0

تحریم نفت ایران به ضرر اروپاست

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

تحریم نفت ایران به ضرر اروپاست

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه روسیه با تاکید بر زیان اروپا از تحریم نفت ایران گفت اتحادیه اروپا از خرید نفت ایران امتناع می کند، در حالی که بسیاری از کشورهای عضو این اتحادیه به نفت ایران وابسته هستند.

خبرگزاری فارس: تحریم نفت ایران به ضرر اروپاست

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، روسیه دیروز مخالفت خود را با تحریم های جدید علیه ایران اعلام و تاکید کرد، تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا به ضرر کشورهای عضو این اتحادیه تمام خواهد شد.

سرگی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه 24 تلویزیون دولتی روسیه گفت: «اتحادیه اروپا از خرید نفت ایران امتناع می کند، در حالی که بسیاری از کشورهای عضو این اتحادیه به نفت ایران وابسته هستند.»

وی افزود: «البته یکی می تواند بگوید که کسری ناشی از این اقدام جبران خواهد شد، اما برخی پالایشگاه ها به طور خاص با نفت ایران کار می کنند... و تنظیم مجدد آنها نیازمند سرمایه گذاری های اساسی است که اتحادیه اروپا در حال حاضر به سختی می تواند از عهده آن برآید.»

روسیه تا کنون حمایت خود را از 4 دور تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اعلام کرده است. این تحریم ها با هدف متوقف ساختن برنامه هسته ای ایران وضع شده اند.

لاورف بر موضع موسکو در قبال تحریم های بیشتر سازمان ملل و اقدامات سایر کشور ها و سازمان های بین المللی و از جمله تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران که از ابتدای جولای اجرایی خواهد شد، مجددا تاکید کرد.

لاورف گفت: «تحریم های یکجانبه که شرکای غربی ما به آن توسل جسته اند، یعنی دور زدن شورای امنیت، تنها...موضع آن گروهی را در ایران تقویت می کند که مطمئن هستند غرب مایل به حل و فصل موضوعات مربوط به عدم اشاعه فن آوری های هسته ای نیست، بلکه مایل به تغییر رژیم در ایران است.»

لاورف که در آستانه برگزاری دور دوم مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهانی که قرار است ماه آینده در بغداد برگزار شود، سخن می گفت، خاطر نشان ساخت که تمرکز اصلی باید بر متقاعد کردن منطقی تهران به همکاری به منظور رها شدن از تحریم ها باشد.

روسیه طرحی را موسوم به طرح گام به گام برای حل مناقشه هسته ای ایران پیشنهاد کرده است.

لاورف افزود، باید «یک نقشه راه منسجم و واقع بینانه به ایران ارائه شود، طرحی که بر پایه اصل اقدام در برابر اقدام باشد.»

وی با تکرار پیشنهاد روسیه گفت، به عنوان شروع، ایران می تواند فعالیت تعدادی از سانتریفیوژ های خود را در سطح فعلی ثابت نگه دارد، تا در مقابل، قدرت های جهانی از اعمال تحریم های جدید علیه تهران صرف نظر کنند.

ایده اصلی این است که «اگر ایران برداشتن گام ها را برای تامین نظر شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز کند و به تعداد سانتریفیوزهای خود اضافه نکند، در مقابل، برخی تحریم های مشخص نیز در همین حد ثابت خواهند ماند و گسترش پیدا نخواهند کرد.»

وی افزود، سپس اگر ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش داد، برخی تحریم ها برداشته خواهد شد و سرانجام، «غنی سازی اورانیوم توسط ایران در زمان گفتگوها ثابت خواهد ماند» تا تمام تردیدها و شبهات درباره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران برطرف شود.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه اضافه کرد: «و پس از اینکه این تثبیت موقت میزان غنی سازی برداشته شد» ایران می تواند سوخت هسته ای مورد نیاز خود را تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی تولید کند.

روسیه می گوید، پیشنهاد مربوط به سانتریفیوژها در دور اول گفتگو ها که اوایل ماه جاری در استانبول برگزار شد، بین دو طرف به بحث گذاشته شده است. مقامات ایرانی و غربی اظهار نظر زیادی در باره این پیشنهاد انجام نداده اند، اما دیپلمات های اروپایی گفته اند که تحریم نفتی، تحریم جدید محسوب نمی شود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 9 اردیبهشت 1391  7:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها