0

نرمش غرب در برابر غني‌سازي توسط ايران

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

نرمش غرب در برابر غني‌سازي توسط ايران

 

روز گذشته يك رسانه آمريكايي مدعي چرخش و در واقع نرمش كاخ سفيد در مواجهه با فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران شد. موافقت با غني‌سازي اورانيوم در حدي بيش از 5/3 درصد،‌ موضوعي بود كه روزنامه لس‌آنجلس تايمز به آن اشاره كرد و نوشت: برخي از مقامات آمريكايي مدعي شده‌اند در مواضع دولت اين كشور در قبال پرونده هسته‌اي ايران تغييري محسوس مشاهده شده است به گونه‌اي كه به نظر مي‌رسد دولت كنوني آمريكا با غني‌سازي اورانيوم در ايران در سطح 5 درصد هم موافقت خواهد كرد.

البته در اين گزارش عنوان شده كه غرب در عوض از ايران خواسته است با نظارت بين‌المللي بيشتر موافقت كند. به نوشته اين روزنامه، اين خبر مي‌تواند بيانگر اعطاي يك امتياز عمده به وسيله آمريكا به ايران باشد.

به گزارش ايسنا، روزنامه لس‌آنجلس تايمز همچنين افزود: اين باور ميان سياستمداران غربي ايجاد شده است كه ايران توقف كامل غني‌سازي اورانيوم را نخواهد پذيرفت و اصرار بر اين موضوع به ادامه مذاكرات هسته‌اي لطمه خواهد زد. علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه ايران پيش‌تر گفته بود ايران از حق خود براي غني‌سازي گذشت نخواهد كرد. وي در عين حال گفت‌وگو درباره ميزان غني‌سازي را رد نكرده بود. دولت آمريكا هنوز به اين گزارش واكنشي نشان نداده و اين در حالي است كه تاكنون موافقت با هر ميزان غني‌سازي اورانيوم توسط ايران يك موضوع جنجالي براي غربي‌ها بوده است. چرا كه غني‌سازي اورانيوم بيش از ۵ ‌/‌ ۳ درصد كه براي مصارف صلح‌آميز است، همواره جزو خطوط قرمز غرب بوده است اما گويا دولت اوباما اخيرا اين خط قرمز را پشت سر گذاشته است.

اين نرمش در شرايطي ديده مي‌شود كه ايران و گروه 1+5 (‌متشكل از آمريكا، انگليس، فرانسه، آلمان، چين و روسيه) بتازگي پس از ۱۵ ماه وقفه مذاكرات هسته‌اي را از سر گرفته‌اند. اولين دور اين مذاكرات 26 فروردين گذشته با اعلام رضايت طرفين در استانبول به پايان رسيد.

ايران و 5 عضو دائم شوراي امنيت به همراه آلمان قرار است سوم خرداد ماه نيز دور دوم اين مذاكرات را در بغداد برگزار كنند. به نظر مي‌رسد كه در رويكرد تغيير در مواضع هسته‌اي آمريكا و غرب، ضرورتا بايد حق ايران براي استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي به رسميت شناخته شود. در واقع ترديدي نيست كه جزئيات فني مذاكرات در روندي تدريجي و زمان‌بر حاصل خواهد شد اما مبناي مذاكرات قاعدتا و لزوما بر اساس اين موضع و رفع تحريم‌ها شكل خواهد گرفت.

پيش‌شرطي براي مذاكرات بغداد وجود ندارد

از سوي ديگر سخنگوي كاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا تاكيد كرد: هيچ پيش‌شرطي در رابطه با دور بعدي مذاكرات ايران و 1+5 وجود ندارد. به گزارش خبرگزاري ترند، مايكل مان سخنگوي اشتون‌ با اعلام اين خبر افزود: ظرف چند هفته آينده نمايندگان ما با ايراني‌ها براي تدوين دستور كار نشست پيش‌ رو گفت‌‌وگو خواهند كرد.

مخالفت روسيه با تحريم نفتي ايران

در همين حال، روسيه مخالفت خود را با تحريم نفتي ايران صراحتا اعلام كرد و خواهان اجراي سياست گام به گام براي پايان دادن به مناقشه هسته‌اي شد.

سرگئي لاوروف، با تاكيد بر اين‌كه تحريم نفتي ايران به وسيله اتحاديه اروپا به اعضاي اين اتحاديه لطمه خواهد زد،‌ افزود: اتحاديه اروپا از خريداري نفت ايران خودداري مي‌كند در حالي كه كشورهاي عضو اين اتحاديه به نفت ايران وابسته هستند. لاوروف كه با يك شبكه تلويزيوني روس گفت‌وگو مي‌‌كرد، ضمن مخالفت با گسترش تحريم‌ها عليه ايران، تصريح كرد: ممكن است بگويند كمبود نفت ايران جبران مي‌شود ولي بعضي از پالايشگاه‌ها صرفا براي تصفيه نفت ايران تنظيم شده‌اند و تنظيم مجدد آنها نياز به سرمايه‌گذاري دارد كه اتحاديه اروپا به سختي از پس آن برخواهد آمد.

وزير خارجه روسيه در ادامه سخنانش تصريح كرد:تحريم‌هاي يكجانبه‌اي كه شركاي غربي ما به آن متوسل مي‌شوند تنها باور كساني را تقويت مي‌كند كه معتقدند غرب به حل و فصل مسائل مربوط به گسترش فناوري‌هاي هسته‌اي بي‌علاقه و در پي تغيير نظام ايران است. به گفته وزير خارجه روسيه، غرب بايد ايران را در ازاي كاهش تدريجي تحريم‌ها به همكاري ترغيب كند. پيش از اين روسيه خواستار اجراي سياست گام به گام براي كاهش تنش‌هاي هسته‌اي غرب با ايران شده بود. بنابر پيشنهاد مسكو، گسترش تعداد سانتريفيوژهاي هسته‌اي ايران در ازاي توقف گسترش تحريم‌هاي بين‌المللي متوقف مي‌شود تا به اين شكل امكان حل اين موضوع به طور مسالمت‌آميز فراهم شود. روسيه مي‌گويد در مذاكرات اخير در استانبول پيشنهادهاي خود را در اين باره مطرح كرده است. ايران و كشورهاي غربي صحبت چنداني درباره اين پيشنهاد روسيه نكرده و فقط گفته‌اند نمايندگاني از سوي دو طرف در حال تعيين مداليته مذاكرات هسته‌اي براي نشست بغداد هستند.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

یک شنبه 10 اردیبهشت 1391  12:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها