0

روزنامه نگار آمريكايي: ايران به امتيازات بزرگي در برابر غرب براي چانه زني در مذاكرات دست يافته است

 
farashbandzare
farashbandzare
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 3535
محل سکونت : فارس

روزنامه نگار آمريكايي: ايران به امتيازات بزرگي در برابر غرب براي چانه زني در مذاكرات دست يافته است

روزنامه نگار آمريكايي: ايران به امتيازات بزرگي در برابر غرب براي چانه زني در مذاكرات دست يافته است

يك روزنامه نگار آمريكايي در مقاله اي به ايران و اين كه توانسته به مرور به امتيازات بيشتري در برابر آمريكا دست يابد و از آن به عنوان امتيازي در مذاكرات استفاده كند اشاره كرد.
به گزارش فارس پايگاه اينترنتي شبكه الجزيره در مقاله اي به قلم «گرت پورتر» روزنامه نگار آمريكايي به تحليل راهبرد ديپلماتيك ايران در پرونده هسته اي پرداخته و عنوان مي كند كه پيشرفت ايران در برنامه هسته اي موجب افزايش اقتدار و توان اين كشور در مذاكرات با غرب شده است.
نويسنده اين مقاله ابتدا به جمله اي كه «گري سيمور» نايب رئيس پيشين مركز مطالعات روابط خارجي آمريكا در سال 2009 عنوان كرد اشاره مي كند. سيمور در سال 2009 و در جمع بندي كه در رابطه با ايران ارائه داد عنوان كرده بود كه ايران همواره از ادامه گفت و گوها استقبال مي كند، آنقدر كه بتواند سانتريفيوژ بسازد. سيمور اعلام مي كند كه راهبرد ايران استفاده از مذاكرات و خريدن زمان است، به نحوي كه بتواند در برنامه هسته اي خود به پيشرفت دست يابد.
نويسنده اين مقاله مي افزايد: چنين عباراتي بارها در صحبت هاي اوباما و ديگر مقامات رسمي آمريكا نيز تكرار شده است. در نظر گرفتن اين فرض از سوي مشاورين اوباما و اينكه ايران به دنبال خريد زمان در جهت دستيابي به سلاح هسته اي است، موجب شده تا آمريكا به «ديپلماسي اجبار» روي آورد، به اين معني كه از يك سو ايران را در معرض تحريم هاي نفتي قرار مي دهد و از سويي عنوان مي كند كه ايران در شكست مذاكرات مقصر است، و از اين طريق راه را براي حمله اسرائيل به تاسيسات هسته اي ايران باز مي كند. اما اين تفكر كه اوباما از زمان جرج بوش به ارث برده است، به شواهد بسياري بي توجه است كه همه آن ها مبين اين واقعيت است كه تلاش ايران براي غني سازي اورانيوم در جهت دست يابي به سلاح هسته اي نيست، بلكه به منظور بالا بردن توان چانه زني در مذاكرات با آمريكا و غرب انجام مي شود.
ايران به دنبال آن بوده است تا بتواند به مرور به امتيازات مناسب در برابر آمريكا دست يابد تا بتواند در مذاكرات به قدرت مناسب برسد.
پس از حمله آمريكا به عراق بود كه شرايط براي ايران شروع به تغيير كرد. به باور مقامات امنيت ملي ايران، اين كشور در سال 2002 و 2003 توانست به دو امتياز مهم دست يابد. اولين مورد آن بازداشت سران القاعده از سوي ايران و نياز دولت بوش به مذاكره با ايران بود. اما دومين امتياز كه از سوي ايرانيان بسيار مهم تلقي مي شود، گزارش سرويس اطلاعاتي آمريكا از پيشرفت ايران در برنامه هسته اي است. در اين گزارش سرويس هاي اطلاعاتي آمريكا عنوان كرده بودند كه اين پيشرفت ايران در برنامه هسته اي آن ها را غافلگير كرده است. در فوريه 2003 هم پس از بازديد هيئت اعزامي آژانس بين المللي انرژي اتمي به ايران، «كالين پاول» وزير خارجه وقت آمريكا برنامه هسته اي ايران را بسيار پيشرفته تر از آني خواند كه پيش از اين تصور مي شد.
در سال 2003 بود كه آمريكا از ايران خواست تا حمايت از حزب الله لبنان و حماس در فلسطين را متوقف كند، كه همين امر هم نشان دهنده آن است كه حمايت هاي ايران از حزب الله و حماس به عنوان برگ برنده اي ديگر براي ايران در مذاكرات به حساب مي آيد.
گرت پورتر در ادامه اين مقاله مي افزايد: در سال 2006 بود سران ايران به اين جمع بندي رسيدند كه قدرت ايران به طرز چشمگيري افزايش يافته و در همان زمان غني سازي اورانيوم از سر گرفته شد. در همان سال هم بود كه، علي اكبر ولايتي مشاور رهبر ايران و وزير خارجه اسبق با اشاره به تاثيرگذاري كه ايران در فلسطين و عراق دارد، عنوان كرد كه ايران هيچگاه تا اين حد قدرتمند نبوده است.
نويسنده اين مقاله تاكيد مي كند، در حالي كه غرب تصور مي كرد ايران توان غني سازي 20درصد و ساخت صفحات سوخت مورد نياز براي تجهيزات هسته اي را ندارد، اما ايران واقعا توانست اين كار را انجام دهد و با اين كار به امتيازات بيشتري در مذاكرات با غرب دست يافت.
اين مقاله در پايان به اين نكته اشاره مي كند كه، وقت آن رسيده كه آمريكا نگاه سطحي خود نسبت به ايران را تغيير دهد و نياز به مذاكرات واقعي با ايران بر سر موضوعات اساسي را بپذيرد

سیــر و ســلــوک عــارفــانــه

http://bayanbox.ir/view/279314356572007390/solook.gif

"خــــدا"

یار همیشه همراه

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  5:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها