0

ویروس ها با رایانه چه می کنند؟

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

ویروس ها با رایانه چه می کنند؟

 این روزها و با افزایش کاربران رایانه، دغدغه ویروسی شدن سیستم به یکی از مشکلات کاربران تبدیل شده است و این سوال مطرح است که ویروس ها با رایانه چه می کنند؟

 

یک کارشناس فناوری اطلاعات در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به همه گیر بودن معضل ویروسی شدن سیستم در میان کاربران، اظهار کرد: ابتدا برای بیان علائمی که در صورت ویروسی شدن رایانه مشاهده می شود باید به بیان نحوه عملکرد ویروس ها اشاره کرد.

 

محمد سلیمی افزود: ویروس، نرم افزار کوچک و کم حجمی است که از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر شیوع پیدا کرده و در عملکرد سیستم اختلال ایجاد می کند. یک ویروس کامپیوتری ممکن است باعث آسیب دیدن فایل ها و پاک شدن بخشی از اطلاعات موجود در سیستم، استفاده از یک نرم افزار، ارسال ای میل جهت انتشار خود به یک کامپیوتر دیگر و یا حتی پاک شدن همه اطلاعات ذخیره شده برروی هارددیسک شود.

 

وی تصریح کرد: اغلب ویروس ها با ضمیمه کردن خود به یک ای میل و یا با ارسال یک پیام فوری خود را منتشر می کنند، بنابراین کاربر نباید هیچ گاه فایل های ضمیمه شده به یک ای میل را باز کند، مگر آنکه فرستنده ای میل را بشناسد و یا اینکه منتظر یک ای میل همراه فایل ضمیمه باشد، چرا که ویروس می تواند با تغییر شکل و ماهیت، خود را در قالب یک تصویر جالب، کارت تبریک و یا فایل های صوتی و تصویری به ایمیل ضمیمه کند و همچنین ویروس ممکن است هنگام دانلود کردن فایل هایی از اینترنت خود را منتشر کند، چرا که ویروس های کامپیوتری قادرند خودشان را در داخل یک نرم افزار مخفی کرده و یا در متن یک فایل و یا برنامه کاربردی که کاربر آن را دانلود می کند قرار گیرند و بدین طریق باعث انتشار خود شوند.

 

سلیمی با بیان این توضیحات در ادامه به علایم آلوده بودن یک کامپیوتر به ویروس اشاره کرد و یادآور شد: اگر کاربر مشکوک به آلوده بودن سیستم به یک ویروس است و یا از وجود یک ویروس در کامپیوتر اطمینان دارد، باید از نرم افزارهای ضدویروس موجود در بازار استفاده کند و علایمی که در ادامه به آن ها اشاره می شود، می توانند تا حدودی کاربر را در تشخیص اینکه آیا سیستم به یک ویروس آلوده است یا نه، کمک کند.

 

وی در ادامه کندتر شدن سرعت کامپیوتر، عملکرد غیرعادی رایانه و Restart شدن پی در پی آن، هنگ کردن سیستم، خاموش شدن رایانه به طور ناگهانی، غیرقابل دسترس بودن دیسک ها و درایوهای کاربر و پرینت نامناسب و با کیفیت پایین از فایل ها را می توان از برخی علائم ویروسی شدن سیستم دانست.

 

این کارشناس فناوری اطلاعات، مشاهده برخی پیام های خطای نامشخص را از دیگر علائم ویروسی شدن رایانه دانست و اظهار کرد: زمانی که کامپیوتر فرد مورد حمله ویروس ها قرار می گیرد، منوها و پنجره های محاوره ای به صورت ناخوانا مشاهده می شود و به دنبال پسوند فایل هایی که کاربر معمولاً آن ها را اجرا می کند، پسوند دیگری اضافه شده است و هم چنین آنتی ویروسی که برروی سیستم نصب است، بدون هیچ دلیل مشخصی غیرفعال شده و دوباره نمی توان آن را فعال کرد.

 

وی در ادامه تأکید کرد: این ها نشانه های متداولی هستند که برای تشخیص ویروس های کامپیوتری کمک می کنند، البته این علایم می توانند علت های گوناگون و متفاوت سخت افزاری و یا نرم افزاری داشته باشند که هیچ ربطی به ویروس های کامپیوتری نداشته باشند.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 9 اردیبهشت 1391  9:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها