه تلويزيوني «اي بي سي» آمريكا تلفني با "راندال" تماس گرفت و گفت كه نام او به عنوان «مشتري!» در دفتر تلفن «دبورا پالفري (معروف به مادام منطقه واشنگتن)» ديده شده است، در اين باره چه پاسخي دارد كه بدهد؟. راندال گفت كه مشتري ماساژ بوده و از موسسه اي به نام «پاملا مارتين و شركاء» درخواست فرستادن زنان ماساژگر به آپارتمانش كرده بود، نه سكس!. رسانه هاي آمريكا نوشته بودند كه راندال در زمينه كمك هاي خارجي مورد مشورت مستقيم كاخ سفيد (جورج بوش) نيز قرار مي گرفت.

 

Randal L. Tobias

 

2007م:از گزارش هایی که پس از 400 ساله شدن مهاجرت انگلیسی ها (آوریل 2007) درباره مهاجرت های تازه منتشر شد چنین برمی آمد که در دو سه دهه آخر قرن 20 و دهه نخست قرن 21 مهاجرت ها به تقلب آلوده شده است. مهاجران اروپایی در قرون گذشته برای کار و آبادسازی به آمریکای شمالی آمده و مردمانی عاری از آلودگی بودند ولی مهاجران تازه و عمدتا غیر اروپایی برای پرکردن جیب به هر طریق.


313: ماكسيموس امپراتور درگذشت.

1492: پادشاه اسپانيا در اين روز به كريستوفر كلمبوس (متولد ايتاليا) ماموريت داد كه از طريق درياهاي غرب، راه هند را بيابد كه وي در جريان همين سفر به قاره آمريكا رسيد. پرتغالي ها قبلا راه دريايي به هند از طريق درياهاي شرق (دماغه جنوبي آفريقا) را كشف كرده بودند.

 

کلمبوس

 

1789: سي آوريل اين سال، ژنرال جورج واشنگتن در بالكن ساختمان فدرال در خيابان «وال استريت» شهر نيويورك به گونه اي كه مردم او را ببينند سوگند وفاداري به قانون اساسي و ملت ياد كرد و نخستين رئيس جمهور فدراسيون (ايالات متحده) شد.

 

واشنگتن

 

1871: در زد وخورد سفيد پوستان مهاجر و سرخ پوستان آپاچي در آريزوناي آمريكا 144 سرخپوست كشته شدند.

1900: هاوايي ضميمه آمريكا شد.

1967: كار ساختن بزرگترين دكل جهان به ارتفاع 537 متر در شوروي به پايان رسيد.

1970: آمريكا حمله نظامي به كامبوج را آغاز كرد.

1991: اعلام شد كه توفان دريايي در بنگلادش باعث مرگ 131 هزار تن شذه است.

1978: مهندس مهدي بازرگان در يك مصاحبه راديويي كه در اين روز در اروپا پخش شد اظهار داشت كه شاه با مداخله درهمه امور كشور كه قانونا از اختيارات او نيست مردم را برضد خود برانگيخته و براي جبران ، ديگر فرصتي ندارد.

2002: ژنرال پرويز مشرف از طريق يك انتخابات شبيه رفراندم (يك نامزده = راي بله يا نه) براي يك دوره ديگر رئيس جمهوري پاكستان شد. وي قبلا با كودتاي نظامي روي كار آمده بود. رياست بر پاكستان از طريق كودتاي نظامي، تقريبا امري عادي شده است.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  1:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها