0

رعايت بهداشت دهان و دندان در ايرانيان مطلوب نيست

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

رعايت بهداشت دهان و دندان در ايرانيان مطلوب نيست

مشاور علمي كنگره 52 انجمن دندانپزشكي ايران با بيان اينكه ميزان رعايت بهداشت دهان و دندان در ميان ايرانيان بر اساس شاخص‌هاي بهداشت جهاني مطلوب نيست، گفت: البته آمار مطالعه شده‌اي در اين خصوص وجود ندارد.

به گزارش سرويس سلامت ايسنا، دكتر حسن رزمي با بيان اينكه مبنا و اساس درگيري و ابتلاي ريشه دندان عدم رعايت بهداشت دهان و دندان است، اظهار كرد: با مراجعات مكرر و دوره‌اي به كلينيك، مطب و درمانگاه، پوسيدگي دندان نيز قابل پيشگيري، تشخيص و مهار است.

وي با تاكيد بر اينكه درگيري بافت مركزي دندان (پالپ) قابل مهار است، ادامه داد: اما شمار قابل توجهي از مردم در مراحل پيشرفته پوسيدگي و با تظاهرات دردهاي شديد مراجعه مي‌كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص تشخيص افتراقي مراحل اوليه و پيش رفته پوسيدگي افزود: در پوسيدگي‌هاي سطحي كه مينا و عاج درگير مي‌شود، تظاهرات به صورت حساسيت در برابر گرما و سرما و حتي شيريني و ترشي است كه در مراحل نخست پوسيدگي قابل پيشگيري است و علائم آن چندان آزار دهنده نيست.

دكتر رزمي گفت: چنانچه پوسيدگي تا بافت مركزي دندان پيشرفت كرده باشد علائم به صورت دردهاي طولاني، تيركشنده و دردهاي شبانه تظاهر مي‌كند كه در اين مرحله مي‌توان اين علائم را با روشهاي درماني و با استفاده از مواد مخصوص رفع و دندان را حفظ كرد.

وي ادامه داد: با بي‌توجهي و پيشرفت بيشتر پوسيدگي بافت مركزي دندان ملتهب و عفوني مي‌شود و به صورت آبسه‌هاي دنداني بروز مي‌كند در مواردي آبسه بر روي لثه دندان به فيستول تبديل مي‌شود و درمان آن به اصطلاح عاميانه عصب كشي است كه در واقع همان درمان ريشه است.

مشاور علمي كنگره 52 انجمن دندانپزشكي ايران با انتقاد از عدم اطلاع رساني كافي در خصوص رعايت بهداشت دهان و دندان از طريق رسانه‌ها و نهادهاي مسئول افزود: وزارت بهداشت و درمان بايد در اين خصوص فعالتر و موثرتر ظاهر شود.

دكتر رزمي با بيان اينكه سياست‌هاي كوتاه مدت و درمان محور در اين زمينه پاسخگو نيست، گفت: هزينه بهداشت و پيشگيري به مراتب كمتر از درمان ريشه و ساير درمانهاي پيچيده دندانپزشكي است.

وي با بيان اينكه عفوني شدن ريشه دندان به معناي كشيدن آن نيست، يادآور شد: علم درمان ريشه راه درمان بسياري از اين موارد است.

كنگره 52 انجمن دندانپزشكي ايران (بزرگترين كنگره ساليانه دندانپزشكي ايران) امسال با شعار «آموزش شكست‌ها راهبري‌ به سوي موفقيت» 19 تا 22ارديبهشت در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار مي‌شود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 9 اردیبهشت 1391  11:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها