0

مسعود ده نمکی: آیا مهرجویی بالاتر از نقد است؟!

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

مسعود ده نمکی: آیا مهرجویی بالاتر از نقد است؟!

 

به مردم می گویید برنامه ما را نقد کن اما وقتی به داریوش مهرجویی می رسید او را نقد نمی کنید. فکر نمی کنم حتی خود مهرجویی هم این طور فکر کند. مهرجویی چه زمانی گفته مرا نقد نکنید؟ مشکل شما از آداب نقد است نه خودِ نقد.

 

برنامه شب گذشته «هفت» در حالی برگزار شد که حامد بهداد و علیرضا سجادپور از حضور در این برنامه سرباز زدند تا به جای آنها این مسعود ده نمکی باشد که به برنامه آمده و درباره اوضاع سینمای ایران اظهارنظر کند. ده نمکی در بخشی از صحبتهای خود با انتقاد از جیرانی که گفته بود به علت اینکه مهرجویی پیشکسوت است، فیلم جدید او را نقد نمی کنیم این سوال را پرسید که آیا مهرجویی بالاتر از نقد است. بخشهایی از گفته های ده نمکی را در ادامه می خوانید:

 

مهرجویی چه زمانی گفته مرا نقد نکنید؟

«هفت» به جای مچ گیری باید به فکر چاره اندیشی باشد. «هفت» هنوز جدی گرفته نشده چراکه هنوز معلوم نیست یک برنامه تحلیلی است یا یک مجله عامیانه. آقای جیرانی! شما مردم را می پیچانید. به مردم می گویید برنامه ما را نقد کن اما وقتی به داریوش مهرجویی می رسید او را نقد نمی کنید. فکر نمی کنم حتی خود مهرجویی هم این طور فکر کند. مهرجویی چه زمانی گفته مرا نقد نکنید؟ مشکل شما از آداب نقد است نه خودِ نقد.

 

برخی از آدمهایی که حرف از فساد در سینما می زنند تا ته فساد را تجربه کرده اند

شش ماه پیش بحث فساد در فوتبال رخ داد، الان فساد در سینما، ضمن اینکه فساد در سیاست را هم داشته ایم. برای حل معضل فساد باید آسیب شناسی اخلاقی درستی در تمام امور داشته باشیم آن هم فارغ از مطالبات جناحی. متاسفانه برخی از آدمهایی که حرف از فساد در سینما می زنند تا ته فساد را تجربه کرده اند پس صحبت آنها نمی تواند ملاک برخورد باشد.

 

کسی نمی تواند بگوید این سینما لجنزار است

سینمایی که دست اندرکارانش با رهبری دیدار می کنند سینمایی است که موجودیت آن پذیرفته شده است پس کسی نمی تواند بگوید این سینما لجنزار است. با این حال این را هم می گویم همان زمانی که فیلمهای جشنواره سی اُم را دیدم به وزیر ارشاد و معاونت سینمایی به واسطه روش شان برای ارائه پروانه ساخت خرده گرفتم. اینکه فیلمهایی با تم خیانت زیاد شده ناشی از همین روش نادرست بوده است. نمی گویم فیلم با مضمون خیانت نباشد اما باید تعدادش کنترل شده باشد.

 

به جای اینکه گشت ارشاد بگذاریم...

یادمان باشد هیچ کس نمی تواند بگوید آنها که امروزه به سینما می روند جزو قشر متدین جامعه نیستند. ضمن اینکه نقد بر برخی فیلمها مساوی با مخالفت با سینما نیست. البته می بایست به جای نقد ملتها به نقد دولتها پرداخت. مثلا به جای اینکه گشت ارشاد در خیابان بگذاریم برویم یقه آنهایی را بگیریم که بنا بود برنامه فرهنگی در اختیار جوانان ما قرار دهند اما این کار را نکردند.

شنبه 9 اردیبهشت 1391  11:29 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها