0

۸ ارديبهشت● زادروز سیمین دانشور؛ نویسنده شهیر

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

۸ ارديبهشت● زادروز سیمین دانشور؛ نویسنده شهیر

زادروز سیمین دانشور؛ نویسنده شهیر
سیمین دانشور، نویسنده سرشناس ادبیات معاصر در چنین روزی از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی متولد شد.
سیمین دانشور، نخستین زن ایرانی بود که به‏صورت حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او، رمان «سووشون» است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است. «سووشون» از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به‏شمار می‌رود.
• سیمین دانشور در تاریخ هشتم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۰۰ هجری شمسی در شیراز‌ به‏دنیا آمد. او فرزند محمدعلی دانشور (پزشک) و قمرالسلطنه حکمت (مدیر هنرستان دخترانه و نقاش) بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را مدرسه انگلیسی مهرآئین انجام داد و در امتحان نهایی دیپلم شاگرد اول کل کشور شد. سپس برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات فارسی به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رفت.
دانشور پس از مرگ پدرش در ۱۳۲۰ش، آغاز به مقاله‌نویسی برای رادیو تهران و روزنامه ایران کرد. او از نام مستعار «شیرازی بی‌نام» استفاده می‌کرد. در ۱۳۲۷ش، مجموعه داستان کوتاه «آتش خاموش» را منتشر کرد که نخستین مجموعه داستانی است که به قلم یک زن ایرانی چاپ شده. او در همین سال - درحالی‏که در اتوبوس از تهران راهی شیراز بود - با جلال آل‌احمد نویسنده مشهور ایرانی آشنا شد و دو سال بعد با او ازدواج کرد.
در ۱۳۲۸ش با مدرک دکترای ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. عنوان رساله‌ وی «علم‌الجمال و جمال در ادبیات فارسی تا قرن هفتم» بود. دانشور در ۱۳۳۱ش با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه استنفورد رفت و در آنجا دو سال در رشته‌ زیبایی‌شناسی تحصیل کرد. وی در این دانشگاه نزد والاس استنگر، داستان‌نویسی و نزد فیل پریک، نمایش‌نامه‌نویسی آموخت. در این مدت دو داستان کوتاه دانشور که به زبان انگلیسی نوشته بود، در ایالات متحده چاپ شد.
پس از بازگشت به ایران، دکتر دانشور در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس پرداخت تا این‏که در سال ۱۳۳۸ش استاد دانشگاه تهران در رشته‌ باستان‌شناسی و تاریخ هنر شد. اندکی پیش از مرگ آل‌احمد در ۱۳۴۸ش، رمان «سووشون» را منتشر کرد که از جمله‌ی پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر است. دانشور در ۱۳۵۸ش از دانشگاه تهران بازنشسته شد.
از دانشور همواره به‏عنوان یک داستان‏نویس پیشرو و خالق آثار کم‏نظیر در ادبیات داستانی ایران نام برده می‌شود. برخی دیگر آثار وی عبارت‏اند از: «شهری چون بهشت»، «به کی سلام کنم؟»، «پرنده‌های مهاجر»، «جزیره‌ سرگردانی» و «ساربان سرگردان». دکتر سیمین دانشور، هجدهم اسفندماه ۱۳۹۰ش در سن نود سالگی در خانه‌اش در تهران درگذشت

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

جمعه 8 اردیبهشت 1391  10:19 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها