0

مخالفت اروپایی‌ها با تسلیح کردهای عراق/درخواست خلع سلاح کردها از سوی دولت قانون

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مخالفت اروپایی‌ها با تسلیح کردهای عراق/درخواست خلع سلاح کردها از سوی دولت قانون

نسخه چاپيارسال به دوستان
مخالفت اروپایی‌ها با تسلیح کردهای عراق/درخواست خلع سلاح کردها از سوی دولت قانون

خبرگزاری فارس: یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون به ریاست "نوری المالکی" تاکید کرد که دولت‌های اروپایی با درخواست "مسعود البارزانی" رئیس منطقه کردستان برای خرید اسلحه مخالفت کرده‌اند

خبرگزاری فارس: مخالفت اروپایی‌ها با تسلیح کردهای عراق/درخواست خلع سلاح کردها از سوی دولت قانون

به گزارش فارس، "سامی العسکری" یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با پایگاه خبری "السومریة نیوز" گفت: دولت منطقه کردستان اگر در حال حاضر به جدایی نمی‌اندیشد و به قانون اساسی عراق پایبند است، باید تمام سلاح‌های سنگین تحت اختیارش را به دولت فدرالی تحویل دهد. زیرا قانون اساسی عراق تاکید دارد که دفاع و امنیت کشور بر عهده دولت فدرالی است و دولت محلی اجازه ندارد که اسلحه سنگین، تانک، توپ یا هواپیما داشته باشد.

وی تاکید کرد: برخورداری دولت منطقه کردستان از چنین تسلیحاتی مخالف قانون اساسی عراق است. نگرانی کردها از تسلیح عراق به جنگنده‌های F16، این حق را به اهالی کرکوک، دیالی و نینوا می‌دهد که از تانک‌های بارزانی بترسند.

این رهبر ائتلاف دولت قانون افزود: دولت کردستان از آمریکایی‌ها خواسته است که 300 جنگنده ارتش عراق را که طی سرنگونی صدام به غنیمت گرفته به کردها بدهد. بارزانی همچنین از چند دولت اروپایی خواسته است که کردها را به تانک و سلاح‌های ضدهوایی مجهز کند اما اروپایی‌ها با این درخواست که مخالف توافقنامه‌های بین‌المللی است، مخالفت کرده‌اند.

عسکری تاکید کرد: مخالفت بارزانی با تجهیز عراق به جنگنده‌های F16 بدلیل سخنرانی مالکی در نشست رهبران امنیتی عراق نبود، بلکه این سیاست کلی و قدیمی کردها است.

بارزانی از کنگره آمریکا خواسته است که توافقنامه فروش این جنگنده‌ها به دولت عراق را لغو کند.

انتهای پیام/++

 
 
شنبه 9 اردیبهشت 1391  11:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها