0

۹ ارديبهشت● ورود روس‌ها به تبریز پس از قیام مردم

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۹ ارديبهشت● ورود روس‌ها به تبریز پس از قیام مردم

ورود روس‌ها به تبریز پس از قیام مردم
سپاهیان روس پس از قیام مردم در جریان مشروطه در چنین روزی از سال ۱۲۸۸ هجری شمسی وارد تبریز شدند.
پس از واقعه به توپ بستن مجلس شورای ملی با حمایت و هدایت روس‏‌ها و کشته و متواری شدن نمایندگان مجلس و جمعی از خطبا و روزنامه‏نگاران، محمدعلی‌شاه با این خیال خام که پایه‏های دولت استبدادی او تثبیت شده است، با تلگراف ارسال به شهرهای مختلف و اعلام خبر پیروزی، همگان را به پیروی از حکومت دعوت کرد.
لیکن با وجود فضای رعب و ترس فراگیر در کشور، شهر تبریز مردانه ایستاد. مردم تبریز که به‌خوبی با خوی متکبرانه محمدعلی‌شاه در دوران ولیعهدی و اقامت وی در تبریز آشنایی داشتند، به مقابله برخاسته و میان نیروهای مستبد دولتی و آزای‏خواهان، درگیری پدید آمد و آزادی‏خواهان شهر را به تصرف خود درآورده و عین‏الدوله، حاکم شهر را به عقب راندند.
در این حال نیروهای دولتی، تبریز را به محاصره درآوردند و مانع رسیدن آذوقه به شهر شدند. قحطی شدیدی شهر را فراگرفت به‌طوری‌که مردم شهر برای نجات از مرگ، از برگ درختان و علف‏های بیابان استفاده می‌‏کردند و بسیاری نیز بر اثر شدت گرسنگی جان دادند.
با همه این‌ها، مقاومت مردم و مجاهدان آذربایجان به رهبری ستارخان و باقرخان، ماه‏‌ها ادامه یافت تا این‌که قرار بر این شد تا نمایندگان دولت‏های روسیه و انگلستان - به‌ظاهر - برای حفظ جان اتباع خود در تبریز وارد این شهر قهرمان‌پرور شوند.
از این‌رو، سپاهیان روس در تاریخ نهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۲۸۸ هجری شمسی وارد تبریز شده و تا هنگام انقلاب کبیر روسیه - تا هشت سال بعد - در این شهر باقی ماندند. البته نباید از ذهن دور داشت که صدور فرمان مشروطیت با کوشش و از خودگذشتگی مردم و علمای تهران صورت گرفت، ولی تثبیت آن مرهون فداکاری و قیام دلیرانه مردم تبریز و برجسته‏‌ترین رهبران آن، یعنی ستارخان و باقرخان بود.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 9 اردیبهشت 1391  12:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها