0

عربستان براندازی دولت مالکی را در دستور کار خود قرار داده است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

عربستان براندازی دولت مالکی را در دستور کار خود قرار داده است

نسخه چاپيارسال به دوستان
کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با فارس:
عربستان براندازی دولت مالکی را در دستور کار خود قرار داده است

خبرگزاری فارس: کارشناس مسائل عراق با بیان اینکه رسانه‌های سعودی آشکارا از اهداف ریاض برای سرنگونی نوری المالکی نخست وزیر عراق سخن می‌گویند، تاکید کرد که ریاض براندازی مالکی از طریق پارلمان عراق را سرلوحه سیاست خود در قبال عراق قرار داده است.

خبرگزاری فارس: عربستان براندازی دولت مالکی را در دستور کار خود قرار داده است

"محمد حسن البحرانی" کارشناس مسائل عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌‌الملل فارس با اشاره به سفر اخیر نوری المالکی نخست وزیر عراق به تهران گفت: معتقدم که این سفر با توجه به تحولات حساس منطقه‌ بسیار مهم و به موقع صورت گرفت.

وی با اشاره به تحولات منطقه از جمله تحولات سوریه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و عراق می‌توانند نقش سازنده‌ای در حل مسائل و تحولات منطقه داشته باشند.

البحرانی با اشاره به برگزاری مذاکرات ایران با مجموعه 5+1 در استانبول تاکید کرد که مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران به پیشرفت‌های قابل توجه‌ای دست یافته و با توجه به موافقت‌ها بر سر برگزاری دور بعدی این مذاکرات در بغداد، معتقدیم که سفر نوری المالکی به تهران توانست در هماهنگی‌ها‌ به منظور برگزاری موفقیت آمیزتر این مذاکرات نقش چشمگیری داشته باشد.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس اخیر بغداد و مواضع روشن نوری المالکی در قبال تحولات سوریه، گفت: هماهنگی و رایزنی بین مسئولان ایران و بغداد می‌تواند نقش سازنده‌ای در پیشبر روند تحولات سوریه بازی کند تا تحولات سوریه با حداقل زیان به پایان برسند.

این کارشناس مسائل عراق روابط تهران و بغداد از زمان سرنگونی رژیم صدام در سال 2003 تاکنون را دوستانه و رو به گسترش خواند و تصریح کرد که تراز مبادلات تجاری ایران و عراق که از 10 میلیارد دلار گذشت رفته رفته می‌رود تا به عدد 15 میلیارد دلار برسد.

 

وی با اشاره به پتانسیل‌های دو کشور ایران و عراق جهت همکاری اقتصادی و سیاسی گفت: معتقدم که به سود عراق است که بر توان ایران در بازسازی ویرانه‌های جنگ خود اعتماد کند و آغوش خود را به روی تکنولوژی‌های همسایه شرقی خود باز کند.

البحرانی به حملات تبلیغاتی اخیر منطقه‌ای و غربی علیه نوری المالکی بعد از ریاست عراق بر اتحادیه عرب در اجلاس بغداد اشاره کرد و افزود: قطر،‌ عربستان سعودی و آمریکا و متحدانشان چشم دیدن استحکام روابط ایران با عراق و اقتدار محور مقاومت در منطقه را ندارند،‌ لذا اتحاد عراق با کشورهای محور مقاومت نوعی نگرانی و اضطراب در دشمنان مقاومت ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اخبار منتشر شده در خصوص مذاکرات نماینده امیر قطر با طارق الهاشمی در ترکیه برای رهبری مجموعه‌های مسلح از جمله فدائیان صدام گفت: از شنیدن چنین اخباری به هیچ روی تعجب نمی‌کنیم زیرا برخی کشورهای منطقه آشکارا از اراده خصمانه‌ خود در قبال عراق سخن گفته بودند.

البحرانی تصریح کرد که رسانه‌های عربستان سعودی آشکارا از نیت ریاض برای سرنگونی نوری المالکی نخست وزیر عراق سخن گفته و اکنون تلاش‌هایی را در این زمینه مشاهده می‌کنیم که برخی‌ها به منظور برکناری المالکی از طریق پارلمان تلاش می‌کنند و این نکته را یادآور می کنم که عربستان سعودی طاقت دیدن المالکی را ندارد زیرا روند دمواکراسی در عراق را تحمل نمی‌کنند.

انتهای پیام/++

 
 
شنبه 9 اردیبهشت 1391  11:26 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها