0

طالبان مذاکرات صلح با آمریکا را از سر گرفت/بررسی طرح آتش‌بس

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

طالبان مذاکرات صلح با آمریکا را از سر گرفت/بررسی طرح آتش‌بس

نسخه چاپيارسال به دوستان
طالبان مذاکرات صلح با آمریکا را از سر گرفت/بررسی طرح آتش‌بس

خبرگزاری فارس: پس از توقف 2 ماهه مذاکرات صلح بین طالبان و آمریکا، این گروه بار دیگر حاضر شد با آمریکا در قطر مذاکره کند.

خبرگزاری فارس: طالبان مذاکرات صلح با آمریکا را از سر گرفت/بررسی طرح آتش‌بس

به گزارش فارس به نقل از "تلویزیون یک" افغانستان، یک منابع طالبان به "شبکه چهار" انگلیس گفته ‌است که اعضای این گروه با نمایندگان "باراک اوباما" در قطر بار دیگر پشت میز مذاکره نشستند.

این منبع که خواسته نام وی فاش نشود، افزوده است که مذاکرات از 3 هفته پیش آغاز شده و تاکنون 2 دور مذاکرات برگزار شده است.

بر اساس این خبر، در این مذاکرات هیئت پنج نفره طالبان به سرپرستی "طیب آغا" و با حضور "شهاب‌الدین دلاور" سفیر سابق رژیم طالبان در عربستان، با نمایندگان آمریکا مذاکره می‌کنند.

منابع طالبان طالبان اعلام کرده‌اند: در مذاکرات گذشته بین این گروه و آمریکا فقط آزادی پنج تن از سران طالبان از گوانتانامو مطرح بود اما آمریکا و دولت افغانستان در دور جدید مذاکرات، طرح آتش‌بس را نیز با نمایندگان طالبان مطرح کرده‌اند.

طالبان حدود 2ماه پیش با انتشار بیانیه‌ای، مذاکرات صلح با آمریکا را به خاطر آنچه که غیرشفاف بودن مذاکرات صلح عنوان کرد، به تعلیق درآورد.

پیش از این طالبان و آمریکا چندین بار مذاکره کردند که نتایجی در پی نداشت.

در همین هیئتی به رهبرى "معصوم استانکزى" رئیس دبیرخانه شوراى عالى صلح افغانستان هفته گذشته وارد واشنگتن شد.

بر اساس این اطلاعیه، "محمد اسماعیل قاسمیار" مشاور روابط بین‌الملل شوراى عالى صلح، "صدیقه بلخى"، "حوا علم نورستانى" و "قسیم لودین" اعضای شورای عالی صلح در این هیئت حضور دارند.

هیئت‌ اعزامی به نمایندگی از شورای عالی صلح افغانستان با اعضاى مهم کنگره آمریکا، "مارک گراسمن"، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، برخى از نمایندگان اداره توسعه‌ بین‌الملل آمریکا (USAID) و شمارى از مقامات بلند پایه وزارت امور خارجه این کشور ملاقات کردند.

"حوا علم نورستانی" پس از بازگشت به کابل، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، نتایج دیدار و مذاکرات هئیت شورای عالی صلح افغانستان را با اعضای کنگره و دیگر مقام‌های آمریکایی در مورد آزادی زندانیان طالبان، مثبت ارزیابی کرد.

نورستانی اظهار داشت: هیئت شورای عالی صلح افغانستان در این سفر به مقام‌های آمریکایی پیشنهاد کرد که برای تسریع در روند صلح لازم است زندانیان طالبان از زندان گوانتانامو آزاد شوند.

وی افزود: مقام‌های آمریکایی در پاسخ به این پیشنهاد هیئت شورای عالی صلح، جواب مثبت داده و عنوان کردند: درصورتی که رهایی چند زندانی طالبان و موارد دیگر مانند توقف عملیات‌های شبانه، باعث تقویت روند صلح می‌شود، آمریکا در این زمینه مشکلی ندارد و با این پیشنهاد موافق است.

تاکنون سخنگوی طالبان در این باره اظهار نظری نکرده است و در وب‌سایت‌های وابسته به این گروه نیز مطلبی در این مورد منتشر نشده است.

انتهای پیام/م

 
 
شنبه 9 اردیبهشت 1391  5:19 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها