0

وعده‌های توخالی دولت ، مسکن را گران کرد

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

وعده‌های توخالی دولت ، مسکن را گران کرد

 عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: وعده محقق نشده ساخت ۵/۲ میلیون واحد مسکونی،افزایش نقدینگی، عدم ارائه تسهیلات مناسب بانکی و افزایش قیمت دلار، دربالارفتن قیمت مسکن و اجاره بها نقش بسزایی داشته اند.

 

به گزارش قدس انلاین , ابولقاسم رحمانی در گفت‌وگو با  خانه ملت، در ارزیابی دلایل افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال جاری اظهار داشت: طی 2 سال گذشته قراربود دولت 5/2 میلیون مسکن مهررا آماده و در اختیار متقاضیان قرار دهد ولی متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد بنابراین عدم اجرای تعهد دولت در زمان تعیین شده، زمینه ساز افزایش قیمت مسکن و اجاره بها شد.

نماینده مردم اقلید درمجلس شورای اسلامی افزود: از 5/2 میلیون واحد مسکونی وعده داده شده، تنها 400 هزار واحد مسکونی در روستاها و 600 هزار واحد در شهرها آماده بهره برداری شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس هشتم با بیان اینکه میزان عرضه و تقاضای مسکن بر افزایش قیمت‌ها تاثیر گذار است، گفت: زمانی که میزان عرضه واحدهای مسکونی کمتر از تقاضای جامعه باشد قیمت واحدهای مسکونی افزایش می یابد ضمن اینکه سرمایه‌های سرگردان و نقدینگی جامعه پس از نابسامانی در بازار سکه و ارز، به سمت بازار مسکن سرازیر شده است.

رحمانی با تاکید براینکه دولت باید سیاست‌های منطقی‌تری را دنبال کند، افزود: دولت باید وعده‌های بدهد که قابل تحقق باشد و تا حد امکان بتواند آنها را عملی کند نه اینکه با اعلام وعده ساخت 5/2 میلیون واحد مسکونی که برای ساخت آنها حداقل 60 هزار میلیارد تومان تسهیلات لازم است به بی اعتماد کردن جامعه دامن بزند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تنها بانک‌های مسکن و صادرات در ارائه تسهیلات مسکن مشارکت دارند بنابراین برای بهبود شرایط ، باید همه بانک‌ها در ساخت و ساز و ارائه تسهیلات مشارکت کنند تا زودتر به نتیجه مطلوب برسیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: معاون وزیر مسکن و شهرسازی اخیراً افزایش 11 درصدی قیمت مسکن را اعلام کرده است ولی بر اساس تحقیقات و به عمل آمده ، این آمار درست نیست و افزایش قیمت مسکن، رقمی بالغ بر 20 تا 25 درصد اعلام شده است.

نماینده مردم فسا در خانه ملت افزود:‌ عواملی از جمله نقدینگی، عدم ارائه تسهیلات مناسب بانکی و افزایش قیمت دلار، دربالارفتن قیمت مسکن و اجاره بها نقش بسزایی داشته اند.

رحمانی یادآور شد: افزایش 25 درصدی قیمت ارز نسبت به سال گذشته، بر همه اقلام و کالاها اثرگذار بوده است. البته اعلام افزایش 11 درصدی نرخ تورم از سوی دولت، رقمی غیر واقعی است و دولت باید آمار و ارقام منطقی تری اعلام کند.

وی اعلام کرد:‌ در صورتی که دستمزد کارگر ساختمانی 10 درصد افزایش یافته و قیمت مسالح ساختمانی و تجهیزات ارزی بالا رفته و بانک‌ها وام و تسهیلات مورد نیاز را اعطا نمی کنند و مدت زمان ساخت بالا رفته، طبیعی است که قیمت مسکن افزایش می یابد.

این نماینده مجلس هشتم با تاکید بر اینکه دولت تنها برای قشر ضعیف و کم درآمد جامعه اقدام به تولید مسکن کرده و طرحی برای قشر بالاتر از دهک اول و دوم جامعه ندارد، افزود: طبقه بالاتر از قشر کم درآمد، در شرایط سخت تری نسبت به دهک پایین به سر می برند چرا که مسکن مهر برای اقشار ضعیف و کم درآمد ساخته شده ولی هیچ برنامه ای برای خانه دار شدن این قشر طرح ریزی نشده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: این طبقه از جامعه باید از طریق اخذ وام و تسهیلات بانکی خانه دار می شدند ولی متاسفانه دولت در این زمینه ضعیف عمل کرده و همه تسهیلات بانکی را به سمت وام مسکن مهر و روستایی سوق داده است.

نماینده مردم فسا در مجلس هشتم تاکید کرد:‌ دولت باید برای خانه دار شدن قشر متوسط جامعه دست به کار شده و تدبیری بیندیشد تا مشکل مسکن این قشراز جامعه نیز تعدیل شود./

جمعه 8 اردیبهشت 1391  6:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها