0

۲۸ آوریل● زادروز گوتنبرگ؛ اولین مخترع ماشین چاپ

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۲۸ آوریل● زادروز گوتنبرگ؛ اولین مخترع ماشین چاپ

زادروز گوتنبرگ؛ اولین مخترع ماشین چاپ
یوهان گوتنبرگ، نخستین مخترع ماشین چاپ در چنین روزی از سال ۱۴۰۰ میلادی متولد شد.
یوهان گوتنبرگ، مبتکر آلمانی و مخترع ماشین حساب در تاریخ بیست و هشتم آوریل سال ۱۴۰۰ میلادی در آلمان به‌دنیا آمد. گوتنبرگ بعدها در استراسبورگ فرانسه، به کارهای فنی و صنعتی اشتغال پیدا کرد. تا عصر گوتنبرگ، مبتکر آلمانی، کتاب‏‌ها با صرف وقت و زحمت بسیار به‌وسیله دست نوشته می‌‏شد و درنتیجه، کم و گران‌قیمت بود و این امر موجب شده بود که تنها ثروت‏مندان قادر به تهیه کتاب باشند.
از این گذشته، نسخه‏های خطی غالباً دارای غلط‌ها و اشتباهات متعددی بودند. در آن زمان، نوعی چاپ موسوم به چاپ قالبی وجود داشت که با حک کردن حروف و مطالب به‌صورت معکوس، آن را به سطح نرمی می‌‏فشردند تا نقش ایجاد شود. گوتنبرگ در سال ۱۴۵۰م تمام توان خود را برای ابداع روشی برای چاپ مصروف داشت.
او به این فکر افتاد که در ابتدا باید ماده‏ای ارزان‌قیمت که قابل دسترسی همگان باشد، تهیه نماید. وی پس از تهیه مرکب مخصوص چاپ، حروف ریز و نازک و یک اندازه را از فلز تهیه کرد و با قالب‏بندی آن‌ها و زحمت فراوان موفق شد تا در تاریخ بیست و پنجم ژانویه سال ۱۴۵۶ میلادی، صنعت چاپ را به جهان علم عرضه کند.
با چاپ کتاب‌های مقدس هم‌چون تورات و انجیل به‌وسیله حروف سربی متحرکی که گوتنبرگ مخترع آلمانی ساخته بود، صنعت چاپ، متولد شد. هم‏چنین با اختراع حروف سربی متحرک، تحولی عظیم در فرهنگ نشر و مطالعه به‌وجود آمد و کتاب با شمارگان بالا در دسترس عموم مردم قرار گرفت و از انحصار خواص خارج شد.
گوتنبرگ برای چاپ اولین کار چاپی خود که کتاب مقدس در ۱۲۸۲ صفحه بود، اقدام به قرض کرد و چون نتوانست دین خود را ادا نماید، سر و کارش به دادگاه کشیده شد و محکوم گردید تا چاپ‏خانه و کلیه لوازم چاپ را به طلبکارانش تسلیم کند. امروز به‌جز چند برگ، چیزی از چاپ اول کتاب مقدس باقی نمانده که آن‌ها نیز در موزه‏های مهم جهان نگهداری می‌‏شوند. هرچند گوتنبرگ مقروض و ورشکسته شد و دیگران کار او را ادامه دادند، با این حال، این اختراع بزرگ در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت و نام او را بلندآوازه گردانید. یوهان گوتنبرگ، سرانجام در بیست و سوم فوریه ۱۴۶۸م در سن شصت و هشت سالگی درگذشت.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 9 اردیبهشت 1391  1:00 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها