0

تکذیب خبر برکناری دولت لیبی/ تظاهرات قضات در تونس

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تکذیب خبر برکناری دولت لیبی/ تظاهرات قضات در تونس

نسخه چاپيارسال به دوستان
/اخبار تحولات آفریقا/
تکذیب خبر برکناری دولت لیبی/ تظاهرات قضات در تونس

خبرگزاری فارس: رد شایعات درباره سقوط دولت لیبی، اقدام خارطوم در اعمال محدودیت‌های شدید تجاری در مرز با سودان جنوبی و تظاهرات‌ اعتراض‌آمیز در تونس از جدید‌ترین تحولات سیاسی در قاره آفریقا است.

خبرگزاری فارس: تکذیب خبر برکناری دولت لیبی/ تظاهرات قضات در تونس

به گزارش فارس، جدیدترین تحولات در صحنه سیاسی برخی کشورهای قاره سبز آفریقا به شرح زیر است:

*شورای انتقالی لیبی تصمیم برای برکناری نخست‌وزیر را رد کرد

"مصطفی عبدالجلیل" در نشست خبری دیروز جمعه خود تصریح کرد: شورای انتقالی هنوز تصمیمی درباره تغییر دولت لیبی نگرفته است و درباره ایجاد اصلاحات در کابینه نیز تا قبل از شروع هفته آینده تصمیمی نخواهد گرفت.

وی افزود: برخی اعضای شورای ملی انتقالی برای ایجاد اصلاحات در کابینه دولت امضا جمع‌آوری کرده‌اند اما در این باره تصمیمی اتخاذ نشده است.

تحولات کنونی در صحنه لیبی نشان دهنده بی‌ثباتی سیاسی و مناقشه قدرت‌های ملی در لیبی پس از گذشت هشت ماه از سرنگونی معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی است.

سخنگوی شورای ملی انتقالی لیبی نیز دیروز با رد برکناری "عبدالرحیم الکیب"، نخست‌وزیر این کشور گفت :شورای انتقالی احتمالا عملکرد برخی وزرای کابینه دولت را بررسی می‌کند و شاید برخی از آنها را تغییر دهد.

انتظار می‌رود انتخابات شورای موسسان پارلمان لیبی در نوزدهم ژوئن آینده برگزار شود.

تظاهرات قضات تونس در اعتراض به مستقل نبودن دستگاه قضایی

ده‌ها تن از قضات تونس دیروز جمعه در داخل مقر شورای ملی موسسان این کشور تظاهرات کردند و به اهمال شورا در صدور قانون مربوط به تاسیس انجمن مستقل قضاوت که به جای وزارت دادگستری عهده‌دار امور قضایی در کشور باشد، اعتراض کردند.

قضات تونس در حالی که لباس رسمی کار خود را بر تن داشتند پلاکاردهایی را نیز حمل می‌کردند که بر روی آن نوشته شده بود "انقلاب بدون دستگاه قضایی مستقل کامل نمی‌شود" و یا "ما دستگاه قضایی مستقل بر اساس معیارهای بین‌المللی می‌خواهیم."

"مصطفی بن جعفر"، رئیس شورای موسسان تونس دیروز تصریح کرد کمیسیون قانون‌گذاری شورای موسسان درصدد بررسی لایحه انجمن ناظر بر دستگاه قضا است.

 

* دولت خارطوم محدودیت‌های شدید تجاری در مرز با سودان اعمال کرد

دولت خارطوم اعلام کرد که محدودیت‌های شدیدی را در تجارت مرزی خود با سودان جنوبی وضع کرده است.

بر اساس لایحه "پاسخ به تجاوزات" پارلمان سودان، این کشور مجازات‌هایی تا سر حد اعدام برای کسانی که به قاچاق و انتقال غیرقانونی کالاها از سودان به سودان جنوبی بپردازند در نظر گرفته شده است.

رحمت الله محمد عثمان، معاون وزارت خارجه سودان فاش کرد که کشورش اسناد محکمی درباره تخریب تاسیسات نفتی منطقه هجلیج به دست نیروهای سودان جنوبی ارائه خواهد داد.

وی افزود: 36 سفیر کشورهای خارجی در خارطوم از منطقه هجلیج دیدن کردند و از واقعیت‌ها و حجم نابودی تاسیسات نفتی این منطقه مطلع شدند.

این مقام سودانی تاکید کرد خارطوم شکایت خود را به سازمان‌های ذیربط ارائه می‌دهد تا خسارت این تجاوز تعمدی دولت جوبا که در راستای خراب کردن اقتصاد ملی سودان صورت گرفت دریافت کند.

*تهیه پیش‌نویس تحریم دو سودان در شورای امنیت

آمریکا پنجشنبه گذشته پیش نویس پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه داد که در آن دو سودان تهدید شدند در صورتی که به خواسته اتحادیه آفریقا برای توقف سریع درگیری‌های مرزی و حل مناقشاتشان عمل نکنند، تحریم می‌‌شوند.

"سوزان رایس"، نماینده آمریکا در سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت: شورای امنیت بررسی این پیش‌نویس را آغاز خواهد کرد و تا به رای‌گذاشتن آن طی چند روز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/++

 
 
شنبه 9 اردیبهشت 1391  11:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها