0

۸ ارديبهشت● مرگ طبری؛ نظریه‏پرداز مارکسیسم

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۸ ارديبهشت● مرگ طبری؛ نظریه‏پرداز مارکسیسم

مرگ طبری؛ نظریه‏پرداز مارکسیسم
مرگ احسان طبری، محقق و عضو سابق حزب توده در چنین روزی از سال ۱۳۶۸ هجری شمسی به وقوع پیوست.
احسان طبری، سال ۱۲۹۵ش در ساری به‏دنیا آمد. او دروس جدید و قدیم را فراگرفت و در خلال تحصیل در دانشکده‏ی حقوق، به فراگرفتن علوم ادبی و عربی پرداخت و با فلسفه و علوم عقلی آشنا شد. در سنین جوانی به مارکسیسم گروید و در سال ۱۳۱۶ش همراه با ۵۲ نفر به زندان رضاشاه افتاد و تا زمان تبعید رضاخان، در زندان باقی ماند.
طبری سپس در فعالیت‏های حزب توده مشارکت کرد و پس از ترور نافرجام شاه در ۱۳۲۷ش و اعلام غیرقانونی بودن حزب مذکور، به اعدام محکوم شد. وی پس از این واقعه ناگزیر به مسکو رفت و پس از اتمام تحصیلات در آکادمی این شهر، به مقام استادی دست پیدا کرد.
طبری پس از ۹ سال اقامت در شوروی، عازم آلمان شرقی شد و دوره‏ی آکادمیک علوم اجتماعی را گذراند و پس از اخذ مقام علمی، سال‏‌ها در آن کشور به تدریس پرداخت. او با زبان‏های عربی، پهلوی، روسی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، ترکی آذری و ترکی اسلامبولی آشنایی داشت و تخصصش در زمینه‏ی تاریخ فلسفه و ادبیات بود.
طبری در سال ۱۳۵۷ش، هم‏زمان با اوج‏گیری قیام مردم و انقلاب اسلامی، پس از سی سال دوری به ایران آمد و فعالیت‏های سیاسی خود را با بازگشایی حزب توده از سر گرفت. در سال ۱۳۶۲ش پس از کشف توطئه‏های متعدد این حزب علیه نظام اسلامی، فعالیت آن، مغایر مصالح جمهوری اسلامی شناخته شد و احسان طبری نیز به‏اتفاق کادر رهبری حزب، دستگیر و زندانی گردید.
طبری در زندان به اشتباهات خود و حزب اعتراف کرد و کتاب «کژراهه» (چاپ ۱۳۶۶ش) را در این زمینه نوشت. او هم‏چنین مشغول نگارش کتاب «آورندگان اندیشه‏ی خطا» حاوی کنکاشی در اندیشه‏های احمد کسروی، صادق هدایت و سیدحسن تقی‏زاده بود که با مرگ وی ناتمام ماند. «شکنجه و امید»، «فرهاد چهارم»، «ترانه‏ی خواب‏گونه»، «سفر جاده» و... از دیگر آثار اوست.
مرگ احسان طبری، سرانجام در تاریخ هشتم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۶۸ هجری شمسی در سن هفتاد و سه سالگی رخ داد. وی یکی از بزرگ‏‌ترین نظریه‏پردازان مارکسیسم در ایران و جهان به‏شمار می‌‏رفت. طبری از حافظه و استعداد شگرفی برخوردار بود و در زمینه‏ی شعر کلاسیک و نو و داستان و رمان و تحقیقات فلسفی و بررسی‏های لغوی و فرهنگ عامیانه و مسائل سیاسی و اجتماعی، اطلاعات عمیقی داشت

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 8 اردیبهشت 1391  10:20 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها