0

مافیای موز و ارز دولتی/سود واردات فقط به جیب چند نفر میرود

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

مافیای موز و ارز دولتی/سود واردات فقط به جیب چند نفر میرود

 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه سود واردات و گرانفروشی موز به جیب چند نفر می‌رود، گفت: واردات موز با استفاده از ارز دولتی انجام می‌شود تا به قیمت مناسبی به دست مردم برسد، اما در روزهای اخیر قیمت این میوه به شدت افزایش یافته و سود ناشی از آن نصیب عده خاصی می شود.

 

به گزارش قدس انلاین ، محمدرضا امیری کهنوج در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: واردکنندگان موز که تعداد محدودی هستند از مدت‌ها پیش اقدام به واردات این میوه با قیمت پایین و با ارز دولتی کرده‌اند و پس از نگهداری در انبارها قیمت آن را افزایش داده‌اند.

نماینده مردم کهنوج و منوجان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم نظارت دولت بر قیمت و نحوه عرضه موز در بازار مصرف اظهار داشت: هدف دولت از اختصاص ارز دولتی به واردات موز پایین نگه‌داشتن قیمت این میوه در بازار مصرف است، اما متاسفانه در سایه بی‌نظارتی دولت عده‌ای قیمت‌های نجومی برای آن تعیین می‌کنند.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق کشورمان پتانسیل کشت و تولید موز وجود دارد، افزود: در مناطق جنوب و جنوب‌شرق کشورمان مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان امکان کشت و تولید این محصول وجود دارد اما به دلیل عدم حمایت دولت سرمایه‌گذاران تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش ندارند.

امیری کهنوج تاکید کرد: ارائه تسهیلات و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز برای کشت و تولید موز در داخل کشور بسیار مفیدتر از کاهش تعرفه این محصول و استفاده از ارز دولتی برای واردات آن است.

این نماینده مجلس هشتم قیمت میوه‌های نوبرانه را نیز کاذب ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه عده‌ای سودجو از فضای نظارت‌های ناکافی و ناکارآمد بر بازار سوءاستفاده کرده و میوه‌های نوبرانه را با قیمت‌های نجومی عرضه می‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یکی دیگر از دلایل افرایش شدید قیمت میوه‌های نوبرانه را کم بودن میزان تولید نسبت به میزان مصرف دانست و اظهار داشت: در مورد میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی امکان توسعه کشت گلخانه‌ای وجود دارد تا میزان تولید آن افزایش یافته و در مقابل قیمت آن کاهش بیابد.

جمعه 8 اردیبهشت 1391  6:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها