0

احتمال ابتلاي ديابتي‌ها به عوارض گوارشي در صورت عدم كنترل قندخون

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

احتمال ابتلاي ديابتي‌ها به عوارض گوارشي در صورت عدم كنترل قندخون

222-7.jpg

رييس انجمن ديابت گفت: اگر ديابتي‌ها قند خون خود را به طور مطلوب كنترل نكنند، ممكن است به عوارض گوارشي اين بيماري مانند اسهال و يبوست مبتلا شوند.

دكتر اسدالله رجب در گفت وگو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، افزود: ديابتي‌هايي كه قند خون خود را كنترل نمي‌كنند، دچار عوارض ديررس اين بيماري از جمله عوارض نوروپاتي مي‌شوند. اين عوارض ممكن است بر اعصاب حسي و حركتي بيمار تاثير منفي گذاشته و منجر به ابتلاي او به سندرم پاي ديابتي شده و حتي به قطع پاي بيمار بينجامد.

وي در ادامه گفت: همچنين عوارض نوروپاتي ممكن است بر اعصاب آتونوم (خود مختار) بيمار تاثير منفي بگذارد و منجر به آسيب ديدگي دستگاه گوارش شود. به گونه‌اي كه غذا به سختي از معده وارد روده شود. همين وضعيت باعث از كنترل خارج شدن قند خون مي‌شود. در اين شرايط امكان دارد تزريق انسولين منجر به هيپوگليسيمي (افت قند خون) شود.

رييس انجمن ديابت اضافه كرد: ديابتي‌هاي مبتلا به عوارض گوارشي را به متخصص گوارش ارجاع مي‌دهيم علاوه بر آن تلاش مي‌كنيم كه قند خون اين بيماران به گونه‌اي تنظيم شود كه ديابت آنان شدت پيدا نكنند.

رجب در پايان درباره شيوع بيماري‌هاي گوارشي در ديابتي‌ها گفت: با توجه به دير تشخيص داده شدن ديابت در كشور،‌ عوارض گوارشي در ميان ديابتي‌ها شايع است زيرا برخي از ديابتي‌ها بدون اطلاع از ابتلاي خود به ديابت بر اثر مبتلا بودن به عوارض گوارشي به متخصصان گوارش مراجعه مي‌كنند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 8 اردیبهشت 1391  11:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها