0

با امضاي توافقنامه تجارت آزاد ايران و سوريه عملياتي شد

 
farashbandzare
farashbandzare
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 3535
محل سکونت : فارس

با امضاي توافقنامه تجارت آزاد ايران و سوريه عملياتي شد

با امضاي توافقنامه تجارت آزاد ايران و سوريه عملياتي شد

توافقنامه تجارت آزاد ايران و سوريه به منظور تبادل كالا ميان دو كشور بدون تعرفه عملياتي شد.
به گزارش ايسنا، ديروز در حاشيه نخستين نمايشگاه اختصاصي توليدات سوريه اين توافق نامه كه قرار بود طي پنج سال عملياتي شود، با هماهنگي دو كشور ايران و سوريه و توافق هاي صورت گرفته بدون طي اين مدت عملياتي شد.
بنابر اعلام وزير صنعت، معدن و تجارت، در همين راستا ديروز اولين كالاي ترانزيتي سوريه از مسير عراق وارد ايران شد.
مهدي غضنفري وزير صنعت، معدن وتجارت در اين مراسم ابتدا با اظهار تأسف از وقوع جنگ در سوريه و حمايت استكبار جهاني از مخالفان اين كشور اظهار اميدواري كرد كه هرچه زودتر مناقشات در اين كشور به پايان برسد. وي گفت: مسير اصلاح در سوريه از كشتار نمي گذرد، بلكه راه آن مذاكره و تعامل است.
او همچنين با اظهار اميدواري نسبت به اين كه بلوك اقتصادي جديدي در منطقه شامل ايران، سوريه، عراق و لبنان شكل گيرد، با اعلام آغاز تجارت آزاد ميان كشورهاي ايران و سوريه گفت: با اين اتفاق همه رديف هاي تعرفه اي براي تبادل كالا بين دو كشور حذف مي شود و تعرفه حداكثر 4 درصد خواهد بود.
وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: هم اكنون حجم تجارت بين دو كشور 600 تا 800 ميليون دلار است كه با اجراي اين توافق نامه اميد مي رود اين توافق به دو ميليارد دلار ظرف دو سال آينده برسد.
وي اعلام كرد: ايران هم اكنون جزو 10 كشور جهان در زمينه توليد سيمان، مس و سنگ تزئيني، بيستمين كشور در جهان در زمينه توليد فولاد و خودرو و بزرگترين توليدكننده سرب و روي خاورميانه است.
در اين مراسم محمد نهاونديان، رئيس اتاق بازرگاني صنايع و معادن و كشاورزي ايران، نيز با ابراز خرسندي از اجراي اين توافق نامه گفت: اين آغاز يك اتفاق بزرگ در اقتصاد ايران است و سوريه طلسم تجارت آزاد در ايران را شكست.
او با بيان اين كه اقتصاد ايران به مرحله اي رسيده كه بايد به فضاي تجارت آزاد آغوش بگشايد، افزود: توانمندي هاي اقتصاد ايران به ديوار بلند تعرفه نياز ندارد.
نهاونديان با تأكيد بر اين كه تجارت آزاد ميان كشورهاي اسلامي بايد گسترش يابد، افزود: از سوي ديگر بايد از توليد حمايت پايدار داشته باشيم و در مرحله جهاني شدن بايد به توسعه منطقه اي انديشيد.
رئيس اتاق بازرگاني صنايع و معادن و كشاورزي ايران با تأكيد بر اين كه نمي توان برنامه توسعه ملي را براساس انزوا از اقتصاد جهاني تدوين كرد، گفت: فايد بزرگ منطقه اي ناشي از اجراي توافق نامه تجارت آزاد براي سوريه و ايران اين است كه از اين طريق ايران به مديترانه و سوريه به اقيانوس هند دسترسي پيدا مي كند.
او با انتقاد از كساني كه معتقدند اقتصادهاي مشابه نمي توانند با هم تعامل داشته باشند، گفت: آمارهاي تجارت بين الملل نشان مي دهد كه بيشترين حجم تجارت در اقتصادهاي مشابه رخ مي دهد و راه آن نيز سرمايه گذاري مشترك است.
نهاونديان همچنين به طرف سوري پيشنهاد داد در زمينه حمل و نقل، غذا، كشتيراني، ايجاد موسسات مالي، خودروسازي و نساجي توافق نامه هايي را با طرف ايراني به امضا برسانند.
نمايشگاه اختصاصي
نخستين نمايشگاه اختصاصي توليدات سوريه در ايران در مراسمي با حضور وزير اقتصاد و بازرگاني سوريه و وزير صنعت، معدن و تجارت ايران به طور رسمي فعاليت خود را آغاز كرد.
اين نمايشگاه كه به مدت 5 روز در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران به كار خود ادامه مي دهد، در فضايي به وسعت 7 هزار و 400 مترمربع و با مشاركت 260 شركت سوريه ميزبان علاقه مندان خواهد بود.
شناساندن بيش از پيش ظرفيت شركت هاي سوريه به طرف هاي ايراني و به دنبال آن توسعه تجارت و روابط اقتصادي دو كشور، از اهداف برگزاري اين نمايشگاه است.
بيش از 60 درصد از شركت ها و توليدكنندگان حاضر در نمايشگاه توليدات سوريه در تهران از بخش نساجي و پوشاك هستند و صنايع غذايي، پوست و پتروشيمي، مواد شيميايي و لوازم آرايشي بخش هاي ديگر اين نمايشگاه را تشكيل مي دهند

سیــر و ســلــوک عــارفــانــه

http://bayanbox.ir/view/279314356572007390/solook.gif

"خــــدا"

یار همیشه همراه

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  5:22 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها