0

«نظارت، حلقه مفقوده بازار» - روزنامه آفرينش - حميدرضا عسگري

 
salmanjavan
salmanjavan
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1390 
تعداد پست ها : 11418
محل سکونت : اصفهان

«نظارت، حلقه مفقوده بازار» - روزنامه آفرينش - حميدرضا عسگري

«نظارت، حلقه مفقوده بازار» سرمقاله روزنامه آفرينش به قلم حميدرضا عسگري است كه در آن مي خوانيد:
بر اساس تئوري هاي اقتصادي، کشورهايي که بخش خصوصي آنها به عنوان يک بخش منفعل تحت سياست هاي اقتصادي دولت قرار دارند، توانايي رقابت و قيمت گذاري برحسب کيفيت را از دست مي دهند.

در مقابل عدم نظارت و كنترل بر قيمت گذاري ها بر حسب مرغوبيت کالا و عدم ثبات مستمر در هزينه هاي توليد، نوعي خود محوري درامر قيمت گذاري ايجاد مي شود که نهايتاً با ورود دولت و سياست هاي کنترلي آن بخشي از حباب قيمت ها از بين مي رود.

اما همچنان قيمت کالاي عرضه شده با ارزش واقعي آن فاصله فراوان دارد. در اين بين متضرر اصلي مصرف کننده است که مجبور است خود را با اين کشمکش هاي قيمتي و نظارتي وفق دهد.

اما علت به وجود آمدن اين عدم تعادل را مي توان درچند زمينه مورد بررسي قرارداد.

1- واگذاري امورتوليدي به بخش هاي خصوصي در کشور به صورت واقعي صورت نمي گيرد. دولت در واگذاري توليد به بخش خصوصي، خودش همچنان دراين صنعت به عنوان يک قدرت تاثير گذارباقي مي ماند. نتيجه اين مي شود که توليد کنندگان خصوصي زير بار هزينه هاي توليد کنار مي کشند وتنها واحدهايي که مورد حمايت هاي کنترلي دولت هستند باقي مي مانند.

2- اگر دولت توليد لبنيات را به بخش خصوصي واگذار مي کند، بايد درتهيه پيش نيازها و پس زمينه هاي اين صنعت نيز توليد کنندگان را همراهي کند. به عنوان مثال واردات دستگاه هاي صنعتي يا خوراک و داروهاي مورد نياز دامداران براي تهيه محصولات لبني با موانع و محدوديت هاي فراوان گمرکي و تعرفه هاي سنگين دولتي مواجه مي شود که عملاً بخش خصوصي را با افزايش هزينه هاي توليد مواجه مي کند. اين جاست که ديگر بحث کيفيت از ميان مي رود و فقط افزايش قيمت به عنوان تنها راه موجود براي توليدکننده باقي مي ماند.

3- اما مهمترين چالشي که همواره باعث خسران توليدکننده و مصرف کنندگان مي شود بحث نظارت بر امر توليد است. همانطورکه گفته شد درامر خصوصي سازي ها دولت يک صنف خاص را واگذار مي کند اما درمورد پيش زمينه هاي توليد و پس زمينه هاي عرضه آن نظارت سازنده اي ندارد. به عنوان مثال در مورد افزايش اخير قيمت مرغ، واردات و تهيه دان مرغ براي مرغداري ها مشکل بسياري ايجاد کرد و قيمت مرغ را به 5 هزار تومان هم رساند. در اين قسمت به سبب عدم نظارت بر امر پيش نيازها و افزايش هزينه هاي توليد ، قيمت ها روبه افزايش مي گذارند و مصرف کننده متضرر خواهد شد و بايد تاوان سوء نظارت را پرداخت کند. از سوي ديگر دولت براي شکست قيمت ها دربازار، واردات را در دستور کار قرار مي دهد و يک باره قيمت ها را مي شکند. اينجا توليدکنندگان که با هزينه هاي فراوان محصول خود را توليدکرده اند متضرر مي شوند و تا مرز ورشکستگي و تعطيلي واحد توليدي خود پيش مي روند.

بحث قيمت شير و لبنيات نيز در چند وقت گذشته نمونه بارز اين معضلات نظارتي است بر اساس مصوبه دولت قيمت شير خام بايد هر ليتر 630 تومان باشد اما در حال حاضر بالغ بر 850 تومان به کارخانجات لبني فروخته مي شود.

قيمت شير در انواع برندها و بسته بندي ظروف پلاستيکي که تا سه ماه پيش 850 تومان بود اما در اسفند ماه به 1100 تا 1150 تومان رسيد و در حال حاضر به 1400 تا 1450 تومان رسيده است.

انتظار مي رفت با حذف يارانه شير بازار اين محصولات رقابتي باشد اما عدم نظارت برامر توليد و قيمت گذاري اين کالا باعث شده است تا همواره شاهد تخلف و کم فروشي در خصوص محصولات لبني باشيم.

ناگهان چقدر زود دیر می شود...

شنبه 9 اردیبهشت 1391  1:32 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها