0

مرحله دوم انتخابات به مثابه مرحله‌اي از مردم‌سالاري

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

مرحله دوم انتخابات به مثابه مرحله‌اي از مردم‌سالاري

جام جم آنلاين: در ابتدای این یادداشت باید اشاره شود كه مشاركت نزد یك به 50 درصدی مردم تهران در انتخابات ـ كه پیش از انتخابات پیش‌بینی نمی‌شد‌‌ ـ‌ نشان اعتماد قاطبه مردم به سلامت سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران است.

پیام این حضور این است كه مرد م عملكرد این سیستم را ـ به‌رغم سخنان گفته شد ه از سوی مخالفان و معاندان ـ قبول دارند.

به نظر من مهم‌ترین پیام عملكرد سیاسی مرد م تهران در انتخابات، فارغ از افراد برگزیده شده و نشده، این پیام است اما به موضوع این یادداشت یعنی مرحله دوم انتخابات بپرد ازم.

در مورد نفس وجود مرحله دوم باید گفت این مرحله نیز مانند مرحله اول انتخابات مرحله‌ای از نمود مردم‌سالاری در جامعه است و علاوه بر افزایش مشاركت سیاسی مردم باعث می‌شود میان انواع كاندیداها دسته‌بندی‌ها و سطح‌بندی‌هایی در فضای سیاسی نخبگان شكل بگیرد بنابراین نباید به این مرحله به چشم یك آسیب یا تهدید نگاه كرد و توجه داشت كه هرگونه تغییر در این مرحله به عنوان یك مرحله سیاسی مفید و ضروری نیاز به تامل جدی دارد و باید جوانب كار به صورت اساسی دیده شود تا آن‌گونه نشود كه رای پایین برخی از افراد برگزیده شده در كلان، به ضرر مجلس تمام شود.

در مورد علل كشیده ‌شدن انتخابات به مرحله دوم هم باید گفت به نظر می‌رسد سه عامل در این اتفاق موثر است: اولین عامل تعدد فهرست‌ها (در شهرهای بزرگ به عنوان كانون رقابت‌های سیاسی) و تعدد نامزد ها در شهرهای كوچك است. عامل دوم تعد اد بالای رأی‌های تك‌رأی یا چند رای است كه خود می‌تواند معلول شناخت كم مرد م از نامزد های انتخاباتی باشد. برخی از رأی‌د هندگان فقط به برخی از افراد شناخته شده رأی می‌د هند، زیرا تعد اد كمی را می‌شناسند. سومین عامل موثر در كشیده ‌شدن انتخابات به مرحله دوم، محبوبیت برخی از كاندیداهاست به طوری كه باعث می‌شود آرای سایر كاندیداها بالا نرود.

به نظر من برخلاف آنچه تصور می‌شود مشاركت سیاسی پایین یا بالای مردم، تاثیری در كشیده ‌شدن انتخابات به مرحله دوم ندارد، چرا كه همان‌طور كه مشاهده شده است، در دوره‌های مختلف و با میزان مشاركت‌های مختلف، انتخابات به مرحله دوم كشیده شده است.

فریدالدین حدادعادل - روزنامه‌نگار

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 9 اردیبهشت 1391  12:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها